Wygląda jak kakao, przypomina je w smaku, jest jednak produktem w pełni naturalnym i pozbawionym kofeiny. Dlatego jeżeli uwielbiasz czekoladę, ale starasz się ograniczyć liczbę jej kosteczek, szukasz dodatku do ciastek i owsianek, jesteś alergikiem i tęsknisz za kakao lub chcesz mieć pewność, że jesz zdrowo - to propozycja dla ciebie. Oto karob.
Z czym to się je?
Karob, inaczej chleb świętojański lub ceratonia, to roślina z rodziny bobowatych, rosnąca w regionie śródziemnomorskim. Owoce wyglądają jak strąki i wyciska się z nich kaftan, czyli sok używany do zapraw owocowych lub do napojów alkoholowych. Jest gęsty i ma karmelowy posmak, może zastąpić melasę. Natomiast nasiona, po wypaleniu i zmieleniu przypominają kawę. Jednak najbardziej znaną formą karobu jest proszek, nazywany zdrowym zamiennikiem kakao.
Czyli kakao jest niezdrowe?
Niesprawiedliwością byłoby uznać uwielbiane kakao za produkt niezdrowy, bo głównie zależy to od kondycji naszego ciała - nie jest wskazane w ciąży, przy nadciśnieniu tętniczym, podrażnia układ pokarmowy. Przede wszystkim jest silnym alergenem oraz zawiera w sobie kofeinę (działa moczopędnie) i teobrominę. Te dwa składniki powodują nadpobudliwość, zaburzają pracę serca, podnoszą ciśnienie, wzmagają nerwowość, a w wysokich dawkach mogą nawet uzależniać. Obecny w kakao kwas szczawiowy blokuje wchłanianie wapnia. Karob jest pozbawiony tych wad i stanowi w 100% naturalny produkt o dużej wartości odżywczej.
Karob jest o 1/3 mniej kaloryczny od czekolady, ma 3 razy więcej wapnia oraz aż 7 razy mniej tłuszczu
Zalety:
- jest źródłem witaminy A i B
- magnezu (zmniejsza uczucia zmęczenia)
- potasu, który wspiera działanie układu krwionośnego
- fosforu i wapnia (zdrowe zęby i kości!)
- błonnika i białka
- zawiera tylko naturalne cukry
- poprawia trawienie
- chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, obniża "zły" cholesterol
- działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwbólowo
- ma działanie wykrztuśne, wspomaga leczenie astmy
- stosuje się go w leczeniu biegunek (hamuje rozwój bakterii)
- polecany jest alergikom i osobom z nadciśnieniem
- nie zawiera konserwantów i barwników.
Dawniej stosowano go jako słodką przekąskę, gdyż ze względu na swój delikatnie słodki smak idealnie naśladuje kakao, można nim zamienić czekoladę czy cukier. Świetnie sprawdzi się w kuchni jako dodatek do ciast, słodkich napojów, polew, lodów, deserów. Przy tych wszystkich zaletach, nie jest to produkt drogi. W sklepach internetowych można go znaleźć już od 5 zł za 100 g.