Sprawdź sprzedawcę: rzeczy, o które musisz zapytać kupując fotelik samochodowy

Dobór fotelika samochodowego to poważna sprawa. Teoretycznie powinien pomóc nam sprzedawca. A jak jest w praktyce?
Dobór fotelika samochodowego to poważna sprawa. Teoretycznie powinien pomóc nam sprzedawca. A jak jest w praktyce? Fot. materiały prasowe
Zdaniem większości rodziców jest jednym z najważniejszych elementów wyprawki. Ponad połowa przyszłych ojców montuje go w samochodzie jeszcze zanim, niemal jak na sygnale, w dzień porodu popędzi do szpitala z przyszłą mamą na pokładzie. Do faktu konieczności posiadania fotelika samochodowego podchodzimy więc bardzo poważnie. Ale czy wiemy, jak wybrać ten najlepszy?


Z badania* przeprowadzonego na zlecenie Nest Banku wynika, że w 10-cio stopniowej skali, fotelik samochodowy otrzymał średnią 8,3 i tym samym zajął pierwsze miejsce na skali ważności elementów wyprawki dla dziecka. Niżej uplasował się nawet wózek (8,0), a łóżeczko osiągnęło średnią 7,7. Ponad połowa rodziców - 56 proc. badanych - zadeklarowała, że zainstaluje fotelik w samochodzie jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat.

Jeśli chodzi o kryteria, jakimi kierujemy się przy zakupie, 82,8 proc. badanych sprawdza, czy dany produkt posiada atesty bezpieczeństwa. W drugiej kolejności interesuje nas długość okresu użytkowania (42,5 proc.), cena (42,3 proc.) oraz testy zderzeniowe fotelików (38,8 proc.). Co ciekawe, decyzję o zakupie podejmujemy dość szybko - najczęściej w okresie od dwóch dni do tygodnia (30,3 proc.), choć rodziców, którzy decydują się w kilka godzin jest niewiele mniej, bo 19,6 proc. Kiedy czasu do namysłu mamy mało, chętnie zdajemy się na wiedzę i doświadczenie sprzedawcy. I tu mogą zacząć się schody.

Zakup fotelika nie jest bowiem niszą, w której zdążymy się wyspecjalizować. Dzieci z fotelików wyrastają szybko, więc pokusa, aby w proporcjonalnie szybkim tempie “odbębnić” zakup jest spora. Sprzedawca w podjęciu błyskawicznej decyzji z reguły ochoczo nam pomoże. Pytanie tylko czy zakup dokonany pod presją czasu nie będzie pozbawiony podstawowych parametrów: bezpieczeństwa i jakości. Aby tak się nie stało, warto jednak zawczasu wyczulić się na pewne związane z fotelikowym tematem hasła.


Zakres wagowy
Kuszące, bo funkcjonalne. Kto nie chciałby zapłacić raz i móc wozić dziecko w foteliku przez kilka kolejnych lat? Wszyscy. Kto powinien tak postępować? Nikt. Specjaliści są tu zgodni: tylko fotelik dobrze dopasowany do wzrostu i wagi dziecka jest bezpieczny. Z miejsca skreśl więc fotelik z zakresem np. 9-36 kg. 0-13, 9-18 i 15-36 to jedyne dopuszczalne przedziały.

Dopasowanie do samochodu
Jeśli na pytanie: “Ale czy ten fotelik na pewno będzie pasował do mojego auta?” sprzedawca odpowie: “Ależ oczywiście! To super firma, ich foteliki są jak z gumy - dopasowują się do każdego modelu!” - powinniście natychmiast podziękować grzecznie za pomoc i zacząć szukać innego sklepu - takiego, w którym sprzedawca z miejsca zaproponuje wam zamontowanie fotelika na próbę w waszym aucie.

Kiedy już fotelik znajduje się w samochodzie, sprzedawca powinien zainteresować się czy fotelik mieści się na kanapie i czy da się go z łatwością zapiąć. Ważny jest też kąt nachylenia fotelika: pozycja za bardzo zbliżona do pionu sprawi, że główka śpiącego dziecka może niebezpiecznie opadać i spowodować problemy z oddychaniem; niemowlęta nie powinny jednak podróżować również w pozycji w pełni leżącej - takie ułożenie ciała może prowadzić do niebezpiecznego rozciągania szyi.

Co jest ważniejsze: główka czy nóżki?
Jeśli chcesz wiedzieć, czy sprzedawca naprawdę jest fotelikowym specem, za którego się podaje, zapytaj kiedy będziecie wiedzieć, że dziecko z fotelika wyrosło. Jeśli usłyszycie żartobliwe: “Jak sięgnie nóżkami do wycieraczki, to będziecie wiedzieć”, postępujcie analogicznie, jak w poprzednich punktach - szybkie “do widzenia” i jeszcze szybszy marsz do kolejnego sklepu.

Jeśli chodzi o dopasowanie fotelika, najważniejsza jest główka, która absolutnie nie może wystawać poza granicę fotelika. Warto również pamiętać, że choć zgodnie z przepisami, dzieci powyżej 150 cm wzrostu teoretycznie mogą jeździć przypięte pasami, warto pamiętać, że fotelik możemy bezpiecznie zdemontować dopiero po ich 12. urodzinach.

Chcesz poznać więcej zasad, którymi należy kierować się przy wyborze fotelika samochodowego? Wejdź na stronę superfotelik.pl.

Kampania „Superfotelik – chroni na bank” ma pomóc rodzicom w zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno w podróży, jak i w finansowaniu dobrze wybranych rozwiązań.

Jej inicjatorem jest Nest Bank. Partnerem merytorycznym kampanii jest Paweł Kurpiewski z fotelik.info – ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach, biomechanik zderzeń.

Kampanię patronatem merytorycznym objął Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT).

Działania wspierają Karol Zielonka, Zastępca Dyrektora ds. Badań oraz Paweł Posuniak, Kierownik Laboratorium Bezpieczeństwa Pojazdów, uznani praktycy z zakresu bezpieczeństwa pojazdów i biomechaniki, którzy dostarczają specjalistycznej wiedzy na temat rzeczywistej sytuacji podczas wypadków.

Ekspertem ze strony Komendy Stołecznej Policji jest podkom. Robert Opas, który na co dzień obserwuje skutki nieodpowiedniego zabezpieczenia dzieci przed wypadkami samochodowymi.

*Badanie opinii dotyczące fotelików samochodowych, zrealizowane metodologią CATI na 900 respondentach, wykonane przez firmę Biostat na potrzeby kampanii Superfotelik.

Kredyt oferowany na warunkach określonych w regulaminie promocji „FOTELIK”. Promocja trwa od 13.06.2017 do odwołania na zasadach określonych w regulaminie promocji. Udzielenie oraz wysokość kredytu uzależnione są od pozytywnej oceny zdolności kredytowej osoby wnioskującej. Szczegóły dot. kredytu, w tym regulamin promocji, są dostępne na www.nestbank.pl oraz w placówkach Nest Banku.

Uczestnikami promocji są konsumenci, którzy zawrą umowę kredytu oraz zaakceptują warunki regulaminu promocji. Uczestnik, który w ciągu 60 dni od dnia zawarcia umowy kredytu zakupi fabrycznie nowy dziecięcy fotelik samochodowy oraz potwierdzi jego zakup spełniając warunki określone w regulaminie promocji, nie zapłaci odsetek umownych od kredytu oraz prowizji za udzielenie kredytu. Maksymalna kwota kredytu wynosi 2000zł.Wartość zakupionego w ramach promocji fotelika nie może być niższa, niż 80% całkowitej kwoty kredytu oraz nie niższa, niż 500 zł. Jeżeli uczestnik nie spełni warunków promocji, udzielony kredyt będzie oprocentowany na zasadach określonych w regulaminie promocji wg stałej stawki, nie wyższej niż 9,4% rocznie.

Informacje dla reprezentatywnego przykładu: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 0%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 600zł, całkowita kwota do zapłaty 600 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 0zł, (w tym: prowizja bankowa 0 zł, odsetki 0 zł, ubezpieczenie 0 zł), 10 miesięcznych równych rat w wysokości 60 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 02.06.2017 na reprezentatywnym przykładzie.

Informacje dla oferty kredytu przy założeniu, że uczestnik nie spełni warunków promocji: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 4,9%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 600 zł, całkowita kwota do zapłaty 613,23 zł, oprocentowanie stałe 9,4%, całkowity koszt kredytu 13,23 zł, (w tym: prowizja bankowa 0 zł, odsetki 13,23 zł, ubezpieczenie 0 zł), raty w kwotach: 3 raty w wys. 60zł oraz 7 rat po podwyższeniu oprocentowania w wys. 61,89zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 02.06.2017.

Nest Bank SA z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 39a, 02-672 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000030330, REGON 010928125, NIP 526-10-21-021, z pokrytym w całości kapitałem zakładowym wynoszącym 314.937.000 zł”

Artykuł powstał we współpracy z Nest Bank.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić