Poproszono dzieci, by narysowały szczęśliwe chwile z rodziną. Efekt jest zaskakujący

fot. materiały prasowe
Na początek zadanie: podsuńcie swoim dzieciom kartkę i kredki i poproście, aby narysowały, jak wyobrażają sobie szczęśliwe chwile spędzone z rodziną. I jak?

Prosty eksperyment
Właśnie taki prosty eksperyment społeczny w Kolegium Edukacyjnym Poznańskiego Stowarzyszenia Oświatowego „Dębinka” z udziałem pedagoga oraz psychologa dziecięcego przeprowadziła firma Raben. Poproszono grupę dzieci, by rysunek przedstawiał szczęśliwe chwile z rodziną, następnie pokazano efekty rodzicom. Ich zaskoczone miny mówią same za siebie. Ponad 90 proc. prac przedstawiało ludzi w otoczeniu środowiska naturalnego.

Ktoś mógłby zapytać uszczypliwie: "co w tym dziwnego?". Teoretycznie nic. Jednak praktycznie, odkąd szalenie popularne i powszechnie dostępne stały się wszelkie sprzęty i gadżety elektroniczne, zaczęto zwracać uwagę na coraz mniejszą aktywność młodych ludzi. Co rusz pojawiają się zresztą treści publicystyczne, załamujące ręce nad dziećmi i młodzieżą, które tylko by siedziały przed tymi komputerami i przewijały fejsbuki. Niewielki eksperyment w ramach kampanii "Eco2Way. Po drodze z ekologią" potwierdza jednak, że jaka by nie była dostępność nowinek technologicznych, to dzieci nadal cenią wspólny czas spędzony na łonie natury.
Los planety zależy od nas wszystkich
"Statek ziemia" (2017) miałam okazję obejrzeć w ramach festiwalu filmów dokumentalnych. Tytuł nawiązuje do słów Adlaia Stevensona, który na forum ONZ wygłosił, że jesteśmy pasażerami małego statku, na którym podróżujemy przez martwy wszechświat. Chociaż mogłoby nam się wydawać, że jesteśmy panami świata, to jesteśmy uzależnieni od rezerw, które ów mały statek nam oferuje.

Dlatego powinniśmy rozważnie dysponować tym, co oferuje nam Ziemia. Niestety nadal sporo środowisk uważa, że efekt cieplarniany to mrzonki i przecież żyjemy we wspaniałym świecie, który oferuje nam nieograniczone możliwości. Tak nie jest i bardzo ważne jest, by od najmłodszych lat edukować wszystkich pasażerów naszego "małego statku", bo z tej perspektywy wszyscy jesteśmy współpracownikami, którzy mają wpływ na środowisko.


Edukacja, edukacja!
Przed współczesnymi rodzicami stoi cała lista wyzwań, od których może rozboleć głowa. Większość sprowadza się oczywiście do tego, by zapewnić dzieciom jak najlepszą przyszłość. Obowiązkowe są lekcje tańca czy muzyki, kursy języków obcych, zajęcia sportowe. Coraz częściej wspomina się również o tym, jak ważne są nawyki, których uczymy się w domu, od rodziców. To od nich zależy czy pociecha przy każdej możliwej okazji wybierze niezdrowe przekąski, czy jabłko. Czy na fast-fooda pozwoli sobie okazyjnie, czy okazji wyszukiwać będzie codziennie.

Podobnie jest z naturą i zwierzętami - to świadomi rodzice powinni najmłodszym wpajać szacunek do otoczenia i przekazywać zachowania ekologiczne. To bardzo ważne, by to dorośli w pierwszej kolejności zauważyli korelację pomiędzy kondycją środowiska naturalnego, na którą mają bezpośredni wpływ, a zdrowiem i samopoczuciem swoich dzieci. Jeżeli nie będziemy działać teraz, to według wielu prognoz kolejne pokolenia staną przed wyzwaniami, których najprawdopodobniej nie da się rozwiązać stosunkowo bezboleśnie.

Problem globalny
Jednym z najczęstszych argumentów przeciwko rozwiązaniom ekologicznym jest, "jakie znaczenie mają zmiany wprowadzone przez jednostkę". Co z tego, że posegreguję odpady, ograniczę zużycie wody czy wymienię żarówki na energooszczędne? Wbrew pozorom wszystkie te działania mają nie tylko realny wpływ na środowisko, ale również przyczyniają się do budowania świadomości.

I to nie tylko w domu, ale globalnie. Bo im bardziej świadomi pasażerowie statku, tym większa kontrola nad tymi, którzy w jeszcze większym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia planety - mowa oczywiście o koncernach i przedsiębiorstwach. Dlatego też na uwagę zasługują ci, którzy już teraz, w ramach świadczonych usług, czy produkowanych towarów myślą o przyszłości naszej planety.

Czy biznes może być eko?
Branża logistyczna stanowi istotne ogniwo w łańcuchu dostaw całej gospodarki i tym samym ma realny wpływ na środowisko naturalne. Grupa Raben jako największa firma logistyczna w Polsce zdaje sobie z tego sprawę, przykładając szczególną wagę do ekologicznych rozwiązań na każdym etapie usługi. Firma inwestuje w nowoczesne magazyny, jak również pracuje nad ograniczeniem emisji CO2 w całym procesie transportowym per paleta.

Do swoich inicjatyw angażuje nie tylko pracowników, ale również klientów, między innymi poprzez akcje nasadzania drzew, by neutralizować wpływ swojej działalności na środowisko. Więcej o ekologicznych działaniach firmy można przeczytać na stronie kampanii www.eco2way.com. Znajdziecie tam też sporo porad, jak wprowadzić ekologię do codziennego życia rodziny.

A jak wy dbacie o swoje otoczenie? Możecie to pokazać w konkursie organizowanym przez Raben. Wystarczy, że na fanpage’u firmy, pod postem konkursowym, umieścicie zdjęcie jak wspólnie z dziećmi dbacie o ekologię. Do fotografii dołączcie kilka słów na temat tego, dlaczego ekologia i troska o środowisko jest dla Was ważna? Konkurs potrwa od 4 czerwca 2018 roku do 22 czerwca 2018 roku.

Za opracowanie eksperymentu, jego przeprowadzenie oraz obsługę kampanii odpowiada Agencja Reklamowa ArtGroup we współpracy z Grupa Raben.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE