Alergia pokarmowa, czyli jak się odżywiać podczas ciąży?

Odżywianie w ciąży a alergie pokarmowe. Prawo autorskie: nd3000 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Alergia pokarmowa u kobiet w ciąży, a późniejsza alergia u niemowlaka. Testy na alergię pokarmową, czy i kiedy warto wykonywać.


Podczas ciąży kobieta powinna dużo więcej uwagi przykładać do tego, co spożywa. Zwłaszcza jeśli jest alergikiem lub ma skłonności do nabywania alergii.

Alergia pokarmowa w ciąży
Osoby cierpiące na alergię pokarmową często w trakcie trwania ciąży zauważają u siebie znaczące nasilenie jej objawów. Wynika to z reakcji naszego organizmu na zmiany hormonalne, z którymi nierozerwalnie wiążę się ciąża. Dlatego w błogosławionym stanie powinnyśmy szczególnie uważać na to, co jemy, aby nie zaszkodzić sobie oraz dziecku. Tym bardziej że większość medykamentów, które stosowałyśmy na co dzień podczas trwania ciąży, jest zagrożeniem i nie możemy korzystać wtedy z ich pomocy. Co gorsza, ciąża jest okresem, w którym możemy wręcz nabawić się alergii. Najczęściej w tym stanie nabywamy alergii wziewnych na roztocza kurzu domowego, sierść zwierzęcą, czy pyłki roślin, co jest o tyle groźne, że może powodować napady astmy, a te z kolei mogą skutkować niedotlenieniem płodu. Równie groźne są alergię na poszczególne składniki pożywienia. Ponieważ nieprzestrzeganie tu ścisłej diety generuje nam ryzyko, że nasze dziecko również będzie alergikiem. Alergia pokarmowa podczas ciąży jest też o tyle groźna, że zlekceważona może doprowadzić do poważnych powikłań okołoporodowych, a nawet trwałego uszkodzenia płodu.


Alergia pokarmowa u dorosłych, czego unikać?
Jeżeli alergia pokarmowa została u nas zdiagnozowana wcześniej, to co oczywiste, w trakcie ciąży powinniśmy unikać uczulającego pokarmu. Ale to nie wystarczy i niezłym pomysłem jest wprowadzenie na czas ciąży szczególnej diety, która pozwoli nam uniknąć ryzyka nabycia alergii lub wywołania jej u nienarodzonego dziecka. W ramach tej diety po prostu eliminujemy wszelkie pokarmy, które znane są ze swych właściwości uczulających. Zrezygnujmy z wszelkich produktów wysoko przetworzonych, które zawierają wzmacniacze smaku, barwniki, środki zapachowe lub konserwanty. Tego typu produkty zwiększają szansę wywołania alergii pokarmowej u dorosłych, a tym samym u naszego nienarodzonego dziecka. Co oczywiste w trakcie ciąży absolutnie unikamy palenia, gdyż dym papierosowy uszkadza płód i zwiększa ryzyko nabycia alergii przez dziecko oraz picia alkoholu. Profilaktycznie możemy wykluczyć też spożywanie tych pokarmów, które najczęściej wywołują uczulenie. Są to ryby, przetwory, orzechy, jajka oraz mleko. Lekarze nie potwierdzają jednak związku między spożywaniem tych produktów w ciąży a alergią u dzieci. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii u dziecka, wedle zaleceń lekarzy powinniśmy spożywać produkty zbożowe w postaci kaszy gryczanej lub jaglanej, warzywa i owoce przynajmniej pięć razy dziennie oraz chude mięso.


Alergia pokarmowa u niemowlaka. Jak sobie z tym radzić?
Bywa też tak, że profilaktyka nie zadziała i alergia pokarmowa wystąpi też u niemowlaka. Niestety jest ona stosunkowo trudna do zdiagnozowania i jeszcze trudniejsza do leczenia. Pierwsze objawy alergii, które możemy same zaobserwować to bóle brzucha, zmiany na skórze, biegunki oraz wymioty. To powinny być dla nas sygnały alarmowe, po których dziecko powinno zostać przebadane na okoliczność występowania alergii. Najczęściej alergii daję pierwsze objawy w okolicach 2-3 miesiąca życia lub wtedy, gdy dziecko zaczyna być karmione nowymi produktami spożywczymi. Niestety leczenie niemowlaka jest niezwykle skomplikowane i długotrwałe. Dziecko w tym wieku ma jeszcze niedojrzały układ pokarmowy o odpornościowy, a terapie z użyciem popularnych leków są de facto zabronione. To, co możemy sami zrobić po zdiagnozowaniu alergii pokarmowej to natychmiastowa eliminacja z diety dziecka wszelkich produktów uczulających. Stosowanie diety eliminacyjnej powoduje ustąpienie objawów nawet u 80% dzieci. Pamiętajcie, aby wszelkie ustalenia dotyczące eliminacji poszczególnych składników diety ustalać z lekarzem. Powinien on zadecydować, co możemy dawać dziecku w zastępstwie zakazanych produktów i ustalić zdrową zbilansowaną dietę, która nie zakłóci naturalnego rozwoju dziecka.
Alergia pokarmowa. Testy czy warto je stosować?
Prawidłowo wykonana diagnoza lekarska wykrycia alergii i produktów, które uczulają, wymaga przeprowadzenia testów. Te warto przeprowadzić przed ciążą, kiedy staramy się o dziecko. Będziemy wtedy w stanie już od początku trwania ciąży ustalić właściwą dietę. Podstawowy zestaw testowy to 15-20 najpopularniejszych alergenów. Wykonywane na skórze pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie, czy w naszym wypadku występuje alergia pokarmowa. Testy można przeprowadzić też na narodzonym dziecku pod warunkiem, że skończyło ono minimum rok. Jeśli zachodzi trudność w ustaleniu, które produkty uczulają niemowlaka, można wykonać tak zwany test prowokacyjny. Polega on na podaniu produktu, co do którego mamy podejrzenia, że może uczulać i obserwowaniu reakcji dziecka. Ważne jest, aby tego typu „eksperymenty” przeprowadzać pod ścisłą kontrolą i według zaleceń lekarza.
Musimy mieć pełną świadomość, że alergia to coś, czego nie wolno pod żadnym pozorem zlekceważyć i klasyczny przykład, że lepiej chuchać na zimne niż dopuścić od oparzenia. Alergia nie tylko powodować może podrażnienia skóry u dziecka, czy bóle brzucha, ale nie leczona i niezdiagnozowana poważnie wpłynąć na cały rozwój malucha i powodować upośledzenia, których cofnąć się nie da. Ciekawa jestem, czy wy robiłyście sobie testy na alergie przed zajściem w ciążę. A może wśród was jest ktoś, u kogo zdiagnozowano alergię lub ma uczulone dziecko? Chętnie dowiem się, jak sobie radziłyście i poznam wasze rady.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić