Dzień Ojca – gdzie i kiedy zapoczątkowano to święto?

Dzień Ojca
Dzień Ojca Prawo autorskie: evgenyatamanenko / 123RF Zdjęcie Seryjne
Na szczęście również ojcowie zostali docenieni. Dzień Ojca, choć późno został oficjalnie świętem. To całkiem nowe, w porównaniu do Dnia Matki. Pierwszy raz obchodzone 19 czerwca 1910 roku. Dla porównania – tradycja Dnia Mamy sięga jeszcze starożytności. Zwyczaj na chwile przerwano, ale ponownie bardzo pielęgnowany w XVII-wiecznej Anglii. Jaka jest historia Dnia Ojca?

Doceńmy również ojców!
Dzień Ojca został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych, po sukcesie Dnia Mamy. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta.

Tej Amerykańce zawdzięczamy Dzień Ojca
Sonora Dodd to nazwisko powinni zapamiętać wszyscy ojcowie. Jako pierwsza zastanawiała się, dlaczego nie mają swojego dnia. Refleksja ta narodziła się podczas dorocznego kazania z okazji Dnia Matki, którego wysłuchała w lokalnym kościele metodystów. Pomyślała wtedy o swoim dopiero co zmarłym ojcu.

Na refleksjach się nie skończyło. Sonora nie czekała długo i przedstawiła pastorom pomysł corocznego świętowania ojcostwa i przekonała, by na 19 czerwca 1910 roku, przygotowali specjalne kazanie. W ten sposób rozpoczęto pierwsze obchody Dnie Ojca. Do miejscowych kościołów wierni przynieśli róże – czerwone dla żyjących ojców, białe dla zmarłych.Dzięki wysiłkom Sonory, w 1924 roku, prezydent Calvin Coolidge zaproponował, by Dzień Ojca był obchodzony we wszystkich stanach. Jednak dopiero Nixon ustanowił trzecią niedzielę czerwca, jako datę Dnia Ojca. Było to w roku 1972, gdy Sonora miała już 90 lat.

Za co się ich kocha?
Ojcowie dają inną miłość niż matki. To głównie dzięki nim dziewczynki w dorosłości poczują, że są wyjątkową kobietą, a chłopcy prawdziwymi mężczyznami. Ojciec wpływa na kształtowanie się osobowości córki. Może podarować jej np. zachwyt nad jej urodą. Może dać jej też poczucie bezpieczeństwa w relacji z mężczyznami. O ojcu mówi się, że to dla córki "pierwszy mężczyzna". Dla syna ojcem jest modelem, odwzorowaniem siły, odwagi, męskości.

– Dla syna ojciec jest modelem identyfikacyjnym. Popatrz, jaki jestem. Podpowiadam ci, jak być. Dla córki jest tym, który uczy, jak bezpiecznie być blisko mężczyzny. To najcenniejsze, co córka może od niego dostać – opisał relację ojca z synem i córką psychoterapeuta Bogdanem de Barbar.

Kiedy wypada?
Data 23 czerwca nie obowiązuje na całym świecie. Różne są nie tylko dni, ale i miesiące. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii jest to 19 marca, na Litwie pierwsza niedziela czerwca, w Austrii druga niedziela czerwca.

W Niemczech Dzień Ojca obchodzi się w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej. Z czasem przerodził się on w Dzień Mężczyzn.

W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, ale w Danii 5 czerwca. W Turcji Dzień Ojca świętuje się w 3. niedzielę czerwca.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE