Cesarka krok po kroku. Tłumaczymy, czego spodziewać się przed, w trakcie i po zabiegu

Fot. 123rf.com
Ogromne szczęście, niepohamowana ciekawość i lekki niepokój - to kombinacja uczuć, które ogarniają wiele mam, kiedy data porodu jest już tuż-tuż. Jeszcze tylko kilka dni i będziesz mogła przytulić swojego malucha! Nie ma jednak co ukrywać, że kiedy myślisz o cesarskim cięciu - trochę się boisz.


Strach to w tej sytuacji rzecz normalna. To, co z pewnością pomoże, to wcześniejsze upewnienie się, że dokładnie wiesz, czego spodziewać się na każdym etapie zabiegu.

Kilka dni przed cesarką - zaplanuj powrót
W trakcie rekonwalescencji po zabiegu nie będziesz mogła się specjalnie forsować. Spróbuj więc tak zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu, aby wszystko mieć pod ręką. Nie układaj ubranek i pieluszek na najniższych półkach, bo częste schylanie się może być problematyczne.

Postaraj się również o dodatkową pomoc w pierwszych dniach po zabiegu. I nie chodzi tylko o opiekę nad noworodkiem - wsparcie przyda się także w prozaicznych czynnościach typu wyjście po zakupy, czy sprzątanie, na które z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz miała siły.

Dzień przed - przygotuj się do zabiegu
Data przyjęcia do szpitala może zostać wyznaczona na dzień przed planowanym zabiegiem, ale zdarza się też, że przyszłe mamy mają stawić się na porodówce zaledwie kilka godzin przed cesarką. Niezależnie od logistycznych niuansów, będąc jeszcze w domu, pamiętaj, aby zmyć paznokcie. Anestezjolog z pewnością zwróci na to uwagę, bo naturalny kolor płytki to znak, że zabieg przebiega prawidłowo. Pamiętaj też, aby ogolić okolice intymne - to również niezbędny przedzabiegowy wymóg. Przed samym wyjściem do szpitala nie zakładaj biżuterii - pierścionki, łańcuszki i kolczyki zostaw w domu.


Pamiętaj również o przygotowaniu wyprawki - nie tylko dla dziecka, ale i dla siebie. Nie zapomnij o podpaskach, koszuli nocnej i kilku zmianach bielizny. Zwróć uwagę, czy majtki mają wysoki stan, tak aby gumka nie drażniła blizny. Przyda się także pomadka nawilżająca spierzchnięte usta, a także woda w butelce z “dzióbkiem” - po zabiegu łatwiej będzie ci z nich pić w pozycji leżącej.

W szpitalu - czeka cię post i kroplówka
Ostatni posiłek zjesz najpóźniej po południu, w dzień przed zabiegiem. Kilka godzin przed cesarką nie będzie ci też wolno pić, ale o odwodnienie nie musisz się obawiać - pielęgniarka z pewnością wepnie ci kroplówkę. Warto jednak dopytać, jak ta kwestia będzie wyglądała po zabiegu. Nawadnianie dożylne jest niezwykle istotne, a jedna dawka zdecydowanie nie wystarczy. Oprócz kroplówki pielęgniarka założy ci cewnik, który ułatwi dostęp do macicy oraz pozwoli kontrolować ilość wydalanego moczu.

Bezpośrednio przed zabiegiem - przygotuj się na znieczulenie
Cesarskiego cięcia nie wykonuje się pod narkozą. Dzięki zastosowaniu tzw. znieczulenia przewodowego cały czas będziesz przytomna i gdy tylko maluch pojawi się na świecie - będziesz mogła się z nim przywitać. Anestetyk zostanie wprowadzony za pomocą zastrzyku w kręgosłup, który nie boli, ale powoduje mało przyjemne uczucie zimna i drętwienia dolnych partii ciała.

Podczas porodu - wszystko wydarzy się dość szybko
Od chwili pierwszego cięcia, do powitania dzidziusia na świecie, będzie dzieliło cię zaledwie kilkanaście minut. Lekarz najpierw przetnie skórę, następnie powłoki brzuszne oraz macicę i wyjmie noworodka. Zszywanie potrwa trochę dłużej, ale zwykle czas zabiegu zamyka się w godzinie.

Kiedyś cesarkę wykonywano na dwa sposoby - stosując cięcie pionowe lub poziome. Dzisiaj w większości przypadków skórę u dołu brzucha nacina się poprzecznie. Blizna po tym zabiegu zwykle ładnie się goi, a przy odpowiedniej pielęgnacji, może z czasem stać się niemal niewidoczna.

Kilka dni po zabiegu, kiedy szwy zostaną zdjęte (lub kiedy się rozpuszczą) możesz zacząć stosować preparat do leczenia blizn. Dostępnych na rynku rodzajów jest sporo, ale już od jakiegoś czasu “złotym standardem” są żele silikonowe, takie jak Blizan. Lek ten znajdziesz zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych. Składa się on w 100 proc. z silikonów, dzięki czemu zmienione miejsce pozostaje prawidłowo nawilżone i, jak dowodzą badania, szybciej się regeneruje. Blizan ma dodatkowo tę zaletę, że w przeciwieństwie do wielu popularnych preparatów - nie pachnie. Niektóre leki na blizny powstają na bazie cebuli, co sprawia, że ich aplikacja staje się, lekko mówiąc, mało przyjemna.

Po cesarce - oszczędzaj się
Kilka godzin po porodzie będziesz mogła powoli zacząć wstawać z łóżka. Nie forsuj się - poproś o pomoc położną, bo pierwsze kroki mogą sprawiać ból. Pamiętaj też o systematycznym nawadnianiu i lekkostrawnych posiłkach - twoje jelita dopiero wracają do normalnej pracy, w związku z czym możesz spodziewać się problemów z wypróżnianiem (pomogą czopki glicerynowe, które również warto spakować do szpitalnej torby).

Po cesarce musisz niestety przygotować się na kilkudniowy pobyt w szpitalu. I o ile leżenie w szpitalnym łóżku zwykle nie jest do końca przyjemne, to pomyśl sobie, że tym razem otuchy będzie dodawał ci twój mały skarb.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Artespharm.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...