Jak dbać o skórę dziecka, by zapobiegać schorzeniom. Kilka przykładowych wskazówek dla każdego rodzica

Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego wymaga specjanej pielęgnacji.
Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego wymaga specjanej pielęgnacji. fot. Pixabay
Skóra małego dziecka jest niezwykle delikatna, dlatego bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych, jak chłód, wiatr, słońce czy suche powietrze. Bez właściwej pielęgnacji i ochrony może łatwo ulec podrażnieniu, zaczerwienieniu albo przesuszeniu.

Pielęgnacja skóry niemowląt jest bardzo ważna, gdyż małe dziecko nie ma jeszcze wykształconej odpowiedniej struktury skóry. W przypadku maluszka jest ona niezwykle sucha i wrażliwa, a na dodatek bardzo łatwo ulega uszkodzeniom w wyniku działania czynników zewnętrznych. Dzięki właściwej pielęgnacji można uchronić dziecko przed ewentualnymi schorzeniami skórnymi, które mogłyby być dla niego nieprzyjemne.

Które kosmetyki poleca się przy pielęgnacji dziecka i dlaczego?
mgr Elżbieta Lech
położna środowiskowo-rodzinna Wrocław

Obecnie na rynku jest tak dużo kosmetyków dla dzieci, że rzeczywiście można pogubić się przy wyborze. Ja wychodzę z założenia, co mówię zresztą moim mamom w swojej pracy zawodowej - że im mniej, tym lepiej.

Na pewno warto, by kosmetyki były jednej firmy. Wynika to z tego, że może okazać się, że któryś składnik może uczulać dziecko .

W swojej wieloletniej pracy z małymi dziećmi i ich rodzicami przetestowałam kosmetyki wielu firm i muszę powiedzieć, że to od dziecka zależy które kosmetyki będziemy stosować. Nie warto eksperymentować na noworodku (który dopiero wyszedł ze szpitala) i od samego początku warto zaopatrzyć się w kosmetyki dobrej jakości.

Polecam kosmetyki dla dzieci od 1. Dnia życia dostępne w aptekach:

1. Cetaphil Baby – intensywnie nawilżająca emulsja do mycia lub Cetaphil Baby emulsja do mycia ciała i włosów

2. Cetaphil Baby – balsam nawilżający

3. Cetaphil Baby – oliwka do masażu/ nawilżania skóry

Mając te kosmetyki możemy mieć pewność że wystarczająco dobrze dbamy o skórę naszego dziecka.Jakie substancje nie powinny znaleźć się w kosmetykach dla dzieci?
Kosmetyki dla maluszka powinny być wolne od drażniących czynników, przede wszystkim natłuszczać i nawilżać. Oto kilka substancji, które powinny cię zaalarmować i zniechęcić do zakupu:

• Formaldehyd, substancja, która może działać drażniąco i alergizująco na delikatną skórę maluszka.

• Pochodne ropy naftowej, czyli oleje, parafina, silikon czy wazelina – bardzo popularne substancje używane do nawilżania i natłuszczania ciała. Stosowanie ich może mieć jednak niekorzystny wpływ na skórę dziecka, prowadząc m.in. do zablokowania porów, a w konsekwencji przegrzania.

• Substancje zapachowe, które mogą przyczyniać się do powstania odczynu alergicznego u dziecka.

Odparzenia – jak sobie z nimi radzić?
Odparzenia mogą się pojawić nawet wówczas, gdy bardzo dba się o higienę swojego maluszka. Najczęstszym zjawiskiem są odparzenia pieluszkowe. By ich uniknąć, pamiętaj, by od czasu do czasu pozwolić ciału dziecka odpocząć, wystawiać jego pupę na działanie świeżego powietrza. Niech maluszek raz na jakiś czas poleży na golasa. Oczywiście, pod twoją kontrolą. Dlaczego jest to tak ważne? Bo rozwój bakterii jest większy w tym miejscach, gdzie jest mniej tlenu, czyli na przykład pod pieluszką.

Kilka wskazówek dotyczących kąpieli dziecka
Kąpiel jest jednym z elementów pielęgnacji skóry dziecka. Jest to również pewnego rodzaju rytuał, dzięki któremu między maluszkiem a rodzicami kształtuje się głęboka więź. Jest to proces, który powinien odbywać się powoli i w spokoju, by cieszył zarówno dziecko, jak i dorosłych. Jeśli masz warunki, warto zaopatrzyć się w wanienkę na stojaku (100 cm). Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które cierpią na schorzenia kręgosłupa, jak np. dyskopatia, dla których długotrwałe przebywanie w pozycji schylonej może przyczynić się do powstania bolesności.


Przed przystąpieniem do kąpieli zadbaj o odpowiednią temperaturę, by nie było dużej różnicy pomiędzy temperaturą wody a pomieszczenia. Optymalna dla maluszka to 25 stopni Celsjusza. Nie zapomnij również przygotować sobie wszystkie akcesoria i kosmetyki, by znajdowały się one w zasięgu twojej ręki. Co powinno znaleźć się obok wanienki? Na pewno ręcznik, termometr, krem do kąpieli (np. Cetaphil Baby, krem do ciała i pupy, czapeczka oraz pieluszka.

Jak powinno się dbać o ciemieniuchę po kąpieli?
mgr Elżbieta Lech
położna środowiskowo-rodzinna Wrocław

Ciemieniucha – jak wszyscy wiedzą, jest wynikiem zaburzenia wydzielania gruczołów łojowych. Przede wszystkim warto zapobiegać – czyli regularnie nawilżać skórę. Jeśli już pojawi się, wystarczy po kąpieli dobrze nawilżyć główkę dziecka np. oliwką Cetaphil Baby. Oliwka wchłonie się, równocześnie zmiękczając naskórek, który później łatwo usunąć podczas kolejnej kąpieli dziecka, używając emulsji do mycia dziecka. Warto też regularnie szczotkować główkę dziecka miękką szczoteczką – co ułatwia usunięcie zrogowaciałego naskórka.


Oto kilka wskazówek, dzięki którym kąpiel maluszka wyda się wam prostsza:
• Pamiętaj, by woda w wanience nie przekraczała temperatury 37 stopni. Najlepiej sprawdź to za pomocą termometru kąpielowego.

• Pępuszek, dopóki kikut nie odpadnie, chroń przed zmoczeniem. Gdy to jednak nastąpi, spokojnie i lekko osusz to miejsce.

• By dziecko nie traciło zbyt szybko ciepła podczas kąpieli, połóż mu na klatce piersiowej albo brzuszku pieluszkę tetrową nasączoną ciepłą wodą.

• Warto założyć na główkę maluszka na około 30 minut cieniutką czapeczkę, ochroni ona dziecko przed nadmierną utratą ciepła.

Artykuł powstał we współpracy z marką Cetaphil ®Baby.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE