Reklama.
Ten pozornie niegroźny preparat kojarzy się głównie z lekiem na alergię. Dorośli zapominają jednak, że ze względu na jego właściwości narkotyczne, dzieci nie powinny zażywać go na własną rękę.
Może cię zainteresować także: 14 pocisków, czyli najczęstsze teksty młodzieży. Z pewnością cię zaskoczą
Mój syn ostatnio zaczął się dziwnie zachowywać. Już znam przyczynę i choć wstyd mi, że dopiero teraz się zorientowałam, to chcę przestrzec innych rodziców.
Mój syn był alergikiem. Lekarz zalecił podawanie Cirrusa. Problem nieżytu nosa stał się dla nas poważny, bo utrudniał mu funkcjonowanie. Katar, kichanie, swędzenie spojówek. Cirrus mu pomagał, więc wzięłam kilka opakowań na recepty i wykupiłam lek. Tabletki leżały w szafce i nie kontrolowałam, w jakim tempie znikają.
Potem zaczęły napływać złe opinie o synu ze szkoły, że zachowuje się dziwnie, nie reaguje na zwracanie uwagi, dziwnie się śmieje. Nie mogłam uwierzyć w insynuacje, że mój syn może coś zażywać. Po dłuższej obserwacji zauważyłam, że rzeczywiście coś jest na rzeczy. Zaczął sam narzekać na jakieś dolegliwości bólowe, ciągle chciał spać. Zaczęliśmy robić badania, ale morfologia wyszła prawidłowo. Chciałam dalej ciągać go po lekarzach, ale wtedy przyznał się, że to wina leków.
Okazało się, że dowiedział się z internetu, jaki wpływ na samopoczucie może mieć wzięcie zwiększonej dawki leku Cirrus. No i spodobało się. Korzystał z zapasu w domu, ale przyznał, że koledzy kupowali leki w internecie, albo załatwiali sobie lewe recepty, więc i on zaczął z tego korzystać.
Uważajcie na dzieci, chrońcie je, tłumaczcie jak niebezpieczne jest to, co robi dla ich zdrowia. Ja obudziłam się późno, ale nie za późno, więc wy bądźcie ode mnie mądrzejsi.
Pseudoefedryna (podobnie jak efedryna) działa w sposób zbliżony do amfetaminy, a więc jest stymulantem Ośrodkowego Układu Nerwowego. Do działań niepożądanych zalicza się między innymi bezsenność, bóle głowy, nudności, drgawki, tachykardię, podwyższone ciśnienie tętnicze. Pseudoefedryna działa pobudzająco na Ośrodkowy Układ Nerwowy, a także zmniejsza łaknienie. Może powodować także uzależnienie psychiczne. Ponadto jest jednym z prekursorów metamfetaminy.
W ostatnim czasie otrzymaliśmy bardzo niepokojące informacje na temat przynajmniej kilkunastu poważnych powikłań zdrowotnych związanych z używaniem substancji otrzymanych w wyniku przerabiania leków zawierających pseudoefedrynę. Powikłania miały charakter neurologiczny i były nieodwracalne.
Nie monitorujemy ile osób wpadło w uzależnienie, ponieważ musiałoby to zostać do nas zgłoszone. A druga istotna kwestia, że często to, co się zieje po zastosowaniu dawek ponad standardowych, jest efektem toksycznym, a nie terapeutycznym. Działanie niepożądane obejmuje wszystkie niepożądane reakcje po zastosowaniu dawki terapeutycznej.