Masz córkę? Oto 9 spraw, o których musisz z nią porozmawiać, zanim wejdzie w wiek dojrzewania

Prawo autorskie: gpointstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: gpointstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne
Twoja córka nie zawsze będzie malutką dziewczynką, może już przestała nią być? I oczywiście z czasem będzie coraz bardziej interesowała się wszystkim tym, co ma związek z jej ciałem. To zupełnie naturalne, dlatego warto pomóc jej w zdobyciu odpowiedniej wiedzy.

To nie jest łatwy temat dla rodzica, ale podjęcie go jest ważne i potrzebne. Dlatego warto zachęcić naszą dziewczynkę, by nie krępowała się zadawać pytań związanych z jej ciałem. Na takie rozmowy nigdy nie jest za wcześnie. A temat może porównać zarówno mama, jak i tata.

Jdnak tak samo jak naturalne jest poruszanie w rozmowie z dzieckiem tematów związanych z tym, jak rozwija się jego ciało, nie mniej naturalne jest skrępowanie temu towarzyszące. Warto je zwalczyć. Pamiętaj, że jeśli nie udzielisz córce odpowiedzi na nurtujące ją pytania, poszuka ich gdzie indziej. To co znajdzie, np. w sieci, niekoniecznie może być dobrym źródłem informacji dla dorastającej dziewczynki. Jak się zatem zabrać do takiej rozmowy? Warto pamiętać o tych sprawach:

1. Ciała poszczególnych osób mogą różnić się kształtem i rozmiarem
I niezależnie od tego, czy twoja córka jest bardzo szczupła, czy też boryka się z pierwszymi oznakami nadwagi, połóż nacisk na to, że najważniejsze jest zdrowie, nie wygląd. I przekonaj ją, że wizerunek idealnej kobiecej sylwetki, jaką widuje w mediach ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. A jeśli mama ma przesadnie krytyczny stosunek do swojego ciała, to jest to dobry moment, by raz na zawsze rozprawiła się ze swoimi kompleksami. Przecież to od niej jej córka uczy się tego, jak postrzegać swoje ciało.


2. Bądźcie aktywne i wciąż próbujcie nowych rzeczy
Sport, taniec, spacery, udział w zajęciach teatralnych – to niesamowite, jak wiele rzeczy można robić dzięki pracy z ciałem. I jeśli uważasz, że twoja córka powinna schudnąć, staraj się ją zachęcać do wspólnej aktywności. To będzie o niebo lepsze niż komunikowanie jej, że z jej ciałem jest coś nie tak.

3. Zadbaj o jej ciało
Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, wystarczająca ilość snu, odpowiednia higiena – to rodzic powinien zadbać, by te elementy życia jego dziecka działały tak, jak powinny. Dbając o zdrowie twojego dziecka i pomagając mu wyrobić sobie zdrowe nawyki dajesz mu bezcenny dar na całe życie.

4. Jak to wszystko działa?
Ludzie ciało bywa piękne. Jednak czasem może budzić lęk, zwłaszcza gdy nie wiadomo co się z nim dzieje. Wiedza o tym, jak zbudowana jest wagina, na czym polega menstruacja, co to jest płodność pomoże dorastającej dziewczynce zaakceptować to, co dzieje się z jej ciałem.

5. Wyjaśnij, że zmiany są naturalne
To, co charakteryzuje okres dojrzewania u dziewcząt to nieustanna zmiana. Rosną piersi, pojawia się owłosienie, menstruacja. Twojej córce będzie łatwiej przez te zmiany przejść, gdy będzie wiedziała, czego może się spodziewać. Taka wiedza nie tylko pomoże jej od samego początku dbać o jej zdrowie, ale także pozwoli jej uniknąć wstydu i skrępowania, gdy jej ciało zacznie się zmieniać.
6. Porozmawiaj z nią o seksie
Naucz twoją córkę tego, że jej ciało zasługuje na szacunek i dobre traktowanie. Porozmawiaj z nią o seksie w kontekście miłości i stałego związku. Pamiętaj, że dzieci potrafią bardzo szybko i sprawnie pozyskiwać informacje na temat seksu. Dlatego lepiej, byś udzieliła ich swojej córce sama. Bo jeśli nie ty, zrobią to rówieśnicy, bądź pozostawiające wiele do życzenia strony internetowe.

7. Naucz ją dbania o swoją prywatność
Przede wszystkim szanuj prywatność twojej córki. A poza tym naucz ją tego, by sama umiała o nią dbać. Prawdopodobnie prędzej czy później zacznie ona udzielać się w mediach społecznościowych, pokaż jej, jak robić to w sposób odpowiedzialny. Wytłumacz, że wszystko, co trafia do sieci, pozostaje w niej, jak ważne jest nieujawnianie pewnych osobistych informacji.

8. Naucz ją prosić o pomoc i wsparcie
Twoja córka czasem będzie potrzebowała wsparcia i nie zawsze będzie chciała zwrócić się z tym do jednego z rodziców. Wytłumacz jej, do kogo może zwrócić się z prośbą o pomoc, np. lekarza, czy szkolnego pedagoga. I komu w żadnym wypadku nie powinna się zwierzać ze swoich intymnych spraw.

9. Pokaż, jak obdarzać innych ludzi szacunkiem
Tak samo jak warto nauczyć córkę szacunku do samej siebie i swojego ciała, warto nauczyć ją szacunku dla innych. Akceptacja odmienności, zrozumienie tego, że ciała poszczególnych osób różnią się od siebie (i właśnie to jest w nich piękne!) na pewno pomoże twojej córce nawiązać zdrowe relacje z innymi ludźmi.

I pamiętaj, drogi rodzicu, nie jesteś sam. Jeśli nie wiesz wszystkiego, co powinieneś o seksualności i rozwoju fizycznym młodego człowieka, poszukaj odpowiednich publikacji, porozmawiaj ze specjalistą. A może podrzucenie twojej córce odpowiedniej książki będzie dobrym rozwiązaniem? Nie zastąpi rozmowy z rodzicem, ale na pewno pomoże jej zrozumieć wiele spraw.
Źródło: parenting.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE