Dzieci odurzają się tym znanym lekiem. "Mój 15-letni syn uzależnił się. Ostrzeżcie innych"

Dzieci odurzają się lekami z pseudoefydryną.
Dzieci odurzają się lekami z pseudoefydryną. sabphoto / 123RF
Ten pozornie niegroźny preparat kojarzy się głównie z lekiem na alergię. Dorośli zapominają jednak, że ze względu na jego właściwości narkotyczne, dzieci nie powinny zażywać go na własną rękę.


Młodzież potrafi kombinować
Problem zażywania leków alergicznych przez dzieci zaistniał kilka lat temu. Wówczas do szpitali trafiali młodzi ludzie, którzy przyznawali się do zażywania dużej dawki preparatów na bazie pseudoefydryny. Należą do nich takie leki jak: Sudafed, Acatar czy Cirrus. Dwa lata temu dr Hanna Lewandowska-Stanek z Oddziału Toksykologii SPSW informowała, że co tydzień przyjmuje kilku pacjentów, którzy przedawkowali. Młodzież traktowała leki z tej grupy jako używki, bo zażycie większej niż dopuszczalnej dawki wywołuje halucynacje i dobry humor.
Ministerstwo Zdrowia postanowiło przeciwdziałać problemowi i ograniczyła dostęp do leków zawierających pseudoefydrynę. W ramach Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii od stycznia 2017 r. leki zawierające pseudoefedrynę, kodeinę czy dekstrometorfan będzie można kupić tylko w jednym małym opakowaniu i na receptę. Niestety młodzi ludzie znaleźli inny sposób, by go zdobyć.
Hanna, 41 lat
list czytelniczki

Mój syn ostatnio zaczął się dziwnie zachowywać. Już znam przyczynę i choć wstyd mi, że dopiero teraz się zorientowałam, to chcę przestrzec innych rodziców.

Mój syn był alergikiem. Lekarz zalecił podawanie Cirrusa. Problem nieżytu nosa stał się dla nas poważny, bo utrudniał mu funkcjonowanie. Katar, kichanie, swędzenie spojówek. Cirrus mu pomagał, więc wzięłam kilka opakowań na recepty i wykupiłam lek. Tabletki leżały w szafce i nie kontrolowałam, w jakim tempie znikają.

Potem zaczęły napływać złe opinie o synu ze szkoły, że zachowuje się dziwnie, nie reaguje na zwracanie uwagi, dziwnie się śmieje. Nie mogłam uwierzyć w insynuacje, że mój syn może coś zażywać. Po dłuższej obserwacji zauważyłam, że rzeczywiście coś jest na rzeczy. Zaczął sam narzekać na jakieś dolegliwości bólowe, ciągle chciał spać. Zaczęliśmy robić badania, ale morfologia wyszła prawidłowo. Chciałam dalej ciągać go po lekarzach, ale wtedy przyznał się, że to wina leków.

Okazało się, że dowiedział się z internetu, jaki wpływ na samopoczucie może mieć wzięcie zwiększonej dawki leku Cirrus. No i spodobało się. Korzystał z zapasu w domu, ale przyznał, że koledzy kupowali leki w internecie, albo załatwiali sobie lewe recepty, więc i on zaczął z tego korzystać.

Uważajcie na dzieci, chrońcie je, tłumaczcie jak niebezpieczne jest to, co robi dla ich zdrowia. Ja obudziłam się późno, ale nie za późno, więc wy bądźcie ode mnie mądrzejsi.

Co to jest ta pseudoefydryna?
Pseudoefydryna rzeczywiście ma wpływ na organizm człowieka.
źródło: biotechnologia.pl

Pseudoefedryna (podobnie jak efedryna) działa w sposób zbliżony do amfetaminy, a więc jest stymulantem Ośrodkowego Układu Nerwowego. Do działań niepożądanych zalicza się między innymi bezsenność, bóle głowy, nudności, drgawki, tachykardię, podwyższone ciśnienie tętnicze. Pseudoefedryna działa pobudzająco na Ośrodkowy Układ Nerwowy, a także zmniejsza łaknienie. Może powodować także uzależnienie psychiczne. Ponadto jest jednym z prekursorów metamfetaminy.

W ostatnim czasie otrzymaliśmy bardzo niepokojące informacje na temat przynajmniej kilkunastu poważnych powikłań zdrowotnych związanych z używaniem substancji otrzymanych w wyniku przerabiania leków zawierających pseudoefedrynę. Powikłania miały charakter neurologiczny i były nieodwracalne.

Jarosław Woroń
Uniwersytecki Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków

Nie monitorujemy ile osób wpadło w uzależnienie, ponieważ musiałoby to zostać do nas zgłoszone. A druga istotna kwestia, że często to, co się zieje po zastosowaniu dawek ponad standardowych, jest efektem toksycznym, a nie terapeutycznym. Działanie niepożądane obejmuje wszystkie niepożądane reakcje po zastosowaniu dawki terapeutycznej.

źródło: Biotechnologia.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć