Zrób 3-minutowy test i sprawdź, czy masz trypofobię. Ten film wszystko wyjaśnia

Trypofobia – objawy, skutki.
Trypofobia – objawy, skutki. yongheng1996 / 123RF Zdjęcie Seryjne
15% ludzi ma podobny problem, ale choć ma on już swoją fachową nazwę, nadal nie jest powszechnie akceptowany i zauważany przez lekarzy.

O tej fobii nie mówi się często
Umysł ludzki czasem płata niespodzianki. Zupełnie skołowana czuła się mama Pawełka, który dostawał histerii, gdy mama podawała mu kanapkę z żółtym serem, albo zapiekankę z makaronu. To była długa batalia i wiele miesięcy bezowocnych poszukiwań rozwiązania problemu. Co gorsza, dziecko zaczynało wzdrygać się przed widokiem niektórych przedmiotów i nie potrafił opanować odruchów wymiotnych. Zdesperowana mama szukała pomocy także w internecie. Opisała problem swojego syna i odezwał się do niej psycholog, który zapytał: a o trypofobii Pani słyszała? To był początek zdobywania wiedzy, wcale nie tak powszechnej. Fobia ta, jak dowodzą niektórzy, dotyczy podobno nawet 15% społeczeństwa, jest zjawiskiem, o którym się nie mówi głośno.

Zobacz film i sprawdź, czy takie obrazy wzbudzają w tobie niechęć i odrazę.
– To było dziwne i nagłe zachowanie. Nie wiedziałam, z czym wiązać zdenerwowanie i absolutną odrazę dziecka na widok kanapki z żółtym serem. Po rozmowie z lekarzem wiele się wyjaśniło. Dlaczego ser z dziurami jest zakazany i dlaczego dziecko dostało histerii, gdy kupiłam mu taką piękną niebieską lampkę z małymi dziurkami, przez które prześwitywało piękne światło. Lęk przed skupiskiem dziur. Trypofobia. – opisuje mama chłopca.

Trypofobia – to obrzydzenie i lęk przed powierzchniami pełnymi małych dziurek. Choć świat medyczny nie uznał oficjalnie tej fobii za rzeczywistą dolegliwość, to wiele osób deklaruje jej istnienie, które może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie.

Eksperyment wśród studentów
Kilka lat temu Tammy Swallow Batten, 38-letnia adwokatka opisała problem z diagnostyką tej choroby i niechętną pomocą specjalistów, którzy nie wiedzieli jak reagować. Ciekawy eksperyment związany z trypofobią w 2009 r. przeprowadził na brytyjskim uniwersytecie Arnold Wilkins. Wyświetlił on studentom dwa zdjęcia: leśny krajobraz i kwiat lotosu, czyli torebkę nasienną z małymi dziurkami. Okazało się, że dla kilkorga uczniów widok lotosu był odrażający.


Trypofobicy różnie reagują na takie widoki jak: bąbelki, dziury w serze, plaster miodu, dziurki w makaronie, sitko od prysznica, czyli takie dziury, których jest wiele i są położone obok siebie. Wilkims wraz z innym naukowcem Geoffem Cole postanowili zbadać zjawisko. Przeprowadzili serię eksperymentów, pokazując ludziom obrazy trypofobiczne. Wysnuto też przypuszczenia, dlaczego ludzie z taką odrazą reagują na widok dziur. Być może wynika to z tego, że drapieżniki i jadowite węże mają na skórze trypofobiczne wzory albo że widok dziur kojarzy się ludziom z rozkładem.

Objawy trypofobii
– odruchy wymiotne
– drżenie kończyn
– pocenie się
– zawroty głowy
– histeria

Leczenie trypofobii
Fobia ta nie doczekała się jeszcze oficjalnych publikacji środowisk medycznych, w związku z tym nie ma ustalonego planu leczenia. Część psychologów uznaje, że powinno się stosować metodę przyzwyczajania, czyli starać się oswajać z widokiem źle kojarzącym się osobie cierpiącej na fobię. Czasem stosowana jest także hipnoza.
źródło: Washington Post
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE