"Musiałam zostawić za drzwiami swoją godność i przyzwoitość". Za tym zdjęciem stoi historia wielu z nas

Pomoc położnej w trakcie porodu jest bezcenna.
Pomoc położnej w trakcie porodu jest bezcenna. Facebook/Baby Rabies
Często urodzenie dziecka, a dokładnie poród i czynności pielęgnacyjne po, odzierają kobiety z godności. Są zmęczone fizycznie, ich ciało drży, a powieki same opadają. Poród to ogromny wysiłek, a ciało po nim nie wraca od razu do stanu sprzed ciąży. Dobrze, gdyby były osoby, które mogą pomóc kobiecie w tych chwilach zaraz po. o kim mowa?

Traktowana z godnością

Pielęgniarka i położna też człowiek. Na dodatek często bardzo współczujący, empatyczny i pomocny. Dzięki nim po porodzie naprawdę można czuć się podmiotem, a nie przedmiotem całego wydarzenia. Jak? Pisze o tym pewna kobieta na swoim facebooku. Mówi, że nigdy nie zapomni twarzy pielęgniarek i położnych, które towarzyszyły mi w łazience po porodzie. W tym momencie doświadczała bezbronności, zmęczenia, była przerażona. Jej jeszcze niedawno napięty brzuszek ciążowy stracił na jędrności. Musiała zostawić za drzwiami swoją godność i przyzwoitość. Położne potraktowały ją z troską. Była zaopiekowana.

Nie musimy chyba nikomu mówić, jakie to ważne. Każda z nas chciałaby mieć miłe wspomnienia a nie czuć się niezręcznie czy niewygodnie. Pojawienie się dziecka na świecie to jeden z najcudowniejszych momentów. I tak właśnie powinien być zapamiętany.

Chwalmy i dziękujmy za tyle wsparcia

Kobieta apeluje do wszystkich i mówi, że dzięki położnym i doulom towarzyszyło jej poczucie siły i mocy. Miała wrażenie, jakby wspierały ją w tym doświadczeniu wszystkie kobiety. Jak dawniej, kiedy to w wiosce damska część zbierała się, by towarzyszyć rodzącej w tym wydarzeniu.

Nawet jeśli trwało to tylko chwilę, gdy pomagały jej przykładać chłodny kompres do bielizny. Ta fotografia sprawia, że nadal ma ten moment przed oczami. Czuje nawet zapach środków odkażających, które były.
Nawołuje, by wychwalać i dziękować pielęgniarkom i położnym za ich wdzięczność oraz każdej osobie, która pomogła, nawet podając ten chłodzący okład.

I'll never forget the faces of the nurses who followed me into the bathroom after delivering each baby. That moment when...

Opublikowany przez Baby Rabies na 13 września 2017
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE