Korzystanie z telefonów zubaża relacje
Według Jespera Juula, duńskiego terapeuty rodzinnego, pedagoga i autora bestsellerowych poradników wychowawczych dla rodziców, współczesne rodziny znalazły się na rozwidleniu: tradycyjne rodziny, w których dominują patriarchat, przemoc fizyczna i psychiczna i bezwzględne posłuszeństwo starszym są przekształcane – zmieniają się panujące w nich wartości.
Jednym z zagadnień, które analizuje Juul, jest korzystanie ze smartfonów i urządzeń mobilnych. W tekście „Sposób, w jaki używamy smartfonów i tabletów, głodzi nasze serca” (ang. The way we use smartphones & tablets is starving our hearts) Juul tłumaczy, że korzystanie z urządzeń mobilnych oddala od siebie członków rodziny. Dziecko, które widzi rodziców wpatrzonych w ekrany smartfonów, nie czuje się bezpieczne, wręcz przeciwnie – czuje się osamotnione, zagubione, a z czasem wątpi w miłość rodzica i przestaje mu ufać.
Na Facebooku Projekt Matka pojawił się zbiór sugestii Juula, dotyczący wychowywania w „strefie wolnej od telefonów”, opublikowany również na jego oficjalnej stronie. Jakie rady dla rodziców (choć nie tylko) ma Juul?
Strefa wolna od telefonów
Juul radzi, by każda rodzina wypracowała własny system, który uwolni ją od urządzeń mobilnych i pozwoli zbliżyć się do siebie.
– „Poranny rytuał”, jak pisze terapeuta, powinien przebiegać w strefie wolnej od telefonów. Ta sama zasada powinna obowiązywać pół godziny przed posiłkiem (oraz w czasie posiłku) i w porze snu. Należy wyznaczyć miejsce, w którym każdy z domowników zostawi telefon przed wejściem do "strefy bez telefonu".
– Nocą wszystkie telefony powinny być wyłączone. Należy włączyć je dopiero w drodze do pracy lub szkoły.
– Wszystkie posiłki, te w domu i w restauracji, powinny przebiegać w strefie wolnej od telefonów. – Te minuty są idealne do nawiązania kontaktu i bliskości po okresie rozłąki – pisze Juul. Korzystanie z telefonu przy stole sprawia, że przestajemy traktować wspólne posiłki jako spędzanie czasu i cieszenie się swoim towarzystwem. Zamiast tego sprowadzamy je wyłącznie do jedzenia i zaspokajania potrzeb fizjologicznych.
– Dorośli mogą korzystać z telefonów w określonych sytuacjach, np. w pracy, jednak powinni je wyłączać przed snem, w czasie posiłków czy podczas wizyty w kinie.
– Należy poinformować rodzinę, przyjaciół i kolegów z pracy o wprowadzonych zmianach, żeby nie byli zaskoczeni brakiem kontaktu.