Szkoła to nie wszystko. 6 pomysłów na rozwój umiejętności twojego dziecka

Szkoła rozwija różne umiejętności u dzieci, co nie oznacza, że poza jej murami nie powinniśmy stwarzać warunków do ich rozwoju
Szkoła rozwija różne umiejętności u dzieci, co nie oznacza, że poza jej murami nie powinniśmy stwarzać warunków do ich rozwoju 123rf.com
Już niedługo zadzwoni pierwszy dzwonek i nasze dzieci – z mniejszą czy większą radością – wrócą do szkolnych ławek. Szkoła, choć bardzo ważna, to jednak nie wszystko, dlatego warto uzupełnić edukację najmłodszych domowników o dodatkowe zajęcia. No tak, tylko jak zaprząc dzieci do nadprogramowej nauki, skoro po szkole muszą odrabiać lekcje i mieć czas na zabawę?

To właśnie zabawa jest tutaj kluczem do wszystkiego – wystarczy umiejętnie połączyć ją z nauką, aby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, czyli z jednej strony zapewnić dzieciom rozrywkę, a z drugiej pomóc im zdobywać nowe lub szlifować już widoczne umiejętności. Prezentujemy więc 5 prostych (i niedrogich) sposobów na udane połączenie zabawy z nauką.

Kodowanie

Kluczowa umiejętność XXI wieku. Niektórzy rodzice mogą pomyśleć – ''zaraz, to dla mnie czarna magia, więc jak moje dziecko ma poradzić sobie z tą trudną sztuką?''. Spokojnie, nauka kodowania jak każda dziedzina wiedzy ma wiele poziomów zaawansowania, stąd można (i powinno się) dostosować ją do wieku i predyspozycji przyszłego małego programisty.

Programowanie ma tak dużą wartość, ponieważ uczy dziecko myślenia abstrakcyjnego i logicznego wnioskowania. W sieci znajdziemy wiele poradników i aplikacji sprawiających, że nauka podstaw kodowania stanie się prosta i przyjemna. Dzięki tym stosunkowo łatwym w obsłudze narzędziom dzieci mogą tworzyć własne strony internetowe czy nawet projektować proste gry.

Zestawy naukowe

Przedstawić skomplikowane zjawiska w prosty i ciekawy dla młodego umysłu sposób – to jedno z wyzwań, przed jakim stoją edukatorzy. Taki pożądany efekt można uzyskać, chociażby dzięki edukacyjnym zestawom naukowym, które oferują dzieciom możliwość przeprowadzania eksperymentów, co zwiększa ich ciekawość świata i umacnia chęć do nauki.
Na rynku znajdziemy zestawy zarówno dla małego chemika, jak i miłośnika przyrody. Jeszcze inne pozwolą przygotować pachnące mydełka, wcielić się w producenta perfum czy założyciela SPA. Co więcej, takie domowe eksperymenty można nie tylko przeprowadzać na własną rękę, ale w i grupie podobnych pasjonatów, rozwijając kluczową umiejętność pracy w zespole.

Zestawy naukowe, co potwierdzają badania, motywują dzieci do działania, zapewniając przy tym wszechstronny rozwój umiejętności. Ćwiczą sprawność motoryczną i koordynację oka, wzmagają koncentrację, a także pozostawiają duże pole do wykazania się kreatywnością. Poza tym poszerzają wiedzę z bardzo wielu dziedzin, a wszystko to dokonuje się ''naturalnie'' pod przykrywką fantastycznej zabawy.

Budowanie

Nic tak nie rozwija wyobraźni jak nauka tworzenia przestrzennych konstrukcji. Budowanie miniaturek domków, pojazdów samochodowych, statków i innych rzeczy daje dzieciom nie tylko sporą satysfakcję z wykonanej pracy, ale także uczy je samodzielności i umiejętności logicznego myślenia (co i gdzie dopasować, aby można było ukończyć swoje dzieło).


Nauka konstruowania nie musi zaczynać się i kończyć na zabawie tradycyjnymi klockami. Coraz częstszą inwestycją w rozwój tej umiejętności stają się... roboty – sympatyczne z wyglądu zabawki składane z gotowych modułów. W wielu przypadkach ich konstrukcję łączy się z nauką programowania, ponieważ takimi robotami młody konstruktor może często sterować.

Gotowanie

Jedna z najbardziej znanych zabaw w naśladowanie, pozwalająca opanować wiele podstawowych umiejętności niezbędnych każdemu samodzielnemu człowiekowi. W gotowanie dziecko bawić może się na dwa sposoby: przy użyciu specjalnie zaprojektowanych zabawek albo gotując wspólnie z mamą lub tatą ''prawdziwe'' potrawy'.

Gotowanie wspólnie z rodzicami uczy planowania, rozwija umiejętność współpracy, pozwala doświadczyć zarówno sukcesów, jak i porażek. Grunt, żeby dać dziecku jak największe pole do wykazania się w kuchni, oczywiście na tyle, na ile pozwala jego obecny wiek. Chodzi po prostu o to, aby mały kucharz miał poczucie, że wniósł niemały wkład w np. wspólnie upieczone ciasto.

Uprawianie sportu

W zdrowym ciele zdrowy duch. Ta życiowa prawda odnosi się szczególnie do dzieci, ponieważ na tym etapie rozwoju jak nikt potrzebują aktywności, która rozwija ich zdolności motoryczne. Dlatego należy zadbać o to, aby w życiu pociechy zagościł sport, który nie będzie kończył się na lekcjach WF-u. Pamiętajmy jednak o tym, że musi to być pasja, zabawa, a nie przykry obowiązek!

Sposobów na rozwój fizyczny dziecka poprzez sport jest bez liku. Można zapisać dziecko na wieczorne zajęcia z gimnastyki, pójść z nim na basen, urządzić wspólną przejażdżkę na rowerach, a w większych miastach wybrać się na orlika. Zainteresowanie sportem da się również zaszczepiać w dzieciach pośrednio np. poprzez wspólny wypad na mecz piłkarski.

Kluby

Umiejętności interpersonalne stanowią klucz do odnalezienia się w społeczeństwie. Szkoła, tworząc przestrzeń do kontaktu z rówieśnikami, siłą rzeczy stymuluje ich rozwój. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wzmacniać je również poza szkolnymi murami. Jest to wręcz wskazane. Dlatego dobrym pomysłem może być zapisanie pociechy do klubu dziecięcego/młodzieżowego.

W takich klubach czy stowarzyszeniach młody człowiek nie tylko znajdzie fachową opiekę i bezpieczne otoczenie, ale także skorzysta z oferty bogatego harmonogramu zajęć i – co najważniejsze – spędzi wolny czas w towarzystwie rówieśników. Dostanie więc to, czego jako dziecko potrzebuje najbardziej – kontaktu z drugim człowiekiem w podobnym wieku.

Artykuł powstał we współpracy z Trefl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE