To zadanie krąży w sieci i budzi złość internautów. Ktoś w końcu je rozwiązał

Zadanie z matematyki.
Zadanie z matematyki. fot. internauty
Do rozwiązania zadania uczeń matematyki musi posiadać w domu Biblię.

Wiele osób komentuje to zadanie, które może wśród niektórych budzić sprzeciw. Mieszanie nauk ścisłych z wiarą, wiadomo, że wywołuje ogromne zamieszanie i sprzeciw. To zadanie dostępne jest co najmniej od najmniej siedmiu, czy ośmiu lat, więc nie można odpowiedzialności zrzucić na "dobrą zmianę".

Jak potwierdza pan Piotr, który udostępnił nam zdjęcie, z tego podręcznika nadal uczą się dzieci. "Matematyka z plusem" (nowa podstawa) kl.2 gimnazjum, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, to książka, która nadal jest dostępna, choć zapewne wraz z końcem gimnazjum zakończy swoją karierę, dość niechlubną przez niefortunne zadanie.

Zadanie, które rozpala niektórych do czerwoności, jak się okazuje ma rozwiązanie. I wcale nie potrzeba do tego Biblii. Wystarczy trochę wiedzy matematycznej.

Biblia (I księga Królewska 7,23) podaje, że na zlecenie króla Salomona zbudowano kolisty zbiornik na wodę o obwodzie 30 łokci i średnicy 10 łokci. Jakie przybliżenie liczby π (pi) wynika informacji? Znajdź w Biblii fragment, który to opisuje.

Oto wytłumczenie:

2*PI*R=30 łokci
2R=10 łokci
R=5 łokci
PI=30 łokci/(2*5 łokci)
PI = 3
Z tych informacji wynika przybliżenie liczby PI (3,14)

lub

obwód(o)=30 łokci
średnica=10 łokci
promień(r)=10:2=5 łokci
o=2πr 30=2π*5 30=10π π=30:10 π=3

Jeżeli jednak ktoś nie wie, jak obliczyć liczbę Pi i na bakier jest także z liczeniem średnicy, to podajemy, dla potwierdzenia także stosowny fragment z Księgi Królewskiej.

„Następnie sporządził odlew "morza" o średnicy dziesięciu łokci, okrągłego, o wysokości pięciu łokci i o obwodzie trzydziestu łokci”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE