Chociaż większość Polaków zamawia pizzę w lokalu lub z dostawą pod wskazany adres, część osób decyduje się na samodzielne jej przyrządzenie. Domowa pizza również ma szansę być smaczna – pod warunkiem bazowania na tradycyjnym przepisie. Skąd go wziąć? Oto kilka sprawdzonych receptur.
Reklama.
Jeżeli chcesz, by przyrządzane przez ciebie danie zyskało wśród znajomych tytuł „najlepsza pizza w Warszawie”, musisz się postarać. Istotną rolę odgrywa bowiem nie tylko sam przepis, ale przede wszystkim jakość składników. Teoretycznie możesz wykorzystać standardową mąkę pszenną, ale... smak takiej pizzy nigdy nie będzie zbliżony do oryginału.
Przepis na pizzę na wiele sposobów Przepisów na ciasto jest wiele, a niejeden z nich rekomendowany jest jako najsmaczniejsza pizza w Warszawie. Dlatego nie pozostaje nic innego, jak tylko eksperymentować i smakować. Tylko w ten sposób uda się znaleźć idealny przepis – taki, który stanie się twoim ulubionym.
1. Przepis na pizzę na oryginalnym włoskim cieście
Chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku – tak w skrócie przedstawia się prawdziwie włoska pizza. Taki efekt można osiągnąć, wykorzystując przede wszystkim specjalną mąkę typu 00. Istotną rolę odgrywa przy tym sposób wyrabiania ciasta oraz czas jego odpoczywania.
Składniki (proporcje na 4 pizze o średnicy ok. 30 cm):
- 600 g mąki typu 00,
- 365 ml ciepłej wody (ale nie gorącej),
- 24 g świeżych drożdży,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1 łyżka oliwy z oliwek.
Odmierz 1/3 szklanki wody oraz 1 łyżkę mąki i umieść je w niewielkiej misce. Wkrusz drożdże, dodaj cukier i wymieszaj. Gdy rozczyn wyrośnie (po ok. 15 minutach), wsyp do miski pozostałą część mąki, rozczyn oraz pozostałe składniki. Całość dokładnie wymieszaj, a następnie zacznij wyrabiać ciasto. Wykonuj przy tym delikatne ruchy opuszkami palców, nie ugniatając ciasta zbyt intensywnie (stanie się wówczas twarde i gumowate).
Gdy ciasto uzyska elastyczność i będzie gładkie, odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 2-3 godziny. Po tym czasie przykryj ciasto folią spożywczą i zrób na wierzchu folii kilka dziurek. Wstaw do lodówki na 6-8 godzin. Po upływie tego czasu wyjmij miskę z lodówki i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę.
Po tym czasie ciasto jest gotowe do formowania.
2. Przepis na pizzę w stylu amerykańskim
Jeśli smakowała ci bazująca na grubym cieście pizza w Warszawie, podobną możesz przyrządzić samodzielnie. Korzystając z poniższego przepisu, uda ci się uzyskać efekt puszystego ciasta w środku, a chrupiącego po bokach i od spodu.
Składniki (proporcje na pizzę o średnicy ok. 28 cm):
- 500 g mąki tortowej typu 550,
- 100 ml ciepłego mleka,
- 200-250 ml ciepłej wody,
- 45 g świeżych drożdży,
- pół łyżeczki soli,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- 1 łyżeczka cukru.
Pokruszone drożdże umieść w małej misce, zasyp je cukrem i zalej ciepłym (ale nie gorącym!) mlekiem. Odstaw w ciepłe miejsce na kilka minut.
Przesianą mąkę wsyp do dużej miski. Do wydrążonej dziury wlej rozczyn, a następnie zasyp po bokach. Delikatnie wyrabiaj ciasto – tylko do połączenia składników. Dodaj letnią wodę (ilość w zależności od potrzeb) i sól. Zacznij wyrabiać ciasto opuszkami palców, delikatnie je unosząc – tak, by maksymalnie je napowietrzyć. Po 5-10 minutach – gdy ciasto będzie już gładkie i elastyczne – skrop oliwą z oliwek. Przykryj miskę płócienną ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce.
Gdy ciasto podwoi swoją objętość, należy jeszcze raz delikatne je wyrobić – tak, by lepiej rozprowadzić oliwę. Następnie przełóż ciasto do silikonowej tortownicy i przykryj ściereczką. Odstaw na kilka minut, w tym czasie nagrzewając piekarnik.
3. Pizza na kalafiorowym spodzie
Nie jest to co prawda klasyczna włoska pizza, ale... stanowi jej znacznie zdrowszą alternatywę. Mąka pszenna została tutaj zastąpiona ugotowanym kalafiorem. Specyficzna w smaku, jest pyszna i niskokaloryczna.
Podziel kalafiora na pół: jedną część ugotuj w lekko osolonej wodzie, a drugą zetrzyj na tarce. Ugotowane warzywa zblenduj i połącz ze startym kalafiorem. Dopraw oregano, suszonym pomidorem, czosnkiem, papryką.
Tak przygotowane ciasto rozłóż na papierze do pieczenia, formując koło. Piecz w piekarniku nagrzanym do 200 C przez ok. 20 minut.
Jak piec ciasto na pizzę?
Na smak pizzy przekłada się również sposób pieczenia. Jeżeli decydujesz się na klasyczną wersję włoskiego dania, należy piekarnik rozgrzać do maksymalnej temperatury. Blachę zaleca się natomiast umieścić na najniższym poziomie – po to, by ciasto oraz wyłożone na wierzch składniki nie spaliły się.
Dobrym pomysłem jest także pieczenie pizzy na specjalnym kamieniu – uprzednio rozgrzanym do wysokiej temperatury (przed wyłożeniem pizzy, ogrzewa się go przez 3-4 godziny w piekarniku ustawionym na maksymalną temperaturę).