Alergia na pyłki drzew brzozy czy traw w ciąży

Objawy alergii na pyłki w ciąży.
Objawy alergii na pyłki w ciąży. Prawo autorskie: fizkes / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czy kobieta uczulona na pyłki drzew brzozy lub traw, powinna przyjmować w czasie ciąży leki na alergię? Jakie kroki po zajściu w ciążę kobieta powinna podjąć, ze względu na swoją alergię?

Alergie na pyłki wywołują wiele przykrych objawów jak na przykład kichanie, katar sienny, łzawienie i pieczenie oczu, kaszel, a nawet wypryski skórne i atopowe zapalenie skóry. Na szczęście istnieją leki na alergię, które niwelują przykre objawy wpływu alergenów na organizm alergika. Niektórych nie można przyjmować w czasie ciąży. Jak zatem radzić sobie z alergią na pyłki w czasie, kiedy oczekujemy dziecka?

Czym może skutkować alergia w ciąży?
Alergia na pyłki brzozy czy alergia na trawy w czasie ciąży może być bardzo niebezpieczna. To alergia wziewna, która w odmiennym stanie kobiety może być mocno nasilona albo wręcz przeciwnie – jej symptomy będą zminimalizowane. Odczuwane objawy alergii na pyłki brzozy mogą być nie tylko uciążliwe dla ciężarnych, ale i bardzo groźne dla zdrowia nienarodzonego dziecka. Jeśli alergia na pyłki brzozy wywołuje objawy takie jak silne duszności, istnieje ryzyko wystąpienia astmy.
W takim wypadku konieczne jest podjęcie natychmiastowych, zdecydowanych działań. Napady duszności u ciężarnej powodują bowiem niedotlenienie płodu. O takich incydentach, nawet krótkotrwałych i sporadycznych najlepiej poinformować lekarza prowadzącego ciążę. Żadnych leków na alergię nie powinno się przyjmować na własną rękę. Większość z resztą nie jest wskazana w czasie ciąży albo w ogóle są one zabronione.
Jak radzić sobie z alergią w czasie ciąży?
Najskuteczniejszym i bezpiecznym sposobem radzenia sobie z alergią na pyłki w ciąży jest unikanie alergenów. Jeśli więc kobieta cierpi z powodu alergii na pyłki brzozy, powinna zapoznać się z kalendarzem pylenia tego drzewa i unikać miejsc, w których występują duże skupiska tych drzew. W okresie największego stężenia pyłków brzozy w powietrzu, czyli od końca kwietnia do drugiej dekady maja, ciężarne będące alergiczkami powinny ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu, a w domu powiesić gęste firanki, które zatrzymają w pewnym stopniu alergeny znajdujące się w atmosferze.

Na spacery w okresie największej ekspozycji na pyłki brzozy warto wybierać się o poranku lub wieczorem, ponieważ rosa utrudnia przemieszczanie się pyłków roślin. Kiedy spadnie deszcz, możemy bez obaw wyjść na dwór. Poza tym, dla ograniczenia objawów alergii wziewnych ważne jest, aby się wysypiać i jak najmniej denerwować. Stres i zmęczenie zwykle nasilają reakcje uczuleniowe.
Alergia na pyłki brzozy – leczenie w czasie ciąży
Jeśli kobieta jeszcze przed ciążą stosowała leczenie środkami antyalergicznymi, nie ma w praktyce poważnego powodu, dla którego miałaby je przerywać. Najlepiej jednak wybrać się do alergologa od razu po tym, kiedy dowiemy się o ciąży. Niewykluczone, że w takim przypadku lekarz alergolog podejmie decyzję o modyfikacji leczenia alergii, ponieważ przyjmowane dotychczas przez ciężarną leki nie są zalecane w przypadku ciężarnych, ponieważ nieznany jest ich wpływ na płód. Tak to wygląda w przypadku lewocetryzyny, powszechnie stosowanej w leczeniu alergii na pyłek brzozy. To lek przeciwhistaminowy, udrażniający górne drogi oddechowe.


Całkowite zrezygnowanie z leków antyalergicznych, zwłaszcza przy alergiach na pyłki, powodujących często duszności, może być znacznie groźniejsze dla dziecka, niż ich przyjmowanie i zapobieganie ewentualnemu niedotlenieniu płodu.
Alergolog zadecyduje, które leki antyalergiczne ciężarna może przyjmować i w jakich, bezpiecznych dla siebie i nienarodzonego dziecka dawkach. Przyszła mama-alergiczka powinna pozostawać pod stałą opieką ginekologa i alergologa.

Czy któraś z was zmagała się z alergią w czasie ciąży? Jak sobie z tym radziłyście?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE