Zmiany zasad szczepień przeciw pneumokokom. Będą darmowe, są jednak limity

Szczepienie przeciw pneumokokom
Szczepienie przeciw pneumokokom Prawo autorskie: scyther5 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło możliwość skorzystania z darmowych szczepień przeciw pneumokokom przez wszystkie dzieci z roczników 2013-2016. Szczepienie będzie możliwe od 20 marca do 28 czerwca 2018. Rodzicie dzieci mają niewiele, ponad miesiąc, aby pójść do lekarza i ubiegać się o szczepienie. 20 kwietnia 2018 — to ostateczna data zakwalifikowania.

Pneumokoki: leczenie i objawy
Szczepienie przeciw pneumokokom weszło do kalendarza szczepień. Wiele bardzo poważnych zakażeń spowodowanych pneumokokom pokazuje jak istotne jest szczepienie w porę. Niebezpieczna bakteria może wywołać zagrożenia życia. Wśród nich wymienia się m.in. zapalenie ucha, płuc, sepsę, a nawet śmierć.

Szczepienie przeciw pneumokokom jest obowiązkowe i całkowicie refundowane u dzieci urodzonych po 1 stycznia 2017 roku. Rodzice starszych dzieci za szczepionkę muszą zapłacić sami. Ministerstwo Zdrowia zaproponowało jednak rozwiązanie dla dzieci urodzonych w latach 2013-2016. Jeśli rodzic zgłosi dziecko do lekarza przed 20 kwietnia 2018 roku, otrzyma bezpłatne szczepienie. To wszystkie warunki, które trzeba spełnić.

Co jeśli nie zdążysz?
W takim przypadku będziesz musiał sam zakupić szczepionkę, która jest wyłącznie na receptę. Cena jednej dawki szczepionki skoniugowanej to koszt około 300 złotych, a szczepionki polisacharydowej około 80 złotych.

Szczepić czy nie?
Przed bakterią warto chronić nie tylko niemowlęta, ale również starsze dzieci. Pomimo ich większej odporności, równie często jak niemowlęta zapadają na infekcje spowodowaną pneumokokami. Doprowadza ona do zapalenia płuc, ucha czy gardła.


Pneumokoki: jakie dawki?
Są dwie dawki — szczepionki skoniugowane (10-walentna i 13-walentna) nadają się do podawania dzieciom od ukończenia 6 tygodnia zycia. 10-walentna, która chroni przed 10 serotypami pneumokoków i 13-waletna, która daje większą ochronę. Ministerstwo Zdrowia w bezpłatnej wersji wybrało 10-waletną. Oznacza to, że w takiej dawce znajdować się będą antygeny przeciw 10 serotypów pneumokoków. Dzieci dostaną 2 dawki i będzie to pełne zabezpieczenie przeciw pneumokokom. Szczepionkę 10-walentna można podawać do ukończenia 5. roku życia, a szczepionkę 13-walentną można stosować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, w tym także u osób w podeszłym wieku.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE