O czym myślisz przechodząc obok osiedlowego śmietnika? Czy kiedykolwiek przeszło ci przez myśl, że to mogłoby być miejsce, w którym ktoś porzuca kilkudniowe dziecko?
Szacuje się, że co 10 godzin ktoś w Polsce porzuca dziecko. W szpitalach każdego roku pozostawianych jest ok. 800 noworodków. To jednak nie jest liczba wszystkich porzuconych dzieci. W rzeczywistości jest znacznie wyższa.
Koniec świata
Trauma porzucenia dziecka przez matkę rzuca cień na całe jego przyszłe życie. Dalekie od prawdy są sugestie, że dziecko jest zbyt małe, by cokolwiek pamiętać. W jego mózgu zachodzą zmiany, których konsekwencje są namacalne na każdym etapie rozwoju.
Porzucenie dla dziecka to katastrofa, koniec świata, fizyczny ból, strata i rozpacz.
Działania, które robią różnicę
Fundacja Gajusz stworzyła kampanię, która ma uświadomić skalę zjawiska, budować zaplecze merytoryczne wsparcia dla rodziców w zakresie alternatyw przed porzuceniem dziecka. Jednocześnie ich celem jest realne oddziaływanie na procedury i zapisy prawne w zakresie sprawowania opieki nad zastępczej nad niemowlętami.
Pod ich skrzydłami od kilku miesięcy rozwija się piękne miejsce – Ośrodek Preadopcyjny Tuli Luli, w którym sztab ludzi dba o porzucone niemowlęta, dosłownie tuląc je w ramionach.
Są trzy takie ośrodki w całym kraju. Jeden w Otwocku, jeden w Łodzi i w Częstochowie. I chociaż wciąż jest ich za mało to najważniejsze jest to, że istnieją i funkcjonują. Bardzo często ich możliwości i działania uzależnione są od darowizn prywatnych darczyńców. Wsparcie Państwa jest niewystarczające, a potrzeby ogromne.
Możesz być jednym z nich, 1% może ocalić więcej niż jedno życie:
KRS 0000 109 866