Palenie papierosów elektronicznych może mieć wpływ na zdrowie innych.
Palenie papierosów elektronicznych może mieć wpływ na zdrowie innych. pixinoo / 123RF
Reklama.
Temat budzi wątpliwości
Postanowiliśmy zgłębić temat po otrzymaniu od jednej z czytelniczek listu w tej sprawie. Oto on.
List od czytelniczki

Idę sobie na spacer z córeczką i palę e-papieros. Nikomu nie powinno to przeszkadzać, w końcu wymyślono je po to, by można było palić wszędzie. Nagle podchodzi do mnie jakaś kobieta i mówi – Dlaczego Pani pali przy dziecku? Byłam zaskoczona, czy ona nie widzi, że trzymam w ręku elektroniczny papieros, a nie zwykły? Mówię, że nie robię dziecku krzywdy, a ona, że się mylę, bo w tych fajkach, choć rzeczywiście są bardziej bezpieczne od tradycyjnych papierosów, to nadal jest wiele substancji niebezpiecznych dla dzieci – biernych palaczy. Czy to prawda?

No cóż. E-papieros to nowość na rynku i nie wykonano jeszcze wielu wiarygodnych badań na podstawie długoletnich obserwacji, jak to ma miejsce w przypadku papierosów. Niemniej jednak coraz więcej publikacji ze wstępnymi analizami pojawia się w mediach i warto je brać pod uwagę.
Teoretycznie tego typu rozwiązanie powinno być bezpieczniejsze od zwykłych papierosów, ale jak się okazuje, z badań wynika, że tych niebezpiecznych substancji jednak w tym e-papierosie trochę jest. Poza tym palacz, jak donosi dr Paweł Lewek z Łodzi, zaciąga się kilkanaście razy więcej, niż w czasie palenia zwykłego papierosa, zwiększając tym samym stężenie substancji szkodliwych.
40% rodziców nie wie, czy szkodzi dzieciom
Już 2 lata temu American Lung Association opublikowała raport, w którym zwrócono uwagę na niepokojącą sprawę sięgania przez osoby potencjalnie próbujące rzucić palenie po e-papierosy. Jest to niebezpieczne zwłaszcza gdy chodzi o ciężarne, które ze względu na zajście w ciążę, przerzucały się na "substytut", uznając go za mało szkodliwy. Najnowsze badania dowodzą, że większość dorosłych nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy stają się niebezpieczne dla biernych palaczy. 33% osób nie wiedziało, czy ten rodzaj papierosów szkodzi, a 40% przyznało, że szkoda jest niewielka.
prof. James F. Pankow

Naukowcy z Portland State University (USA) wykazali, że e-papierosy emitują rakotwórczy benzen. Substancja ta wykazuje silne działanie toksyczne, a także związana jest z rozwojem groźnych chorób, np. białaczki i niewydolności szpiku kostnego. Ilość benzenu emitowanego przez e-papierosy zależy od rodzaju urządzenia. Jednak już jeden e-papieros pracujący na wysokiej mocy, w którym zastosowano płyn zawierający kwas benzoesowy lub benzaldehyd, wytwarza kilka tysięcy razy więcej benzenu niż wynosi jego zawartość w otaczającym nas powietrzu.Nadal jest to znacznie mniejsza ilość (50-100 razy) niż w przypadku tradycyjnych papierosów, jednak zdecydowanie nie jest znikoma i nie pozostaje bez wpływu na zdrowie i palaczy, i osób niepalących znajdujących się w ich otoczeniu.

E-papierosy zdecydowanie lepsze od tradycyjnych
Polski raport z 2016 r. stworzony przez Zakład Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach skoncentrował się głównie na wykazaniu, że e-papierosy są mniej szkodliwe, niż tradycyjne papierosy. "W aerozolu z e-papierosa wykryto jedynie 2 związki rakotwórcze, czyli formaldehyd i acetaldehyd. Ich ilości są od kilku do kilkudziesięciu razy mniejsze niż w dymie tytoniowym".
Z kolei w American Lung Association opublikowano raport, w którym odnaleźliśmy takie sformułowania.
Amercian Lung Association
oświadczenie w sprawie e-papierosów

Szkody mogą być dla osób narażonych na bierną emisję e-papierosów. Dwa wstępne badania wykazały, że w e-papierosach występuje formaldehyd, benzen i specyficzna dla tytoniu nitrozoamina (substancje rakotwórcze). Inne badania wykazały, że substancje chemiczne wydychane przez użytkowników, zawierać również mogą formaldehyd, aldehyd octowy i inne potencjalnie drażniące czynniki.

Dzieci i niemowlęta mogą być narażone na działanie e-papierosów na wiele sposobów. Składniki wydychanego aerozolu są uwalniane do atmosfery, mogą być więc wdychane przez innych. Składniki te mogą osadzać się na powierzchni, na których mogą być spożywane, wdychane, lub wchłaniane przez skórę. Dzieci i niemowlęta mogą być narażone na bierne palenie w prywatnych domach, jak i w pojazdach, a także w miejscach publicznych, takich jak restauracje. Niemowlęta i dzieci mogą być szczególnie podatne na ewentualne szkodliwe działanie substancji w aerozolu, EVP w niższych stężeniach, ponieważ mają mniejszy ciężar ciała.

Z powyższych danych wynika niewątpliwie, że e-papieros jest zdecydowanie bezpieczniejszy od tradycyjnego papierosa, nie zmienia to jednak faktu, że zawiera także substancje, których dziecko nie powinno wdychać. Starajmy się więc unikać palenia przy dzieciach, zwłaszcza że wiele osób sięga po e-papierosy niewydające przykrego zapachu dymu w różnych miejscach, w domu, aucie, czy w czasie spaceru, zamiast stanąć w wyznaczonym ku temu miejscu.