Fanów przygód "Harry'ego Pottera" łączy coś więcej niż miłość do świata magii wykreowanego przez J.K. Rowling. Psycholodzy twierdzą, że są... lepszymi ludźmi.
Fani Harry'ego Pottera są lepszymi ludźmi
Każdy fan serii książek o Harrym Potterze przyzna, że przygody czarodzieja i jego przyjaciół wzbogaciły jego życie. Niektórzy wciąż czekają na list z Hogwartu... Badanie opublikowane w „Journal of Applied Social Psychology” wykazało, że Potteromaniacy powinni czuć się wyjątkowi, bo są... lepszymi ludźmi. Z badania zatytułowanego „The greatest magic of Harry Potter: Reducing prejudice” („Najwspanialsza magia Harry'ego Pottera: Redukcja uprzedzeń”) wynika, że fani serii są mniej uprzedzeni wobec mniejszości (m.in. homoseksualistów czy uchodźców) niż osoby, które nie znają przygód Pottera. To dlatego, że główni bohaterowie serii (a z nimi utożsamiamy się najczęściej), są przedstawicielami mniejszości lub często wykluczanych grup.
Niemal każdy z głównych bohaterów reprezentuje jedną z wykluczanych grup: Harry stracił rodziców, Ron wywodzi się z rodziny wielodzietnej, rodzice Hermiony są „mugolami” (nie-czarodziejami), Hagrid jest pół-olbrzymem, profesor Lupin jest wilkołakiem, a profesor Dumbledore – gejem (przynajmniej według niektórych fanów). Nic dziwnego, że w tak różnorodnym świecie uprzejmość, szacunek do drugiego człowieka i tolerancja to jedne z najważniejszych wartości!
Jesteście fanami przygód Harry'ego? Wy też myślicie, że książki Rowling miały wpływ na wasze życie?
Przeprowadziliśmy trzy badania, aby sprawdzić, czy czytanie bestsellerowych książek o Harrym Potterze wpływa pozytywnie na postawy wobec stygmatyzowanych grup (imigrantów, mniejszości seksualnych, uchodźców) przy tzw. kontakcie rozszerzonym. Badania przeprowadziliśmy na trzech grupach: grupie dzieci wczesnoszkolnych, grupie uczniów szkół średnich i grupie studentów (we Włoszech i Wielkiej Brytanii). Wyniki potwierdzają naszą hipotezę. Wpłynęło na to identyfikowanie się z jednym z głównych, pozytywnych bohaterów (np. Harry Potterem) i odsunięcie się od innego, negatywnego (np. Voldemorta).