Mimo kampanii edukacyjnych producentów podpasek czy prób oswajania miesiączki poprzez sztukę (jeśli jeszcze nie słyszeliście o obrazach namalowanych krwią menstruacyjną, musicie nadrobić zaległości), odkrywanie tajemnic kobiecego ciała wciąż jest tematem tabu, nawet dla dziewczynek. Wyniki badania przeprowadzonego przez Bodyform, producenta środków higienicznych dla kobiet, są szokujące – badanie pokazało, że ponad połowa dziewczynek woli zostać ofiarą przemocy w szkole, niż rozmawiać z rodzicami o okresie.
Robią wszystko, by ukryć okres
Bodyform i HuffPost UK przeprowadzili badanie na grupie 1000 dziewczynek wkraczających w okres dojrzewania. Ponad połowa ankietowanych dziewczynek, 52 proc., przyznała, że wolałaby być wyśmiewana i upokarzana przez kolegów w szkole, niż szczerze porozmawiać z rodzicami o dojrzewaniu i miesiączce. Niewiele mniej badanych, 43 proc., stwierdziło, że w ogóle nie rozmawiają o menstruacji. To, co szokuje najbardziej, to liczba dziewczynek, które ukrywają okres przed rodzicami – przyznało się do tego aż 87 proc. badanych.
Dlaczego nie rozmawiamy o okresie?
Według Nadii Mendozy, współzałożycielki The Self-Esteem Team (grupy edukatorek i edukatorów prowadzących wykłady o pewności siebie), nie rozmawiamy o miesiączce, bo... jest nieco obrzydliwa.
Jak zmienić podejście do menstruacji?
Według autorów badania i współpracujących z nimi ekspertów nastolatkom w okresie dojrzewania brakuje podstawowej wiedzy na temat zmian, jakie zachodzą w ich ciałach. Chociaż rodzice coraz częściej umywają ręce i edukację seksualną zostawiają szkołom, to oni powinni być pierwszymi nauczycielami dzieci w tej dziedzinie. Tym bardziej teraz, gdy lekcje wychowania do życia w rodzinie coraz częściej przynoszą więcej szkody niż pożytku.
To rodzic powinien wyjść z inicjatywą i wprowadzić dziecko w burzliwy świat dorastania, zanim zrobią to koledzy albo Dr Google. Mendoza radzi, by rodzice jak najwcześniej zaczęli rozmawiać z dziećmi o cielesności, dostosowując poziom rozmowy do ich wieku. W tym wypadku płeć nie ma znaczenia, a mamy chłopców nie powinny wzdychać z ulgą, że ich to nie dotyczy – chłopcy również powinni wiedzieć, czym jest okres i cykl menstruacyjny.
Zgadzacie się, że to rodzice powinni jako pierwsi rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?
Historycznie, zdrowie kobiet i wszelkie kobiece dolegliwości były tematami, o których się nie mówiło. Zrobiliśmy postęp, ale wygląda na to, że musimy jeszcze przełamać tabu dotyczące okresu.
Nadia Mendoza
The Self-Esteem Team
Są nieprzewidywalne, plamią bieliznę, zamieniają się w skrzepy, mają dziwne kolory, od krwistoczerwonego po brązowy, wywołują przewlekłe skurcze, wpływają na nasz nastrój, fundują nam spacery z pieluchą albo kawałkiem sznurka między nogami. Nie są ładne. Mimo to, to nie w porządku, że wciąż wywołują uczucie wstydu.