Masz kłopoty ze snem? Trik z kartką i ołówkiem rozwiąże twój problem

Trik z kartką i ołówkiem ułatwiający zasypianie.
Trik z kartką i ołówkiem ułatwiający zasypianie. 123RF.com
Kładziesz się wieczorem do łóżka, zamykasz oczy i... nic. Mijają minuty, a ty nie możesz zasnąć. W głowie kotłują się myśli. Ty też tak masz? Problemy ze snem doskwierają coraz większej liczbie osób. Jak sobie z nimi poradzić? Naukowcy odkryli, że aby szybciej zasnąć, wystarczy... kartka i coś do pisania.

Badacze z Baylor University w Teksasie odkryli sposób na szybkie zaśnięcie. Naukowcy przeprowadzili badanie na grupie 57 osób w wieku od 18 do 30 lat. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Przed snem dostali kartki i długopisy oraz zostali poproszeni o wykonanie zadanie: pierwsza grupa miała napisać na kartce zadania zaplanowane na następne dni, druga – zadania, które udało im się wykonać w ciągu kilku ostatnich dni.

Okazało się, że osoby planujące następny dzień zasnęły średnio o 9 minut szybciej niż osoby z drugiej grupy. Co więcej, osoby, których listy zadań były bardziej szczegółowe, zasypiały szybciej, niż pozostałe.

Kierownik badania, dr Michael Scullin, wyjaśnił, że sporządzenie listy zadań na następny dzień redukuje stres i zapewnia lepszy sen.

– Żyjemy w świecie, w którym nasze listy zadań do wykonania powiększają się z każdą chwilą, co przyczynia się do kłopotów ze snem i stresem związanym z niewykonaniem niektórych z zaplanowanych zadań – wyjaśnia Scullin. – Większość ludzi sporządza takie listy w głowie. Chcieliśmy sprawdzić, czy zapisanie ich na kartce pomoże im szybciej zasnąć – dodaje.

Wyniki badania zostały opublikowanie w magazynie naukowym Journal of Experimental Psychology i na stronie American Psychological Association.

Ten trik powinien się spodobać przede wszystkim rodzicom – nie tylko szybko zasną po trudnym dniu, ale będą wiedzieć, jakie zadania czekają na nich w ciągu najbliższych dni. To również dobry sposób na rozdzielenie obowiązków pomiędzy domowników.

Planujecie zadania na następny dzień i zapisujecie je na kartce?
Źródło: American Psychological Association
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE