
Ponadto badania psychologiczne wykazują, że mali uczestnicy tej zabawy mogą odczuwać później lęki lub mieć nocne koszmary związane z duchami, zjawami i upiorami, za które są przebierani.
Psychologowie dziecięcy zazwyczaj ostrzegają rodziców, że strach przed niektórymi aspektami Halloween może być zbyt duży dla najmłodszych i doradzają dorosłym, aby uważnie obserwowali dzieci i tłumaczyli im, co jest realne, a co nie.
Wszystko zależy od wieku dziecka i od tego, jak rodzice zaznajomią je z tematem. Halloweenowe kostiumy mogą przestraszyć, gdy dziecko nie będzie rozumiało, co tak naprawdę się dzieje, co jest fikcją, a co prawdą i np. będzie odnosiło przebranie do potworów z gier, książek czy filmów.
Jeśli dziecko dobrowolnie założy kostium, to ten go nie przestraszy, bo dziecko szybko uczy się odróżniać „ja” od „ty”, a więc nie przestraszy się samego siebie. Chyba że kompletnie nie rozumie kontekstu, nikt mu tego wcześniej nie opowie, tylko np. pomaluje mu twarz - to może być stresujące dla dziecka. Dzieci lubią jasne, klarowne sytuacje (tak jak dorośli!) wiec dobrze jest przedyskutować temat. Czasami Halloween to dla malucha pierwsze zetknięcie z tematem śmierci. Warto być tu ostrożnym.
Może cię zainteresować także: To Halloween wygrała 7-letnia dziewczynka. Swoim kostiumem podbiła Internet