"Time" pokazał zdjęcie polskiej pary. Wstrząsający opis do zdjęcia – tak widzą nas w Ameryce?

Fot.Kasia Srek/Time/sytuacja polskich rodzin
Fot.Kasia Srek/Time/sytuacja polskich rodzin Fot. Kasia Strek
Amerykański tygodnik „Time” opublikował zdjęcie polskiej pary, która przebywa w szpitalu. Zdjęcie samo w sobie nie jest przerażające, czy obsceniczne. Opis jednak wbija w fotel. Tak widzą nas inni? Stajemy się państwem, które pokazywane będzie niedługo na obrazkach jako antyprzykład?

„Polska jest domem jednego z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Unii Europejskiej”– taki opis do zdjęcia pojawił się pod fotografią Kasi Strek na Instagramie „Time”. Właśnie w ten sposób zaczynamy być postrzegani w innych krajach. – Zabieg jest dozwolony tylko wtedy, gdy zdrowie matki jest zagrożone, występuje nieprawidłowość płodu lub ciąża wynika z gwałtu, lub kazirodztwa. Nawet wtedy kobiety mówią, że bardzo ciężko jest znaleźć lekarza, który wykona zabieg. – pojawia się w dalszej części opisu.
Autorzy tekstu dotyczącego trudnej sytuacji polskich kobiet opisują także trudności, jakie pojawiają się w dostępie do pigułek poronnych i o tym, że zamówienia z innych krajów przetrzymywane są przez służby celne. Opisano także wyjazdy Polek do niemieckiej miejscowości Prenzlau, gdzie od 35 lat przyjmuje polski lekarz, szanujący prawo kobiet do wyboru. To właśnie do niego przyjeżdża z Polski wiele zrozpaczonych kobiet, które podjęły jedną z najbardziej dramatycznych decyzji w życiu.

Fotografia pary, która pojawiła się w „Time” to obraz odpoczywającej po zabiegu kobiety. Zdjęcie zostało zrobione przez Kasię Strek, która od roku prowadzi projekt dokumentujący sytuację polskich kobiet. Komentarze internautów są bardzo zróżnicowane. Wiele osób napisało, że nie zdawali sobie sprawy z tego, jak prawa kobiet do decydowania o sobie zostały w Polsce ograniczone. Część osób oczywiście uznało, że to wspaniała wiadomość, że kobiety w Polsce nie mogą legalnie dokonywać aborcji, bo to niezgodne w wolą Boga, a dziecko nawet i chore, powinno się urodzić i mieć szansę na pochówek.

Kiedyś oglądaliśmy na takich zdjęciach zacofane kraje, w których brak demokracji, wolności słowa, możliwości podejmowania samodzielnych decyzji i brania za nie odpowiedzialności. Dziś to o Polsce pisze się na świecie w takim kontekście i przykre jest to, że wiele osób nadal nie dostrzega, jak negatywny wizerunek idzie w świat.
źródło: Time
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE