Czym grozi nieleczona żółtaczka fizjologiczna noworodków? (Bilirubina u noworodka)

Żółtaczka u noworodka
Żółtaczka u noworodka Prawo autorskie: phakimata / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dlaczego dochodzi do żółtaczki u noworodków, czy jest ona groźna i w jaki sposób należy z nią walczyć?

Żółtaczka fizjologiczna zdarza się częściej niż u co drugiego noworodka. Dotyczy zatem większości dzieci, ale i tak wiele młodych mam się jej obawia. Szacuje się, że do 80 proc. nowo narodzonych dzieci będzie miało żółtaczkę diagnozowaną tuż po porodzie.

Czy trzeba ją leczyć i czy jest ona groźna?
To nie choroba! Żółtaczka u noworodków nie jest jednostką chorobową, dlatego młodzi rodzice nie powinni wpadać w panikę, jeśli skóra ich nowo narodzonego dziecka zżółknie nieco po urodzeniu.

To oznacza, że rozwinęła się żółtaczka fizjologiczna u noworodka, która pojawia się u 60-80 proc. donoszonych noworodków i nawet u 90 proc. wcześniaków. Najczęściej występuje ona po około 24 godzinach od porodu.

Przyczyną żółtaczki w takim przypadku jest fakt, że w czasie życia płodowego dziecko dojrzewa w warunkach niskiego stężenia tlenu w macicy, przez co płód musi wyprodukować dużo erytrocytów i dlatego po urodzeniu noworodek siłą rzeczy posiada znacznie więcej krwinek czerwonych niż dzieci starsze oraz dorośli, którzy oddychają powietrzem.

Wysoka bilirubina u noworodka, będąca najlepszym wskaźnikiem poziomu zaawansowania żółtaczki fizjologicznej noworodków, wynika z tego, że wątroba nowo narodzonego dziecka nie jest jeszcze przygotowana do wychwycenia tak dużych ilości bilirubiny i zmienienia jej w postać łatwo wydalaną na zewnątrz wraz z moczem i z kałem.


Ile powinna wynosić bilirubina u noworodka?
Norma to 12-15 mg%. Jeśli poziom ten jest przekroczony, wówczas konieczne jest rozpoczęcie naświetlania dziecka. Jednocześnie pielęgniarka będzie pobierała dziecku krew co najmniej 2 razy dziennie, celem badania jak wysoka jest bilirubina u noworodka.
Żółtaczka fizjologiczna u noworodków-objawy
Zwykle nie trzeba sprawdzać poziomu bilirubiny u noworodka, aby zauważyć żółtaczkę fizjologiczną. Najszybciej można ją dostrzec gołym okiem, kiedy popatrzymy na gałki oczne dziecka. Twardówki, czyli biała część oka, przy żółtaczce zabarwia się na żółto. W zależności od nasilenia żółtaczki i podwyższenia poziomu bilirubiny u dziecka stopień zażółcenia i oczu, i całego ciała będą wzrastać. Maksymalne nasilenie objawów zażółcenia większość dzieci osiąga w 4-5 dobie, a u wcześniaków żółtaczka pojawia się później, nawet w 2 tygodnie po urodzeniu.

Czy konieczne jest leczenie żółtaczki fizjologicznej?
Przy zauważeniu pierwszych oznak żółtaczki fizjologicznej u dziecka i zbadaniu poziomu bilirubiny, najczęściej podejmowana jest przez lekarza decyzja o poddaniu noworodka fototerapii. Dzięki leczeniu światłem ultrafioletowym bilirubina ulega przemianom strukturalnym do postaci rozpuszczalnych w wodzie i może być wówczas stosunkowo łatwo wydalona z organizmu dziecka. Naświetlanie należy przeprowadzać jak najdłużej w ciągu doby, wyjmując dziecko spod lamp tylko na czas karmienia. W czasie fototerapii należy uzupełniać płyny i kontrolować temperaturę noworodka.
Jeśli takie działanie nie przynosi oczekiwanych skutków, stosuje się leczenie wspomagające, na przykład farmakoterapię lub nawadnianie drogą dożylną. W leczeniu bardzo nasilonych żółtaczek może istnieć konieczność transfuzji wymiennej krwi, aby usunąć z niej nadmiar bilirubiny.
Ile trwa żółtaczka fizjologiczna u noworodków?
Żółtaczka fizjologiczna może utrzymywać się do 10-14 doby życia dziecka. Nieco dłużej zwykle trwa u wcześniaków. Z reguły ustępuje bez leczenia.

Konsekwencje nieleczonej żółtaczki noworodków
Przy nieleczonej żółtaczce fizjologicznej poziom bilirubiny w organizmie noworodka jest niepokojąco wysoki. Bilirubina rozpuszcza się w tłuszczach, które wchodzą w skład komórek nerwowych. Jeśli jest jej za dużo, może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń układu nerwowego-gdyby zaczęła odkładać się w mózgu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE