Czy zabawki dywergencyjne mogą wpłynąć na przyszłość dziecka?

Materiał prasowy
Naukowcy odkryli zależność pomiędzy zabawą dzieci, a ich dorosłym życiem. Jakie zabawki mają najbardziej korzystny wpływ na rozwój dziecka? Chociaż jeszcze do niedawna zabawki były głównie kojarzone z rozrywką, to istnieje wiele gadżetów, które nie tylko bawią, ale także edukują i mogą istotnie wpłynąć na rozwój, a nawet przyszłe życie zawodowe dziecka.

Bawią się dzieci, bawią się zwierzęta
Biolog Marc Bekoff dowodzi, że zabawa nie jest zjawiskiem zastrzeżonym wyłącznie dla ludzi. Zwierzęta traktują zabawę jako fazę przystosowawczą do dorosłego życia. Niepozorne nawet zabawy, tak jak turlanie kłębka wełny przez kota, pozwalają na ćwiczenie chwytania pazurami niezbędnego do polowań. Badania przeprowadzone na szczurach dowodzą, że młode osobniki pozbawione możliwości zabawy w przyszłości są wielokrotnie częściej atakowane, a także przejawiają mniejszą aktywność w relacjach z innymi.Zabawka, jako wspomagacz rozwoju malucha
Już od narodzenia dzieci mają kontakt z najbardziej rozmaitymi zabawkami, które wymagają od nich nauki i kształtowania podstawowych czynności takich jak np. chwytanie, czy podnoszenie głowy. Oprócz tego istnieje szereg zabawek interaktywnych, które sprawiają, że dziecko lepiej się rozwija ponieważ zabawa wymaga pewnego intelektualnego wysiłku – układania czy dopasowywania.


Zabawki dywergencyjne na pierwszym miejscu
W kwestii najbardziej rozwijających dla mózgu dziecka zabawek naukowcy są zgodni i na pierwszym miejscu stawiają zabawki dywergencyjne, czyli takie które zabawką stają się dopiero po ingerencji użytkownika, a same w sobie są tylko jej tworzywem np. wszelkiego rodzaju klocki lub modeliny takie jak np. Play-Doh. Przedmioty, które sprawiają, że dziecko musi trochę pogłówkować świetnie rozwijają zdolność logicznego i twórczego myślenia, a także umiejętności motoryczne. Dla młodszych dzieci sprawdzą się w tym celu proste formy klocków, starszym warto zaoferować bardziej zaawansowane i trudniejsze do ułożenia np. modele samolotów.

Zabawki rozwijają pasje
Każda dziecko jest inne i każde potrafi się zainteresować innego rodzaju zabawką. Nie warto z góry nastawiać się na konkretny gadżet, nawet jeśli z perspektywy rodzica wydaje się on najbardziej rozwijający czy interesujący. Podczas dopasowywania zabawek do preferencji malucha warto go obserwować.


Różne impulsy, różne talenty
Dostarczanie dziecku różnych zabawek z rozmaitych dziedzin pomaga w wykrywaniu jego talentów. Doskonałym przykładem są w tej kategorii instrumenty muzyczne dla dzieci, które pomagają wykryć muzyczny talent dziecka np. miniaturowe pianino, czy mała gitara strunowa. Ponadto, wszelkiego rodzaju zabawki instrumenty kształtują także wrażliwość. Analogicznie, warto wykorzystywać akcesoria pomagające rozwijać inne pasje np. do rysowania i malowania.

Dziecko najłatwiej przyswaja wiedzę, kiedy dobrze się bawi
Psychologowie nie mają wątpliwości, że bawiąc się dzieci uczą się najszybciej i najchętniej. Zabawki edukacyjne odgrywają kluczową rolę w rozwoju dziecka. Już od najmłodszych lat, dzięki licznym tradycyjnym i interaktywnym książeczkom i zabawkom, które np. wydają dźwięki – maluch może uczyć się liter, liczb czy kolorów.

Szkolna wiedza w przystępnej formie
Kiedy dziecko jest już w starsze, możliwości edukacyjne rosną, a zabawki mogą pomóc w przyswajaniu wiedzy potrzebnej do szkoły. Jednym z podstawowych przedmiotów, który powinien znaleźć się w każdym domu, w który są dzieci, jest globus. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest mówiący globus np. Eduglobus Clementoni, który posiada interaktywny czujnik w kształcie pióra oraz 500 pytań do testowania swojej wiedzy. Taka forma nauki geografii z pewnością jest lepszą alternatywą dla studiowania map. Inną, interesującą opcją przyswajania wiedzy o świecie są quizy, gry czy puzzle z mapami np. puzzle z fizyczną i polityczną mapą Europy i kartami z informacjami o stolicach europejskich państw.

To w dzieciństwie powstają marzenia o przyszłym zawodzie
Oczywiście, nie zawsze się zdarza, że marzenia z dzieciństwa zostają zrealizowane w dorosłym życiu. Czasami dziecko marzy, żeby zostać księżniczką czy superbohaterem i raczej zabawki z tej kategorii mu w tym nie pomogą, ale istnieje też spora grupa zabawek, które sprawią, że maluch dowie się więcej o podstawach różnych zawodów. Świetnym przykładem takich zestawów edukacyjnych jest: zestaw małego inżyniera , zestaw małego lekarza, czy zestaw małego naukowca. Czasami preferencje dotyczące przyszłego zawodu można zauważyć już u bardzo małego malucha.

Aplikacje na telefon czy tablet? Tak, ale wybieraj je z głową
W dzisiejszych czasach trudno uniknąć cyfrowej rozrywki. Dzieci od najmłodszych lat są przyzwyczajone do urządzeń elektronicznych, dlatego to w internecie szukają formatów zapewniających im zabawę. Zamiast bezmyślnego klikania, warto znaleźć takie programy, które pomogą dziecku w zdobyciu nowej wiedzy np. aplikacje do nauki języków obcych.


Baw się i pozwól się bawić!
Wszystkie te powody sprawiają, że można dojść do wniosku, że zabawa to nie tylko przyjemna forma spędzania czasu, ale także podstawa sukcesu dziecka w dorosłym życiu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE