Dlaczego ten mężczyzna wyrzuca foteliki pod supermarketem? Tobie też mogło się to przytrafić!

Parking przed supermarketem. Ubrany w żółtą koszulkę mężczyzna podchodzi do wracających z zakupów rodziców z córką. Przedstawiając się jako ekspert bezpieczeństwa dzieci w samochodach, zachęca do wzięcia udziału w bezpłatnej inspekcji fotelika. Po uzyskaniu zgody zabiera się do pracy. Kiedy jednak wykrywa nieprawidłowości, ku zdumieniu całej rodziny wyrzuca bezceremonialnie fotelik, roztrzaskując go o ziemię.


Całe szczęście to nie szaleńczy wybryk jakiegoś niezrównoważonego człowieka, tylko kontrola z prawdziwego zdarzenia, jaką przeprowadzono w ramach akcji Nest Bank pod hasłem ''Superfotelik - Chroni na bank''. Jej partnerem merytorycznym (i pogromcą złych fotelików) jest Paweł Kurpiewski z fotelik.info, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach, biomechanik zderzeń. Rodzin, którym zniszczył nieprawidłowo dopasowane foteliki, nie zostawił jednak z pustymi rękoma Każda otrzymała od Nest Banku nowy, spełniający wszelkie normy sprzęt do przewożenia dziecka w samochodzie.

– Niemal 2/3 rodziców nie montuje fotelika w samochodzie przed dokonaniem zakupu, a blisko połowa jest skłonna nabyć używany egzemplarz, jeśli zna jego wcześniejszych właścicieli. Od lat edukuję, żeby zakup był doborem indywidualnym, bo fotelik, żeby chronił podczas wypadku, musi pasować i do dziecka i do samochodu. Dlatego podczas tej akcji wyrzucałem źle dobrany sprzęt i namawiałem wszystkich rodziców, by zrobili to samo –
tłumaczy specjalizujący się w biomechanice zderzeń ekspert.
Trwająca kampania społeczna, która ma uzmysłowić rodzicom skalę problemu i upowszechniać wiedzę w zakresie prawidłowego doboru fotelika samochodowego, stanowi odpowiedź na niepokojące wyniki badań* zrealizowanych przez Biostat na zlecenie Nest Bank. Wielu rodziców w Polsce ma nikłą świadomość na temat przewożenia dzieci w aucie, a część z nich wprost przyznaje, że nie korzysta z fotelika na krótkich trasach. Co więcej, 25 proc., kupując go w internecie, nie robi nic w tym kierunku, aby sprawdzić, czy pasuje on do dziecka i samochodu.

– Kampania ''Superfotelik'' ma pomóc rodzicom w zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno w podróży, jak i w finansowaniu dobrze wybranych rozwiązań. Jesteśmy skoncentrowani na potrzebach rodzin i to dla nich będziemy rozwijać ofertę przyjaznych produktów bankowych, na których mogą polegać – deklaruje Maciej Pichlak, Dyrektor Marketingu Nest Banku, który z myślą o rodzinach oferuje darmowy kredyt na bezpieczne foteliki dla dzieci**.

5 ZASAD DOBORU FOTELIKA

1. Stosownie do wagi, wzrostu i wieku dziecka
Każdy zakup fotelika musi być poprzedzony dokładnym zważeniem i zmierzeniem dziecka. Pozwoli to zakwalifikować je do odpowiedniej kategorii wagowej podczas dobierania sprzętu. Należy szczególnie wystrzegać się fotelików z szerokim zakresem wagowym takim jak 9–36 kg, ponieważ ich konstrukcja nie uwzględnia dynamicznie zmieniających się proporcji ciała dziecka.

2. Z dopasowaniem do samochodu
Nawet z najlepszego fotelika nie będzie większego pożytku, jeśli nie zostanie dopasowany do samochodu, w którym przewozimy malucha. Czy fotelik mieści się na kanapie auta? Czy można go w pełni poprawnie zapiąć? Czy zachowuje stabilność? Na te i inne podobne pytania warto znaleźć odpowiedzi. Dlatego jeszcze przed zakupem powinno się przymierzyć fotelik do auta.

3. Odpowiednio do czasu
Fotelik samochodowy nie jest na zawsze. Od czasu do czasu trzeba wymienić go na większy, ale nie za późno i nie za wcześnie. Nie powinno się z tym zwlekać, zwłaszcza jeśli dziecko osiągnęło podaną w instrukcji górną granicę wagi przypisanej do kategorii fotelika, a także w sytuacji, gdy pasy uprzęży wychodzą z fotelika znacznie poniżej linii ramion dziecka.

4. Ze sprawdzonych źródeł
Chęć zaoszczędzenia stoi za niejedną decyzją o zakupie używanych przedmiotów. To zrozumiała ekonomicznie postawa, ale w przypadku fotelika akurat bardzo ryzykowna, jeśli nie będzie wiadomo, z jakiego źródła pochodzi i w jakim jest stanie technicznym. Warto zapamiętać, że okres użytkowania nie powinien przekraczać 5 lat dla fotelików grup 0–13 i 9–18 oraz 8 lat dla tych z grup 15–36.

5. Zamiast podstawki
Przy wyborze ''fotelik czy podstawka'' zawsze zwycięzcą tej rywalizacji powinien być pierwszy z wymienionych sprzętów. Zapewnia on po prostu większe bezpieczeństwo. Potwierdzają to badania naukowe, z których płynie jasny przekaz, że dopóki ciało dziecka nie przybierze w pełni dorosłych kształtów, powinno ono jeździć w foteliku z wysokim oparciem i zagłówkiem.

SUPERFOTELIK TO TAKI, KTÓRY ZAPEWNIA:
• właściwe ułożenie pasa na ciele (płasko po wierzchu ud i przez środek ramienia)
• pełną ochronę tułowia podczas zderzenia bocznego
• pełną ochronę głowy dzięki zagłówkowi fotelika
• niewślizgiwanie się dziecka pod pas samochodowy

Organizatorzy akcji dodatkowo przygotowali serię filmów instruktażowych, które uczą nie tylko, jak dobrać właściwy fotelik dla dziecka, ale też pokazują, w jaki sposób zamontować go w samochodzie, aby podczas jazdy zapewnić małemu pasażerowi maksymalne bezpieczeństwo. Myślący nad zakupem rodzice mogą wysłuchać na nich cennych porad Pawła Kurpiewskiego, który tłumaczy podstawowe zasady przewożenia dzieci w fotelikach i omawia ryzyko związane z ich nieprzestrzeganiem.
Kampanię patronatem merytorycznym objął Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT). Działania wspierają Karol Zielonka, Zastępca Dyrektora ds. Badań oraz Paweł Posuniak, Kierownik Laboratorium Bezpieczeństwa Pojazdów, uznani praktycy z zakresu bezpieczeństwa pojazdów i biomechaniki, którzy dostarczają specjalistycznej wiedzy na temat rzeczywistej sytuacji podczas wypadków. Ekspertem ze strony Komendy Stołecznej Policji jest podkom. Robert Opas, który na co dzień obserwuje skutki nieodpowiedniego zabezpieczenia dzieci przed wypadkami samochodowymi


Akcja ''Superfotelik - Chroni na bank'' potrwa do końca września. Wszystkie dotyczące jej szczegóły można znaleźć na stronie www.superfotelik.pl.

*Badanie opinii dotyczące fotelików samochodowych, zrealizowane metodologią CATI na 900 respondentach, wykonane przez firmę Biostat na potrzeby kampanii Superfotelik.

**Kredyt oferowany na warunkach określonych w regulaminie promocji „FOTELIK”. Promocja trwa od 13.06.2017 do odwołania na zasadach określonych w regulaminie promocji. Udzielenie oraz wysokość kredytu uzależnione są od pozytywnej oceny zdolności kredytowej osoby wnioskującej. Szczegóły dot. kredytu, w tym regulamin promocji, są dostępne na www.nestbank.pl oraz w placówkach Nest Banku.

Uczestnikami promocji są konsumenci, którzy zawrą umowę kredytu oraz zaakceptują warunki regulaminu promocji. Uczestnik, który w ciągu 60 dni od dnia zawarcia umowy kredytu zakupi fabrycznie nowy dziecięcy fotelik samochodowy oraz potwierdzi jego zakup spełniając warunki określone w regulaminie promocji, nie zapłaci odsetek umownych od kredytu oraz prowizji za udzielenie kredytu. Maksymalna kwota kredytu wynosi 2000zł.Wartość zakupionego w ramach promocji fotelika nie może być niższa, niż 80% całkowitej kwoty kredytu oraz nie niższa, niż 500 zł. Jeżeli uczestnik nie spełni warunków promocji, udzielony kredyt będzie oprocentowany na zasadach określonych w regulaminie promocji wg stałej stawki, nie wyższej niż 9,4% rocznie.

Informacje dla reprezentatywnego przykładu: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 0%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 600zł, całkowita kwota do zapłaty 600 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 0zł, (w tym: prowizja bankowa 0 zł, odsetki 0 zł, ubezpieczenie 0 zł), 10 miesięcznych równych rat w wysokości 60 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 02.06.2017 na reprezentatywnym przykładzie.

Informacje dla oferty kredytu przy założeniu, że uczestnik nie spełni warunków promocji: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 4,9%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 600 zł, całkowita kwota do zapłaty 613,23 zł, oprocentowanie stałe 9,4%, całkowity koszt kredytu 13,23 zł, (w tym: prowizja bankowa 0 zł, odsetki 13,23 zł, ubezpieczenie 0 zł), raty w kwotach: 3 raty w wys. 60zł oraz 7 rat po podwyższeniu oprocentowania w wys. 61,89zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 02.06.2017.

Nest Bank SA z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 39a, 02-672 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000030330, REGON 010928125, NIP 526-10-21-021, z pokrytym w całości kapitałem zakładowym wynoszącym 314.937.000 zł”

Artykuł powstał we współpracy z Nest Bankiem.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić