Prawdziwa plaga w polskich domach! To nie są zwykłe biedronki, pozbądź się ich szybko

Biedronki azjatyckie opanowują polskie domy.
Biedronki azjatyckie opanowują polskie domy. Anna Dryjańska
Choć do złudzenia przypominają zwykłe biedronki, są od nich o wiele groźniejsze. Jak je rozpoznać i dlaczego nam zagrażają?


Aktualizacja: 11.10.2018
Co roku właśnie w październiku w naszych domach mogą pojawić się biedronki azjatyckie. Sprawdź, czym różnią się od zwykłych i dlaczego warto się ich pozbyć.

Inwazja biedronek azjatyckich
Chociaż wyglądają niegroźnie i przypominają wyglądem zwykłe biedronki, Harmonia axyridis, czyli biedronka azjatycka (nazywana również arlekinem), jest o wiele groźniejsza. Arlekiny pochodzą z Azji, jednak w ciągu ostatnich 20 lat zadomowiły się również w obu Amerykach i Europie. W swojej ojczyźnie biedronki azjatyckie ukrywały się w szczelinach skalnych lub pod kamieniami, gdzie mogły spędzić w stanie hibernacji nawet kilka miesięcy. Dziś podobną funkcję spełniają miejskie budynki, w których mogą się ukryć. To owady, które dostaną się w każdą szczelinę, byle przetrwać – rodzime boże krówki tego nie potrafią.


Jak wyglądają biedronki azjatyckie?
Chociaż najczęściej spotykane biedronki arlekinowe mają żółtopomarańczowe pancerze z czarnymi plamkami lub czarne pancerze z pomarańczowoczerwonymi plamami, można również spotkać okazy o pomarańczowym i czerwonym ubarwieniu pokryw. Wielkością są zbliżone do biedronek siedmiokropek – nic dziwnego, że można je z nimi pomylić. Cechą wyróżniającą jest poprzeczne uwypuklenie znajdujące się przed końcem każdej pokrywy.


Dlaczego biedronki azjatyckie są niebezpieczne?
Biedronki azjatyckie stanowią zagrożenie zarówno dla innych owadów (zjadają larwy i jaja rodzimych gatunków biedronek), jak i dla ludzi. Aż u 10 proc. populacji wykryto alergię na żółtą hemolimfę wydzielaną przez gruczoły obronne biedronek.


Najczęściej występujące objawy alergii po kontakcie z hemolimfą to alergiczne zapalenie spojówek, pokrzywka i obrzęk ciała. Wdychanie wydzieliny biedronek azjatyckich może z kolei prowadzić do astmy. Należy również pamiętać, że każda biedronka wydziela hemolimfę, nawet rodzima boża krówka. Przekonanie, że boże krówki nie zagrażają człowiekowi jest powszechne, ale błędne.

– Są zagrożeniem dla naszych rodzimych gatunków i problemem dla człowieka. Te biedronki bywają szkodnikami w sadach. Jesienią lubią odżywiać się dojrzałymi owocami. Poza tym są uciążliwe, jeśli w dużych ilościach zlecą się do mieszkania – mówi o azjatyckich biedronkach Piotr Ceryngier z Centrum Badań Ekologicznych PAN w wywiadzie dla wprost.pl

Jak usuwać biedronki?
Przy usuwaniu biedronek należy zachować szczególną ostrożność i nie dotykać ich gołymi rękoma. Najlepiej pozbyć się ich przy użyciu odkurzacza lub rękawiczek. To jeden z nielicznych gatunków odpornych na bakterie, dlatego zwalczanie ich za pomocą substancji chemicznych jest nieskuteczne.

Zauważyliście w swoich domach biedronki? Wiedzieliście, że wydzielana przez nie hemolimfa może być szkodliwa?

Źródło:
ekologia.pl, laboratoria.net