6 trików, by tulipany dłużej były świeże. Znacie ten z kolorem?

Jak dbać o cięte tulipany?
Jak dbać o cięte tulipany? Prawo autorskie: erostunova / 123RF Zdjęcie Seryjne
— Długo postoją? — pytamy często sprzedawcy, wybierając tulipany na święta. Wystarczy spojrzeć na ich pąki. Jeśli są mocno zamknięte, a ich łodygi schłodzone, możemy przypuszczać, że postoją ponad dwa tygodnie. Ważnych jest kilka kwestii, również to jaki kolor tulipanów wybierzesz. Kupując tulipany, staraj się unikać tych o czerwonych pąkach, sięgaj po odmiany żółte. One stoją najdłużej. Poznaj kilka wskazówek, które wpłyną na trwałość kwiatów.


Nasze babcie miały na to sposoby. Moja babcia miała parę metod na bukiety, których mnóstwo dostawała w maju na imieniny. Kwiaty były przycinane, a następnie ich łodyżki jeszcze raz rozcinane w poprzek, potem rośliny wkładała do wanny wypełnionej letnią wodą. Na koniec do wazonu babcia wrzucała aspirynę. Czy to faktycznie pomaga?

1. Przycinanie łodyg
Po przyniesieniu kwiatów do domu możesz odpowiednio przyciąć łodygi. Zrób to bardzo ostrym nożem, najlepiej pod wodą. Kwiatów nie podcinaj nożyczkami. Końcówki przycinaj, ok. 3 cm, pod kątem 45 stopni. Mięsista struktura łodyg tulipanów pozwala na nakłucie ich szpilką. Dzięki temu kwiaty będą mogły pobierać dużo więcej wody. Przy kolejnej zmianie wody, przycinamy znów końcówki tulipanów, pod skosem, o ok. 0,5 cm.

2. Odcinanie dolnych liści
Żaden liść nie powinien być zanurzony w wodzie, bo zacznie szybko gnić. Tulipany lubią przestrzeń, zatem wstaw je do dużego wazonu, ok. 10 cm wysokości.

3. Miejsce dla kwiatów
Tulipany nie powinny stać w słońcu, na parapecie, blisko grzejnika, kominka. Służy im lekki chłód. Na noc można je ustawić przy lekko rozszczelnionym oknie.

4. Wspomagacze
Cukier do tulipanów — czy to dobry pomysł? Okazuje się, że tak. Cukier działa na tulipany jak odżywka. Możesz wsypać do wody pół łyżeczki. Kwiaty odświeży też wrzucenie tabletki aspiryny lub miedzianej monety. Co powodują te triki? Hamują rozwój bakterii i pleśni w wodzie.
Jeśli nie przekonują ciebie domowe sposoby, możesz kupić w kwiaciarni specjalną odżywkę do kwiatów ciętych. Zawiera ona substancje odżywiające i hamujące rozwój drobnoustrojów w wodzie.


5. Nie łącz z...
Towarzystwo innych kwiatów, m.in. żonkili osłabia tulipany. Jeśli chcesz, żeby postały dłużej nie łącz ich w bukiecie.

6. Jaka woda?
Pamiętaj, tulipany wstawiamy do wody letniej. Nie może być za ciepła ani za zimna. Wodę zmieniamy co drugi dzień, dokładnie myjąc przy tym wazon. Jeśli dodasz odżywkę, cukier lub miedziany pieniążek, wodę można wymieniać rzadziej, np. co 4 dni.

Te proste czynności, uratują nawet te tulipany, które po przyniesieniu do domu zaczną opadać, a łodygi zaczną uginać się pod ciężarem pąków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE