Wszyscy widzą żabę, ale tym obrazku ukryte jest jeszcze jedno zwierzę. Widzisz je?

Zapraszamy do zabawy!

Zawsze uważałeś, że jesteś spostrzegawczy? "Durne zagadki" z internetu to dla ciebie bułka z masłem? To spójrz na obrazek poniżej.
Widzisz tylko żabę, siedzącą na brzegu? Nie jest to bardzo prosta zagadka, bo opiera się na iluzji przez co nasz mózg skupia się na tym, co zobaczył jako pierwsze. Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć innego zwierzęcia ukrytego na obrazku to pochyl głowę w prawo i przyjrzyj się raz jeszcze. Prawda, że pojawiła się głowa konia?

Królik to czy kaczka?
Najbardziej znanym i analizowanym obrazkiem tego typu jest "królik czy kaczka". Rozpowszechnił go Ludwig Wittgenstein w 1953 roku, a szczegółowo omawiał Ernst Gombrich w 1960 w książce "Sztuka i złudzenie". Słynna zagadka znana była jednak już w 1892 roku, kiedy to ukazała się w niemieckojęzycznym magazynie. Jedna osoba na pierwszy rzut oka zobaczy kaczkę, inne królika. Niektórzy mają duży problem, by wskazać oba zwierzęta.
Złudzenie Jastrowa
Oba obrazki są przykładem na oszustwa naszych mózgów. Badaniem takich iluzji i złudzeń optycznych zajmował się amerykański psycholog Joseph Jastrow, urodzony w Warszawie. To od jego nazwiska pochodzi właśnie sformułowanie "złudzenie Jastrowa", które wskazuje na dwoistość postrzegania. To, co zobaczymy jako pierwsze lub czy w ogóle będziemy w stanie dostrzec drugie zwierzę zależy od wielu czynników, m.in. naszej wiedzy czy ukierunkowania uwagi.


Źródło: ryms.pl,popularne.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE