Częsty i dokuczliwy problem noworodków. Jak postępować z kolką, żeby ulżyć maluszkowi?

Kolka to jeden z najczęstszych dolegliwości niemowlęcych. Jak sobie z nią skutecznie radzić?
Kolka to jeden z najczęstszych dolegliwości niemowlęcych. Jak sobie z nią skutecznie radzić? 123rf.com
Pojawia się nagle i tak samo nagle ustępuje. Równie dobrze może trwać tylko kilka minut, co przedłużyć się do kilku godzin. Maluchom przysparza dużo bólu, rodzicom zaś sporo zmartwień. Kolka niemowlęca to jeden z najczęstszych powodów płaczu dziecka. Ta bardzo uciążliwa przypadłość, jak szacują lekarze pediatrzy, dotyka niemal połowy niemowląt. Skąd się bierze i jak sobie z nią skutecznie radzić?


Kolka zwykle jest skutkiem niestrawności, dlatego nazywa się ją kolką gazową lub jelitową. Pojawia się najczęściej między 4 a 6 tygodniem życia dziecka, choć zdarza się tak, że pierwszy jej napad może nastąpić już w pierwszych dniach obecności malucha na świecie. Dzieci zazwyczaj wyrastają z tej dolegliwości ok. 4 miesiąca życia, przy czym u niektórych jej objawy mogą utrzymywać się nawet do 6 miesiąca. O jakich symptomach tutaj głównie mowa?


Objawy, które dają o sobie znać po karmieniu, są dość proste do zdiagnozowania. Nagły atak rozpaczliwego i trudnego do ukojenia płaczu, twardy i wzdęty brzuszek, zaczerwieniona i spocona buzia, prężenie ciała czy podkurczanie nóżek – to główne symptomy kolki jelitowej. Tak jak niestrawność u dorosłego, tak i kolka u niemowlaka może prowadzić do zarzucania treści pokarmowej z żołądka do przełyku (ulewanie), a nawet wymiotów.

Kolka, choć niegroźna, może być pomylona z poważniejszymi zaburzeniami układu pokarmowego takimi jak uczulenie na mleko, wrodzona nietolerancja laktozy, zespoły złego wchłaniania czy stany zapalne jelit. Jeśli proste sposoby nie pomagają w osłabianiu jej napadów, a objawy wręcz zaostrzają się, wówczas trzeba zgłosić się do lekarza. Jeśli rodzicom udaje się łatwymi zabiegami poprawiać samopoczucie malucha, to prawdopodobnie mają do czynienia z kolką niemowlęcą.

Jak więc łagodzić jej objawy? Sposoby na radzenie sobie z kolką można zasadniczo podzielić na farmakologiczne i domowe. W pierwszym przypadku mówimy o dostępnych bez recepty w aptekach środkach służących do leczenia objawowego, w drugim o prostych manualnych czynnościach, których wykonanie szybko przyniesie ulgę cierpiącemu maleństwu
Pomocą mogą służyć naturalne preparaty. Ze względu na skład (np. 3w1) wyróżniają się one tym, że wykazują wielokierunkowe działanie. Przykładowo, w ziołowym suplemencie Humana benelife AColic znajdziemy działający przeciwzapalnie rumianek, uspokajającą nerwy melisę oraz wspomagające prace jelit bakterie kwasu mlekowego. Takie połączenie zmniejsza napięcie, eliminuje wzdęcia oraz przywraca równowagę jelitową. Dzięki temu kolkowe bóle brzuszka przestają być tak częste i dokuczliwe.


Według badań stosowanie tego ziołowego preparatu znacząco wpływa na skrócenie płaczu niemowląt z podejrzeniem kolki niemowlęcej. Suplement ma neutralny smak, przez co maluchom łatwiej przychodzi jego przyjmowanie. Dawkuje się go po 1 ml dwa razy dziennie. Podanie ułatwia dołączona do opakowania, wygodna i precyzyjna strzykawka dozująca.

Posiłkowanie się wyrobami farmaceutycznymi to jedna z metod, bo dużo zależy też od samego rodzica, a dokładniej od jego opieki nad zmagającym się z kolką maluchem. W ramach profilaktyki należy przede wszystkim zadbać o to, by po każdym posiłku dziecku się odbiło. Aby stworzyć do tego warunki, należy ułożyć je w pozycji pionowej, z główką opartą na ramieniu opiekuna.
Natomiast, gdy doszło już do napadu kolki, można próbować różnych technik. Pierwsza to noszenia malca w ramionach w taki sposób, by głowa była wyżej, niż reszta ciała, a brzuszek przylegał do przedramienia rodzica. Kolejna to klasyczny masaż brzuszka, a dokładniej jego środkowej części ponad pępkiem. Przeprowadzamy go okrężnymi delikatnymi ruchami zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, od prawej strony do lewej.

Skuteczne są też ciepłe okłady lub ułożenie malca na brzuszku i delikatne masowanie jego pleców. Wszystkie te metody mają na celu pozbycie się zalegających w jelitach gazów będących przyczyną kurczowych bóli i długotrwałego płaczu. Zawsze można spróbować też wykąpać malca – niektórym niemowlętom ulgę bowiem przynosi zanurzenie w wanience z ciepłą wodą.

Artykuł powstał we współpracy z Humana