Prawdziwy zakupowy raj. Co warto przywieźć z Dubaju?

Dubaj, największa metropolia Zjednoczonych Emiratów Arabskich, to miasto słynące z handlu. Turyści nie będą tu mieli problemu z zakupem jakieś ciekawej pamiątki
Dubaj, największa metropolia Zjednoczonych Emiratów Arabskich, to miasto słynące z handlu. Turyści nie będą tu mieli problemu z zakupem jakieś ciekawej pamiątki Fot. Paul Wilhelm / Wikimedia Commons
Media chętnie rozpisują się o nim w kontekście wielkich projektów budowlanych, których symbolem stał się Burj Khalifa, najwyższy wieżowiec na świecie. Tymczasem Dubaj – największe i najbardziej zaludnione miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich – to prawdziwy zakupowy raj, na którego mapie roi się od tysięcy sklepów rozsianych po ogromnych galeriach handlowych, turystycznych dzielnicach oraz gigantycznych bazarach.

Nie sposób wyobrazić sobie, że z rodzinnej wyprawy do tak egzotycznej metropolii można by nie przywieźć jakieś pamiątki. A raczej należałoby powiedzieć – pamiątek, ponieważ powiedzenie ''do wyboru, do koloru'' doskonale oddaje przebogatą ofertę handlową, z jaką zetkniemy się w Dubaju, zaczynając od luksusowych towarów z najwyższej półki, a skończywszy na niezbyt cennych, za to wpadających w oko bibelotach.

Podpowiadamy, co warto przywieźć z podróży do jednego z najpopularniejszych miast na Bliskim Wschodzie. Skupimy się przy tym na rzeczach, w które raczej będzie mogła zaopatrzyć się statystyczna rodzina z Polski, a zarazem takich, które będą miały wartość sentymentalną, czyli coś mającego moc przywoływania pięknych wspomnień z wizyty w tym niezwykłym miejscu.

Biżuteria

Dubaj nosi miano ''Złotego Miasta''. Powód? Złoto można tutaj kupić wszędzie. I to po dosyć atrakcyjnych cenach w porównaniu z podobnymi wyrobami w Polsce. Wybór biżuterii jest przeogromny – kolczyki, pierścionki, naszyjniki, bransolety, czego tylko dusza zapragnie. Wśród miejsc wyspecjalizowanych w sprzedaży wyrobów ze złota prym wiedzie kultowy Złoty Suk, tradycyjny dubajski bazar leżący w centrum biznesowej dzielnicy, Deiry. Tamtejszych sprzedawców można śmiało poprosić o wygrawerowanie na złotej pamiątce nazwiska przyszłego właściciela.

Tygielek

Jeśli w rodzinie mamy amatora małej czarnej, to w dubajskim raju handlowym bez problemu znajdziemy coś, co przypadnie mu do gustu. Wszak historię kawy zapoczątkowali Arabowie, toteż na targowiskach słynnego miasta nad Zatoką Perską natrafimy na imponujący przekrój gatunków aromatycznych ziaren kawowca na czele z mocną arabiką zwaną tu qahwa. Dobrym pomysłem na suwenir z eksploracji kawowego zakątku Dubaju będzie np. ozdobny tygielek – kuchenne narzędzie do sporządzania kawy według najstarszej znanej ludzkości metody parzenia tego napoju.

Szal

Coś w sam raz na prezent dla pań. Pod warunkiem, że przywieziony z ''Paryża Bliskiego Wschodu'' szal będzie wykonany z wysokiej jakości materiału. Ruszając zatem na wycieczkę po dubajskich sklepach czy straganach, warto rozejrzeć się za kaszmirową wersją. Kaszmir to miękka tkanina o długich i cienkich włóknach zapewniających puszystość, przewiewność, a także 3 razy lepszą od owczej wełny izolację termiczną. Dlatego uważa się go za jedną z najcenniejszych tkanin na świecie. Nie będzie to więc może najtańszy sprawunek z pobytu w Dubaju, ale warty swojej ceny.

Perły

W Zatoce Perskiej poławianie pereł morskich stanowi tradycyjne zajęcie – tym bardziej, że w dawniejszych czasach miejscowa ludność głównie utrzymywała się z tego pełnego znoju zajęcia. Na wspomnianym już Złotym Suku, poza połyskującymi wyrobami ze złota, znajdziemy też w dużej ilości ''dary morza'', którym Dubajczycy zawdzięczają rozkwit swojego miasta. Kupione na targu naturalne perły mogą więc być kolejną elegancką pamiątką przywiezioną z rodzinnej podróży do największej metropolii Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Oud

W Dubaju tak powszechnie nazywany jest agar – wonny olejek wytwarzany z żywicy drzewa Aguilaria. Wyjątkowo hipnotyzujący aromat uczynił z niego jeden z najpopularniejszych w kulturze arabskiej składników perfum. O jego wartości świadczy fakt, że na świecie jest uważany za surowiec cenniejszy nawet od złota. Zawierające go fiolki kupimy od ręki (po cenach niższych od europejskich) m.in. na słynnym Targu Perfum w dzielnicy Deira. Orientalnym zapachem wyciągu z drzewa agar możemy też delektować się, kupując kadziło i paląc w nim mieszankę bakhoor.

Artykuł powstał przy współpracy z Dubai Tourism.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE