Czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne?

Czy w ciąży można latać samolotem?
Czy w ciąży można latać samolotem? Prawo autorskie: nadezhda1906 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Rozwiewamy wątpliwości czy w ciąży można latać samolotem. Sprawdź, czy stopień jej zaawansowania ma na to wpływ. Dowiedź się jak się przygotować na pierwsze loty z niemowlakiem.


Samolot to jeden z głównych środków komunikacji, umożliwiający szybkie i komfortowe pokonanie nawet bardzo dużych odległości. Linie lotnicze oferują połączenia międzynarodowe, jak również krajowe, z których zasadniczo może skorzystać każdy.
Często pojawia się jednak pytanie, czy kobiety w ciąży mogą latać samolotem i czy jest to bezpieczne zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka?

Ciąża a latanie samolotem
Lot samolotem pozwala w szybkim czasie pokonać nawet bardzo duże odległości. Podróż jest ponadto bardziej komfortowa i wygodna, nic więc dziwnego, że rzesze osób korzystają z tej właśnie alternatywy.
Są jednak sytuacje, gdy lot samolotem budzi w pełni uzasadnione wątpliwości – kwestia ta dotyczy przede wszystkim kobiet w ciąży, które często zastanawiają się, czy mogą korzystać z usług linii lotniczych.

Jak wynika z badań naukowych, jeśli ciąża rozwija się prawidłowo i nie jest to etap finalny, nie żadnych przeciwwskazań, by latać samolotem.
Należy jednak pamiętać, aby planowany lot samolotem skonsultować z lekarzem prowadzącym, warto także poprosić o zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu – jest to szczególne ważne w przypadku kobiet, u których ciąża jest widoczna, brak zaświadczenia może sprawić, że pasażerka nie zostanie wpuszczona na pokład.
Kobiety, które cierpią na chorobę lokomocyjną, powinny ponadto poprosić lekarza o przepisanie leku, który jest bezpieczny w przypadku kobiet w ciąży.


„Ciąża a latanie samolotem?” - to pytanie, które zadaje sobie wiele ciężarnych kobiet. Najlepszym rozwiązaniem w przedmiotowej kwestii jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który udzieli niezbędnych rad i wskazówek, a nade wszystko uspokoi przyszłą matkę.
Pierwszy trymestr ciąży to trudny okres dla kobiety. Lekarze zapewniają, że ciąża to nie choroba, a tym samym bez żadnych obaw można normalnie funkcjonować w społeczeństwie, także korzystać z lotów samolotem.
Decydując się na lot samolotem w pierwszym trymestrze, należy liczyć się ze skutkami niepożądanymi, czyli mdłościami lub uaktywnieniem się choroby lokomocyjnej. Nie jest to jednak koniec świata! Wystarczy zabrać ze sobą leki dozwolone w pierwszym trymestrze ciąży, koniecznie wskazane lub przepisane przez lekarza prowadzącego.
Przed podróżą samolotem należy zjeść lekki posiłek oraz wypić odpowiednią ilość wody, warto także założyć wygodną, przewiewną odzież.

Przeciwwskazania do latania samolotem nie stanowi także zaawansowana ciążą, nie mniej jednak w tej sytuacji warto zaopatrzyć się w zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do lotu, zwłaszcza gdy brzuszek staje się bardziej widoczny.
Należy jednak pamiętać, że lot w pierwszym trymestrze ciąży nie powinien trwać dłużej niż trzy godziny w jedną stronę, niewskazane są także loty z przesiadkami. Każdy planowany lot wymaga ponadto konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.
Latanie samolotem a ciąża
Lot samolotem z założenia nie wymaga szczególnych przygotowań, z wyjątkiem osób cierpiących na chorobę lokomocyjną oraz kobiet w ciąży.
Zasadniczo nie ma przeciwwskazań, aby przyszła matka korzystała z usług linii lotniczych, należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim nie należy robić nic na siłę – kobiety, które cierpią w czasie ciąży na chroniczne zmęczenie i czują się osłabione, powinny zrezygnować z podróży.
Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań medycznych, co z pewnością potwierdzi lekarz podczas wizyty kontrolno-konsultacyjnej, kobieta w ciąży śmiało może wsiadać do samolotu. Optymalny czas na loty samolotem to drugi trymestr, czyli czas, gdy minęły mdłości ciążowe, a do finału pozostało jeszcze sporo czasu. Latać można jednak także w pierwszym i trzecim trymestrze.

Co prawda w czasie lotu mogą pojawić się mdłości lub choroba lokomocyjna, także w przypadku kobiet, które przed ciążą nie miały takich dolegliwości, dlatego też warto poprosić lekarza o odpowiednie leki, które zniwelują ewentualne dolegliwości i są bezpieczne podczas ciąży.

Ponadto warto zadbać o miejsce przy skrzydle, czyli tam, gdzie turbulencje są najmniejsze.
Kobiety w ciąży mogą ponadto skorzystać z kontroli osobistej, unikając tym samym przechodzenia przez bramkę – co prawda bramka magnetyczna nie wpływa negatywnie na ciążę, aczkolwiek kontrola osobista pozwala uniknąć stania w kolejce.
Chcąc uniknąć opuchnięcia stóp podczas lotu samolotem, warto co jakiś czas pospacerować po pokładzie.
Wbrew powszechnym opiniom, kobiety w ciąży nie muszą obawiać się znajdujących się w samolotach pasów bezpieczeństwa – są one regulowane, dzięki czemu dopasowanie długości nie będzie stanowić żadnego problemu.

„Latanie samolotem a ciąża” - to temat często poruszany przez przyszłe matki, które korzystają z usług linii lotniczych. Obawy i wątpliwości ciężarnych dementują lekarze, którzy zapewniają, że – w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży - lot samolotem jest całkowicie bezpieczny zarówno dla matki i dziecka.

Latanie samolotem z niemowlakiem
Latanie z niemowlakiem samolotem to stres zarówno dla matki, jak i malucha. Szczególne emocje wzbudza pierwszy lot.
Decydując się na latanie samolotem z niemowlakiem, należy pamiętać, że rodzice mogą skorzystać z przysługujących im przywilejów (nie dotyczy to jednak tanich linii lotniczych). Podczas kontroli bezpieczeństwa można skorzystać z wygodnego przejścia dla klasy biznes, co w znaczny sposób zmniejszy czas oczekiwania.

Warto także pamiętać, że dziecku przysługuje prawo do posiadania bagażu podręcznego, w który można spakować wszystkie niezbędne akcesoria. Ponadto do momentu wejścia na pokład samolotu można korzystać z wózka.
Lot z małym dzieckiem wymaga odpowiedniego przygotowania, nie oznacza to jednak, że trzeba zabierać cały dobytek malucha – w zupełności wystarczą podstawowe rzeczy, czyli pieluszki, mokre chusteczki, krem na odparzenia oraz ciuszki na przebranie w ilości dostosowanej do czasu trwania lotu.

Malucha najlepiej ubrać w wygodne, przewiewne ubranka, które zapobiegną przegrzaniu i ochronią przed chłodem.
Latanie samolotem z niemowlakiem, choć wzbudza obawę wielu rodziców, jest całkowicie bezpieczne dla malucha, a co ważniejsze, zapewnia szybkie, wygodne i komfortowe pokonanie nawet długich tras.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...