Jeśli kiedykolwiek podaliście dzieciom lek bez czytania ulotki dołączonej do opakowania – popełniliście błąd. Więcej tego nie zrobicie.
Reklama.
Rodzice, nawet najbardziej troskliwi, czasem zapominają, by przed podaniem dziecku leku przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Przeczytaliśmy ulotki czterech najpopularniejszych syropów przeciwgorączkowych dla dzieci – Panadolu, Paracetamolu, Ibumu i Nurofenu – by ocenić, który z syropów jest najbezpieczniejszy dla dzieci pod względem występowania objawów niepożądanych po spożyciu.
Sprawdziliśmy ulotki czterech syropów:
Panadol dla dzieci, 120 mg/5 ml, zawiesina doustna o smaku truskawkowym;
Paracetamol Hasco 120 mg/5 ml, zawiesina doustna o smaku truskawkowym;
Ibum, 100 mg/5 ml, zawiesina doustna o smaku malinowym;
Nurofen Forte, 40 mg/ml, zawiesina doustna o smaku truskawkowym.
Wszystkie syropy mają działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, w dwóch pierwszych substancją czynną jest paracetamol, w dwóch kolejnych – ibuprofen.
Chociaż działanie syropów jest podobne, różnice w wykazach możliwych objawów niepożądanych są ogromne. Zobaczcie porównanie ulotek:
Panadol:
Wyszczególnione objawy niepożądane występują bardzo rzadko, raz na 10 000 przypadków. To, co niepokoi najbardziej, to możliwość wystąpienia krwawień i zaburzeń pracy wątroby.
Paracetamol Hasco:
Po zastosowaniu tego leku biegunka, jedno z najczęstszych działań niepożądanych leków, występuje bardzo rzadko. Częściej mogą się pojawić reakcje alergiczne skóry.
Ibum:
Ból brzucha, pokrzywka i niestrwność mogą wystąpić u 1 do 10 osób na 1000 przypadków. Ryzyko zaburzeń pracy wątroby występuje wyłącznie podczas długotrwałego stosowania leku.
Nurofen Forte:
Najbardziej niepokoi możliwość wystąpienia krwawień z jelit i żołądka, mogących doprowadzić do niedokrwistości. Ten objaw występuje u 1 na 10 osób stosujących lek.
Czytaj ulotkę przed zastosowaniem leku!
W każdej ulotce jest wyszczególniona lista objawów niepożądanych mogących wystąpić po zastosowaniu leku. To, co niepokoi przy porównaniu ulotek syropów dla dzieci, to różnice w częstotliwości występowania konkretnych objawów. Sprawdziliśmy tylko cztery syropy o podobnych właściwościach, jednak nie spodziewaliśmy się tak diametralnych różnic.
Każdy rodzic przed podaniem maluchowi leku powinien zapoznać się z wykazem możliwych skutków ubocznych. Dzięki temu będzie mógł zadecydować, czy na pewno chce ryzykować i podać dziecku lek. Czasem warto poszukać bezpieczniejszej alternatywy.