Najwyższa budowla, jaka kiedykolwiek wyszła spod ręki człowieka. Sekrety wieżowca Burj Khalifa

Burj Khalifa, symbol Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, to najwyższy budynek na świecie. Mierzący 829 metrów wieżowiec jest dumą świata arabskiego
Burj Khalifa, symbol Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, to najwyższy budynek na świecie. Mierzący 829 metrów wieżowiec jest dumą świata arabskiego Galeria http://www.burjkhalifa.ae
Był 4 stycznia 2010. Strzeliły korki od szampana, niebo rozświetlił gigantyczny pokaz sztucznych ogni, wielokolorowe lasery omiatały horyzont, a wynajęci kaskaderzy skakali na spadochronach. W tak bizantyjskim stylu ponad 8 lat temu w obecności szejka Mohammeda bin Rashid al-Maktoum dokonano uroczystego otwarcia w Dubaju najbardziej imponującej konstrukcji, jaka kiedykolwiek została stworzona ludzką ręką – słynnego wieżowca Burj Khalifa.


Najwyższy budynek świata (829 m), który ten zaszczytny tytuł odebrał tajwańskiemu Taipei101 (509 m), to wizytówka nie tylko miasta będącego centrum handlowym, finansowym i turystycznym rejonu Zatoki Perskiej, ale także Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), żeby nie powiedzieć całego świata arabskiego. Swoją nazwę (w dosłownym tłumaczeniu wieża Chalifa) dubajski drapacz chmur otrzymał na część władcy sąsiedniego Abu Dhabi – Chalify ibn Zaijda Al Nahajjana, drugiego w historii prezydenta ZEA, urzędującego do dziś.


Mierzący prawie tyle, co cztery ustawione jeden na drugim Pałace Kultury i Nauki architektoniczny cud zaprojektowała pracownia Skidmore, Owings i Merrill (SOM) z Chicago. Najwyższa wzniesiona przez człowieka konstrukcja naziemna składa się z centralnego rdzenia i trzech ramion, które w miarę wzrostu wieżowca stają się coraz mniejsze, aby nadać mu smukłość. Szczyt zwieńczony jest iglicą. Według głównego architekta Adriana Smitha trzyczłonowa konstrukcja ma przypominać kwiat pustyni błonczatki (Hymenocallis), ornamentyka zaś oddawać hołd architekturze islamu.

Wybudowany w ciągu 5 lat (21 września 2004-16 sierpnia 2009) wieżowiec liczy 240 kondygnacji, z czego 163 wykorzystywanych jest na cele użytkowe: mieszkalne, biurowe lub hotelowe. Najniższe piętra (parter i pierwsze 9) wieży zostały przeznaczone na hotel, którego wystrojem zajął się słynny włoski projektant mody Giorgio Armani, który zaprojektował też położone na kolejnych 7 piętrach apartamenty Armani Residences.

Burj Khalifa szczyci się tytułami nie tylko najwyższego wieżowca świata, ale także najwyższej lądowej konstrukcji budowlanej w historii czy najwyższej budowli wolno stojącej. Pobił też kilka rekordów Guinessa, m.in. za najwyższą i najszybszą (prędkość 16 m/s) windę na świecie, której szyb mierzy 504 metry. Na jego 122. piętrze działa najwyżej położona na świecie restauracja At.mosphere, z której okien można zachwycać się panoramą Dubaju. Na liście tych rekordów znajduje się też najwyżej na świecie położony basen (76 piętro), taras widokowy (124 piętro) czy meczet (158 piętro).

BURJ KHALIFA W LICZBACH

• 829 m wysokości
• 310 000 m2 powierzchni użytkowej
• 240 kondygnacji
• 163 piętra
• 160 pokoi hotelowych
• 144 prywatne mieszkania
• 57 wind
• 8 ruchomych klatek schodowych
• 504 m długości szybu windy
• 1,5 mld dolarów – koszt budowy
• 1325 dni – okres budowy
• 25-35 000 mieszkańców/pracowników
• 330 tys. m3 betonu o wadze ponad 110 000 ton
• 39 000 ton stali wzmacniającej
• 103 000 mkw. szkła
• 15 500 mkw. stali nierdzewnej
• 192 pale wbite na głębokość 50 metrów

Co ciekawe, historia konstrukcji tego giganta, przy którym pracowało w sumie 12 tys. osób, obfituje w niespodziewane zwroty akcji. Twórcy stopniowo decydowali o wydłużeniu wieżowca, z planowanych początkowo 560 metrów do 650, 705, a w końcu doszli do 829 metrów. W trakcie budowy wykonano też woltę w postaci obrócenia budowli aż o 120 stopni w stosunku do pierwotnego położenia, aby zredukować napór wiatrów wiejących od Zatoki Perskiej.


O tym, jak wyjątkową budową jest wieża Chalifa, daje do myślenia fakt, że między parterem a najwyższymi kondygnacjami różnica temperatur wynosi od 6 do nawet 10°C. Natomiast o jego dużym znaczeniu dla kultury Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich decyduje zgromadzona w nim kolekcja ponad tysiąca dzieł sztuki prezentujących twórczość artystów z Bliskiego Wschodu oraz innych części świata.

Dla turystów widoczny z odległości nawet 95 km Burj Khalifa stanowi doskonały punkt wypadowy do wędrówki po Dubaju. U stóp wieżowca znajduje się największa tańcząca fontanna na świecie, a rzut beretem od szklanej dumy Dubaju największe centrum handlowe Dubai Mall. Burj Khalifa mieści się tuż przy wyjściu ze stacji metra Burj Dubai. Budynek stoi u zbiegu dwóch wielkich arterii: Financial Centre Road oraz Sheikh Zayed Road.

Artykuł powstał we współpracy z Dubai Tourism

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...