Nosisz obrączkę na prawej dłoni? Niektórzy uważają, że to błąd

Na której dłoni powinno się nosić obrączkę?
Na której dłoni powinno się nosić obrączkę? Prawo autorskie: maximkabb / 123RF Zdjęcie Seryjne
Gdy ktoś spojrzy na twoją dłoń i zdziwi się, że nosisz obrączkę na serdecznym palcu prawej dłoni, możesz mieć pewność, że… nie jest z Polski. Okazuje się, że noszenie pierścienia małżeńskiego na prawej dłoni może być zaskoczeniem dla niektórych.


Obrączka to symbol, choć tak naprawdę coraz mniej osób ją nosi każdego dnia. Są pary, które wcale nie decydują się na ślub, są też takie, które przysięgają sobie miłość, czy to przed księdzem, czy urzędnikiem kościelnym, a i tak nie noszą takiej charakterystycznej biżuterii. Jednym przeszkadza, inni wcale nie czują, że ją mają, bo to już kwestia przyzwyczajenia.

W Polsce noszenie obrączki na prawej dłoni i serdecznym palcu jest stosowane od dawien dawna. Natomiast w starożytności uznawano, że powinno się nosić ją na czwartym palcu lewej dłoni. Wierzono, że to właśnie stąd wprost do serca prowadzi żyła, nazywana zresztą żyłą miłości. Biżuteria noszono właśnie na tym palcu, miała zapewnić pomyślność związkowi. W Polsce przyjęło się, że nosi się ją na prawej dłoni, ale także na czwartym palcu. Wiele wdów na znak żałoby przedkłada obrączkę na lewą dłoń, tak jak robiono to kiedyś w czasie wojny.

Gdy jednak do Polski przyjedzie Francuz, Brytyjczyk, Szwed, czy Brazylijczyk i spojrzy na rękę polskiej mężatki, będzie zaskoczony. W tych krajach bowiem obrączkę nosi się na lewej dłoni, więc brak takiego symbolu bycia w związku, może zmylić amanta.

Przypominamy więc, gdzie obrączki nosi się na prawej, a w jakich krajach na lewej dłoni.

Lewa dłoń: Francja, Irlandia, Wielka Brytania, Szwecja, Czechy, Słowacja, Włochy, Słowenia, Turcja, Brazylia, Egipt, Iran, Meksyk, USA i Kanada.

Prawa dłoń: Polsce, Austrii, Niemczech, Norwegii, Danii, Grecji, Hiszpanii, Indiach, Chile, Wenezueli i Bułgarii.

Co robimy w takim razie z pierścionkiem zaręczynowym, noszonym właśnie w okresie narzeczeństwa na prawej dłoni? Większość kobiet przekłada go na lewą dłoń albo nosi na tym samym palcu co obrączkę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić