Dyrektor kazał 13-latce opuścić klasę. "Miała nieodpowiedni strój" – serio?

Jak często zdarzają się takie sytuacje w szkołach?
Jak często zdarzają się takie sytuacje w szkołach? Prawo autorskie: lenslooker / 123RF Zdjęcie Seryjne
13–letnię uczennicę szkoły średniej poproszono o opuszczenie klasy, ponieważ jej strój był nieodpowiedni. Tata przyniósł zatem dla córki do szkoły strój na zmianę (top oraz szorty). On również nie spodobał się dyrekcji szkoły, ponieważ spodenki nie były wystarczająco długie.


"Jej strój rozprasza kolegów"
Tata Demetry, Tony, stanął po jej stronie i w rozmowie z The Mercury News powiedział:
Tony Alarcon
The Mercury News

Szkolny regulamin dotyczący ubioru jak najbardziej powinien wymagać, aby pewne części ciała były zasłonięte, jednak noszenie koszulki na ramiączkach i krótkich szortów w upalny dzień nie uważa za niestosowne.

Jest również oburzony opinią dyrekcji, że krótkie stroje dziewczynek rozpraszają chłopców.
Tony Alarcon
The Mercury News

Powinny być ustalone jakieś zasady dotyczące ubioru, które będą rozsądne i wyważone tak, by nie powodowały problemów emocjonalnych u młodzieży. Nie mogą sprawiać, że uczniowie zaczną kwestionować wygląd swojego ciała lub, że w wieku 13 lat będą uważać się za symbole seksu. Bo nimi nie są. Są tylko dziećmi.

School's Request For Girl's Second Outfit Change Has One Dad Fuming Strict dress codes are nothing new, especially for...

Opublikowany przez Flip Webmart na 25 września 2017
A jak sprawa wygląda w polskich szkołach?
Czy szkolny dress code to zbędny wymóg i zabijanie indywidualności dziecka? Ile osób tyle opinii. I tak jedni uważają, że dzieci powinny mieć dozwolone noszenie krótkich spodenek i koszulek, bo w upalne dni taki ubiór z pewnością jest najwygodniejszy i przewiewny. Dziecko ma w ten sposób możliwość ubrać się jak chce, a nawet idźmy o krok dalej, może malować paznokcie czy farbować włosy i ma szanse w ten sposób pokazać swoją indywidualność i poczuć się swobodnie. Te argumenty wydają się być słuszne dla wielu rodziców.

School's Request For Girl's Second Outfit Change Has One Dad Fuming Strict dress codes are nothing new, especially for...

Opublikowany przez Emv Diplo na 26 września 2017
Mundurek nie dyskryminuje
Jednak są i tacy, którzy uważają, że warto kontrolować w pewnym stopniu to, w co ubierają się nastolatki w szkole. Dzięki temu ich uwaga nie jest rozpraszana krótką sukienką, czy zbyt głębokim dekoltem. Poprzez ujednolicenie stroju zanika granica materialna uczniów, co ma obecnie duże znaczenie dla młodych ludzi i powoduje wiele dyskryminacji na tym tle.
Ubiór przestaje być najważniejszy, a dzieci mogą skupiać się na nauce i budowaniu relacji opartych na czymś innym niż dobra materialne.

Warto więc może się zastanowić, gdzie leży granica, i czy w ogóle taka istnieje, w co może ubrać się uczeń idąc do szkoły.

Źródło: The Kansas City Star
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...