Młoda mama zauważa w nosie dziecka dziwny osad. Przyczyna znajduje się w większości domów
Redakcja MamaDu
28 listopada 2017, 15:38·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 28 listopada 2017, 15:38
Tworzą świąteczny nastrój, ale mogą też negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Na ich etykietach jest informacja, którą większość z nas ignoruje.
Reklama.
Młoda mama zauważa dziwny ciemny osad w nosie dziecka. Nie znając przyczyny, udaje się do lekarza, gdzie pada pytanie, czy robiła w domu coś innego niż zwykle. Okazuje się, że poprzedniego dnia paliła zapachowe świece przez ok. 6-7 godzin. To one były winowajcą. Niestety czarny osad to nie wszystko, zbyt długie palenie świec zapachowych może negatywnie wpływać na zdrowie.
Jak długo można palić świece zapachowe?
Większość świec zapachowych posada informacje dotyczące maksymalnej długości jej palenia. Przeważnie są to 3-4 godziny – nie dłużej. Warto wiedzieć to zwłaszcza przed okresem świątecznym, w którym to wzrasta intensywność używania świec. Wraz z klimatycznym, świątecznym nastrojem możemy zafundować sobie opary, w których jest niebezpieczny rakotwórczy benzen czy toluen powodujący zawroty głowy i problemy z koncentracją. Oczywiście nie wszystkie świece wydzielają tego typu substancje.
Które świece zapachowe są bezpieczne?
Unikajcie świeczek z wosku parafinowego. Do całkowicie bezpiecznych świec zaliczamy te wykonane z soi lub wosku pszczelego. Sprawdź skład świecy, często bowiem wosk pszczeli stanowi jedynie 10%, a to znacznie za mało.
Czytajmy etykiety i przestrzegajmy długości palenia zalecanej na opakowaniu. Sporadyczne używanie przez krótki czas świeczek parafinowych nie jest groźne. Jedynie wielogodzinne i częste palenie parafinowych świec w mieszkaniu, bez wietrzenia, może mieć negatywne oddziaływanie na nasze zdrowie.