Ile pokarmu potrzebuje noworodek? Animacja, która rozwiewa wątpliwości

Tylko od 1 do 5 proc. wszystkich zaburzeń naturalnego karmienia wynika z uwarunkowań fizjologicznych.
Tylko od 1 do 5 proc. wszystkich zaburzeń naturalnego karmienia wynika z uwarunkowań fizjologicznych. 123rf.com
"Nie mam pokarmu" to zdanie, który wciąż powtarza zbyt wiele kobiet. Bardzo mało prawdopodobne jest, że w ich piersiach faktycznie nie zachodzi proces laktacji.


Tymczasem nowo narodzony człowiek, w pierwszych dniach życia potrzebuje naprawdę niewiele pokarmu. Natura to najmądrzejsza z matek i urządziła proces podtrzymania nowego życia bardzo sprytnie. Rolą mądrej matki jest tego nie zaburzać…


Kilka kropel
Najczęstsze przyczyny nieudanej przygody z naturalnym karmieniem to nieumiejętne przystawianie noworodka do piersi i nieodpowiednia manipulacja czasem. Znane są fizjologiczne problemy, które utrudniają bądź uniemożliwiają karmienie piersią. Dotyczą one jednak tylko od 1 do 5 proc. wszystkich przyczyn niedoboru pokarmu. To znacznie mniej, niż odsetek procentowy kobiet, które poddają się w kwestii naturalnego karmienia.


Ze względu na swoją wolną wolę mają do tej decyzji prawo. I nie ma najmniejszego problemu, jeżeli wynika ona ze świadomych przesłanek. Zbyt często jednak jej źródłem jest niewiedza, bądź dezinformacja i wynikające z nich poczucie zagubienia. Młoda mama powinna wiedzieć, że może szukać konsultacji i pomocy u personelu medycznego, doświadczonych położnych lub specjalistów z poradni laktacyjnych.


By przygotować się na naturalne karmienie, przede wszystkim powinna jednak mieć na uwadze tych kilka kwestii:

– Proces laktacyjny przebiega trochę inaczej u każdej kobiety
– Dla nas "kilka" kropel żółtej cieczy po porodzie to niewiele, dla nowo narodzonego człowieka - wystarczająco.
– To, że mleko nie zaczyna płynąć w dużych ilościach w pierwszych chwilach a nawet dniach życia dziecka, jest kompletnie normalne. Pojemność żołądka noworodka jest maleńka, a ilość pokarmu dostosowana do jego potrzeb.
– Bardzo ważne jest odpowiednie przystawianie dziecka do piersi i stymulowanie go do ssania. W przypadku zdrowych fizjologicznie matek i dzieci te dwa warunki powinny wystarczyć, by w odpowiedni sposób pobudzić produkcję mleka.
– Dziecko sygnalizuje głód. Karmienie "na żądanie" zawsze jest dobrym pomysłem.
– Większość noworodków w pierwszych dniach życia traci na wadze. Pojemność żołądka się zwiększa, ilość przyjmowanego pokarmu również. Należy jednak mieć na uwadze to, że dziecko regularnie wydala z organizmu smółkę i mocz.
"Zaufaj nam, masz mleko"
Żołądek noworodka ma bardzo niewielką pojemność. W chwili narodzin jego rozmiar jest nie większy od średnio dojrzałej śliwki. W kolejnych dniach pojemność regularnie się powiększa, około dziesiątego dnia życia jest równa mniej więcej 80 ml. Hiszpańska organizacja, której celem jest promowanie naturalnego karmienia piersią stworzyła wizualizację. Porównuje w niej pojemność żołądka noworodka do śliwki, limonki i… jajka.

Choć przekaz jest nieskomplikowany, traktuje o bardzo ważnych dylematach. Twórcy piszą pod filmem, że młoda matka nie powinna zakładać, że nie jest zdolna do naturalnego karmienia, tylko dlatego, że ilośc pokarmu w pierwszych dniach jest śladowa. Cierpliwość i mądre wsparcie powinny wystarczająco pobudzić wszelkie niezbędne naturalne procesy, a nie ma bardziej wartościowego pokarmu dla noworodka niż tych kilka kropel mleka matki.
El estómago de un bebé recién nacido

Al nacer, el estómago de tu bebé es muy pequeño apenas capaz de contener unos 5- 7ml de leche, además es poco elástico por eso comen poquito, porque no pueden comer más. ¡Que pequeñito! ¿No? es parte de un diseño natural perfecto, el estómago así de pequeño de tu bebé, esta preparado para recibir el calostro, que es la leche especial del recién nacido, baja en grasas y alta en proteínas, carbohidratos, vitaminas, minerales, anticuerpos y leucocitos que actúan como defensas contra infecciones, es la leche que tu bebé necesita al nacer y que tu cuerpo desde el embarazo empezó a producir. Así que, si al nacer tu bebé dudas de tu capacidad de alimentarlo porque ves apenas unas gotitas amarillas de calostro ¡no hay porque dudar, es leche! es el alimento perfecto y suficiente para tú bebé, porque evolucionará durante toda la lactancia de acuerdo a las necesidades de tu bebé. Confía, sí tienes leche. www.crisalida.mx #LactanciaMaterna #TamañoDelEstómagoDelReciénNacido #ElCalostroSiEsSuficiente

Opublikowany przez Crisálida - amor y confianza, naturalmente na 16 czerwca 2016

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

WARTO DZIŚ WIEDZIEĆ

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE