Między bratem, a siostrą – jak nie zepsuć relacji między rodzeństwem?

Materiały prasowe firmy Endo
Relacje między rodzeństwem nie należą do łatwych - rywalizacja, konflikty słowne, bójki, to dla rodzica prawdziwe wyzwanie. Dorastanie z bratem lub siostrą ma jednak także pozytywne strony. Uczy asertywności, rozwiązywania konfliktów i sztuki wypracowywania kompromisów. Jak sprawić, by między rodzeństwem rozwijała się więź oparta na wzajemnym szacunku?Na to, w jaki sposób rodzeństwo odnosi się do siebie ma wpływ wiele czynników, takich jak płeć dzieci, różnica wieku, osobowość każdego z nich, wychowanie, wzorce zachowań zaobserwowane u rodziców czy etap życia, na którym obecnie się znajdują.

O czym warto pamiętać?
Mimo że nie ma dwóch takich samych sytuacji rodzinnych i trudno wypracować uniwersalny schemat, który ułatwi wychowanie rodzeństwa, istnieje kilka porad, które warto stosować niezależnie od wieku i płci dzieci.

1. Nie porównuj dzieci ze sobą i nie zapominaj, że każde z nich ma indywidualne cechy, które należy dostrzegać. Nie każde dziecko jest dobre w nauce, jeśli jesteś rodzicem małego artysty lub sportowca, doceń to.

2. Pamiętaj o zasadzie równości. Nie każ zawsze ustępować starszemu dziecku, podchodź do każdego konfliktu indywidualnie.

3. Nie przedstawiaj jednego dziecka jako wzoru dla drugiego - to może budzić zazdrość i niezdrową rywalizację, nawet jeśli nie zawsze jest ona świadoma.

4. Ingeruj tylko w poważne konflikty, pozwól dzieciom uczyć się sporów i wypracowywać własne rozwiązania. Pokaż im jednak granice, których nie można przekraczać.

5. Dawaj dobry przykład. Dzieci, które są świadkami kłótni rodziców, często podświadomie kopiują te zachowania. Oczywiście nie należy kumulować w sobie negatywnych emocji czy tuszować konfliktów, ale spróbujmy wypracować bardziej konstruktywny sposób wymiany zdań i rozwiązywania sporów, bez krzyków i agresji słownej.

Czego uczy nas rodzeństwo?
Mimo że na początkowym etapie życia, między dziećmi zdarzają się częste i gwałtowne konflikty, a nawet przemoc fizyczna, dorastanie z rodzeństwem, może przynieść wiele korzyści w dorosłym życiu. Dzięki nabytym w rodzinie doświadczeniom, dzieci stają się bardziej empatyczne, uczą się asertywności i rozwiązywania konfliktów, doskonalą też umiejętności komunikacyjne. Aktywne wspieranie budowania dobrych, opartych na szacunku i zrozumieniu więzi jest więc bardzo istotnym elementem rozwoju osobowości i nabywania tzw. umiejętności miękkich. Zrównoważony rozwój jest możliwy tylko jeśli rodzeństwo traktuje się na zasadach partnerstwa i równości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć