Tego Polak nie wie, wybierając jajka na Wielkanoc? “Złota rada” Lewandowskiej

Jakie jaja powinno się wybierać?
Jakie jaja powinno się wybierać? Instagram
Jakie jaja powinniśmy wybrać, by mieć pewność, że są zdrowe? Również w tej dziedzinie postanowiła wypowiedzieć się Anna Lewandowska. Choć wydawałoby się, że większość z nas wie, co oznaczają symbole (0-3) widniejące na jajkach, autorka wpisu postanowiła wyjaśnić to dokładniej. – Przede wszystkim zwracajmy uwagę na oznaczenia na skorupce – apeluje żona piłkarza.


fJakie jajka kupić na Wielkanoc?
– Przy kupowaniu JAJ, należy zwrócić uwagę na kilka informacji zamieszczonych na opakowaniu bądź skorupce – sygnalizuje Anna Lewandowska. Na jakie? Są jakieś cechy charakterystyczne? Według autorki wpisu to przede wszystkim informacja o metodzie chowu kur.

Opisuje każdy symbol, doprecyzowując, co kryje się pod poszczególnym typom jajek. I tak 0 oznacza chów ekologiczny, 1 – wolny wybieg, 2 – metoda ściółkowa, 3 – metoda klatkowa. – Kury muszą mieć dostęp do wolnych wybiegów i pastwisk. Jest to metoda chowu najbardziej zbliżona do warunków naturalnych – wyjaśnia Anna Lewandowska symbol 0.
Jaja z wolnego wybiegu oznaczone są symbolem "1". Ten chów – podkreśla specjalistka ds. żywienia – jest zwykle prowadzony w małych stadach, gdzie zwierzęta mają dostęp do wolnego wybiegu i żywione są paszą znalezioną wokół gospodarstwa.

Jeśli na skorupce znajdziecie numer "2" to możecie mieć pewność, że te jaja pochodzą z chowu ściółkowego. Kury nie miały dostępu do światła słonecznego, ani możliwości swobodnego poruszania się. – Przemieszczają się tylko w obrębie ograniczonej przestrzeni kurnika, gdzie mają dostęp do gniazd oraz grzęd – pisze dalej.


Jaja z chowu klatkowego oznaczone są symbolem "3". – W trakcie całej hodowli ptaki pozostają w klatkach, gdzie mają dostęp do paszy i świeżej wody. Ta metoda chowu ogranicza zachowania typowe dla ptaków, co jest przyczyną stresu – informuje Anna Lewandowska we wpisie.

Radzi dalej
Porady żywieniowe kontynuowany są na blogu: Healthy Plan By Ann. Tam dodaje informacje o wartości odżywczej jaj, rozmiarze i wadze.

Wybierając jaja – według Anny Lewandowskiej – warto zwrócić uwagę na klasę jakości, klasyfikację wagową, datę minimalnej trwałości, nazwę firmy lub producenta. Ich świeżość poznaje również po skorupce. Powinna być matowa, a białko białe i gęste. Żółtko jest zwarte i nie miesza się z białkiem – dodaje.

Złota rada
O ile na blogu są reakcje raczej pozytywne, w innych mediach internauci z ironią piszą: – "Ona to jest wszechstronna".

– Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie wskazówki, okażą się dla Ciebie pomocne – pisze na koniec. Jak widać, Anna Lewandowska bardzo poważnie potraktowała kwestie porad z zakresu diet, ale czy klasyfikacja jajek to temat, który wymaga rozwinięcia?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0"Dobry poród to więcej niż zdrowe dziecko". O tych zaleceniach niewiele kobiet ma pojęcie