Mróz skutecznie zabija zarazki? Wielu z nas wciąż w to wierzy
Redakcja MamaDu
27 lutego 2018, 12:55·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 lutego 2018, 12:55
Przyszły mrozy, to choróbsk i robactwa nie będzie – przekonują babcie. Czy rzeczywiście mróz zabija wirusy, bakterie i roztocza? Chociaż babcie nie do końca mają rację, w jednej kwestii się nie mylą.
Reklama.
Czy mróz zabija wirusy, bakterie i inne zarazki?
Wbrew obiegowej opinii, wirusy i bakterie nie giną w niskich temperaturach, wręcz przeciwnie. By je unicestwić, należy wykorzystać środki chemiczne lub... wysoką temperaturę.
– Żeby zabić wirusa, trzeba zadziałać na jego materiał genetyczny. Albo wysoką temperaturą, czyli podgrzewaniem do minimum 60 stopni Celsjusza, albo środkami chemicznymi – wyjaśnia wakcynolog dr n. med. Paweł Grzesiowski w rozmowie z serwisem Silesion.
Zdaniem Grzesiowskiego skutecznym sposobem walki z wirusami i ochrony przed infekcjami jest mycie rąk w bardzo ciepłej wodzie z dodatkiem silnego detergentu. Warto również odkażać dłonie i przedmioty codziennego użytku środkami dezynfekującymi na bazie alkoholu. Trzeba jednak pamiętać, że do dezynfekcji musimy użyć środków dostępnych w aptekach, nie wódki czy innego wysokoprocentowego alkoholu – 40 proc. alkoholu to wciąż za mało, żeby pozbyć się wirusów.
Bakterie, podobnie jak wirusy, nie giną pod wpływem niskiej temperatury. Mróz sprawia, że zmniejsza się ich aktywność, jednak wystarczy niewielki wzrost temperatury, żeby znów zaczęły atakować.
Czy warto suszyć pranie na mrozie?
Suszenie prania na mrozie jedną z metod suszenia stosowaną jeszcze przez nasze babcie i prababcie. Zwolennicy tego sposobu przekonują, że pranie na mrozie schnie o wiele szybciej, a niskie temperatury zabijają zarazki. Rzeczywiście, w przeciwieństwie do wirusów i bakterii roztocza kurzu domowego giną zarówno w wysokiej, jak i niskiej temperaturze. Badania wykazały, że w temperaturze -15 stopni Celcjusza już po 6 godzinach ginie około 60 proc. roztoczy Dermatophagoides farinae. Właśnie dlatego alergolodzy zalecają osobom uczulonym na kurz wietrzenie pościeli i materaców na mrozie oraz wymrażanie maskotek czy innych drobnych przedmiotów w zamrażarce.
Warto wykorzystać ujemną temperaturę i wywietrzyć poduszki, kołdry czy materace. Trzeba jednak pamiętać, by nie wystawiać pościeli na mróz, gdy pada śnieg albo jest duże zanieczyszczenie smogiem.