PKP „rozbija” rodziny. Zapomnijcie o podróży w jednym przedziale

PKP Intercity dyskryminuje rodziców?
PKP Intercity dyskryminuje rodziców? Prawo autorskie: melastmohican / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wybierasz się całą rodziną w podróż pociągiem? Tak ci się tylko wydaje. Przygotuj się, że w przedziale rodzinnym będziesz siedzieć tylko ty i dzieci. Dla ojców nie ma w nim miejsca.

„Przedział rodzinny” to mit
Sprawę opisał portal rynek-kolejowy.pl. Jeden z czytelników serwisu zwrócił uwagę, że rodzice planujący podróże pociągami spółki PKP Intercity powinni mieć na uwadze, że kupując bilety, tylko jeden z nich będzie mógł zarezerwować miejsce w przedziale rodzinnym, nazywanym „przedziałem dla matki z dzieckiem”. Zgodnie z regulaminem spółki, „opiekunem dziecka może być tylko jedna osoba”. Oznacza to, że jeśli wybierasz się w podróż całą rodziną, z mężem lub żoną i dzieckiem, jedno z was będzie podróżować w innym przedziale. Jeśli będziesz musiał wyjść z przedziału, np. żeby skorzystać z toalety, dziecko pozostanie bez opieki.
Regulamin spółki PKP Intercity
intericty.pl

Przejazd dziecka w wieku do 6 lat oraz jego opiekuna może odbywać się w przedziale wyznaczonym dla podróżnych z dziećmi do lat 6: a) w pociągu TLK, IC, EIC, przy czym opiekunem dziecka może być tylko jedna osoba, b) w pociągu EIP, przy czym w przedziale wraz z dzieckiem i jego opiekunem mogą odbywać przejazd inne osoby z nimi podróżujące. Miejsca w takich przedziałach rezerwuje się na życzenie podróżnego – w miarę wolnych miejsc.W pociągach kategorii TLK, IC i EIC znajduje się tylko jeden przedział z miejscami wyznaczonymi dla dzieci i ich opiekunów. W pociągach EIC Premium, czyli Pendolino, znajdują się aż trzy przedziały rodzinne, jednak większy komfort podróży wiąże się ze znacznym wzrostem ceny biletu. Co więcej, w pociągach Pendolino w przedziale rodzinnym może podróżować nie tylko dziecko i jeden opiekun, ale i inne osoby.

PKP "troszczy się" o rodziny z dziećmi
To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o dyskryminacji rodziców ze strony PKP. W 2013 roku „Głos Wielkopolski” opisał historię ojca, któremu odmówiono sprzedaży biletów z rezerwacją miejsc w przedziale rodzinnym dla niego, jego żony i dziecka.


Rodzice z dziećmi wciąż mogą korzystać z biletów rodzinnych – każdy z rodziców może otrzymać w kasie osobny bilet. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy rodzice siedzą w różnych przedziałach (a nawet wagonach), a konduktor wymaga od podróżującego ojca (w końcu przedział rodzinny to „przedział dla matki z dzieckiem”) udowodnienia, że ma prawo do zakupionego biletu rodzinnego i nie podróżuje samotnie? Tym samym rodzice wpadają w kolejną pułapkę PKP.

Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka prasowa PKP Intercity, wyjaśniła w rozmowie z portalem rynek-kolejowy.pl, że ograniczenie liczby opiekunów wynika z troski o rodziców i dzieci i chęci zapewnienia komfortowego przejazdu jak największej liczbie rodzin.
Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka prasowa PKP Intercity
w rozmowie z rynek-kolejowy.pl

W pociągach kategorii TLK, IC, EIC, w wagonach z przedziałami, miejsca w przedziale dla osób z dzieckiem do lat 6 pozostają niedostępne dla innych podróżnych. Przewoźnik podjął decyzję o ograniczeniu liczby opiekunów dziecka do jednej osoby w trosce o zapewnienie możliwości skorzystania z takich miejsc jak największej liczbie rodzin. PKP Intercity planuje przeprowadzenie analizy zasad podróżowania rodzin z dziećmi, tak, aby w jak największym stopniu dostosować je do oczekiwań pasażerów.Często podróżujecie z dziećmi pociągami? Spotkaliście się z podobnymi sytuacjami?

Źródło: rynek-kolejowy.pl, gloswielkopolski.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE