"Na kanapie siedzi leń…" – to chyba nie o twoim dziecku? Lista obowiązków, które powinien mieć trzylatek

Warto uczyć dziecko obowiązków od najmłodszych lat.
Warto uczyć dziecko obowiązków od najmłodszych lat. Prawo autorskie: romrodinka / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nie jest prawdą, że małe dziecko nie powinno uczestniczyć w obowiązkach domowych. Nie jest prawdą, że tego nie potrafi. Pewne jest, że już trzylatek może aktywnie uczestniczyć w obowiązkach domowych.


Jakie obowiązki może mieć trzyletnie dziecko?
Wychodząc z założenia, że nasze kilkuletnie dziecko nie jest zdolne do wykonywania w domu najprostszych czynności, nie powinniśmy być zaskoczeni, kiedy nastolatek trzaśnie drzwiami od swojego pokoju, kiedy usłyszy: "Pomóż mi, proszę z…".

Druga strona medalu jest taka, że możliwości kilkuletniego dziecka są pod każdym względem mocno ograniczone. I tu pojawia się mądry rodzic, którego najważniejszym zadaniem jest dostosowanie obowiązków do wieku malca.

Dziecku, które ukończyło trzeci rok życia może zaproponować różne obowiązki. Oto kilka przykładów:

Zbieranie swoich zabawek

To szalenie waży punkt. Dziecko naprawdę powinno wiedzieć, gdzie jest miejsce jego rzeczy i co oznacza porządek. Jeżeli utrzyma ład w swoim najbliższym otoczeniu, to z całą pewnością pozytywnie przełoży się na inne obszary jego funkcjonowania.

Samodzielne ubieranie się i wspólne przygotowanie ubrań przed wyjściem z domu

O ile absolutna autonomia dziecka w tej kwestii szybko może obrócić się przeciw rodzicom, o tyle współpraca przyniesie wiele korzyści. Dziecko może sugerować, co ma ochotę i co powinno założyć. W ten sposób uczy się choćby dostosowywania do warunków atmosferycznych, przede wszystkim jednak rozwija to w nim nieocenione poczucie sprawczości.

Odkładanie brudnych ubrań do kosza na bieliznę

Bardzo proste i zbyt często pomijane. Niewypracowane od najmłodszych lat prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji. W całym domu piętrzą się stery rzeczy, których świeżość sprawdzasz zmysłem węchu. Obrzydliwe? Tak, też tak uważamy

Samodzielne szczotkowanie zębów

Dziecko w wieku 3 lat jest w stanie samodzielnie umyć zęby, może potrzebować ewentualnie niewielkiej pomocy. To ważne z różnych perspektyw. Uczy dbania o higienę i zdrowie, wykształca prawidłowe nawyki oraz systematyczność.

Podawanie na stół lekkich, prostych posiłków

Niech to będzie na przykład sałatka lub chrupkie przekąski. Wysypie się? Trudno, okruszki można odkurzyć, a dziecko za kilka lat nie rozsiądzie się wygodnie na krześle, kiedy ty będziesz podawać mu jedzenie pod nos.

Mądry rodzic to odpowiednie obowiązki
Ta krótka lista to tylko przykłady, które w zależności od etapu rozwoju i umiejętności twojego dziecka możesz dowolnie przekształcać i dostosowywać do waszych potrzeb. Powodzenia w wychowaniu fajnego, pomocnego i samodzielnego człowieka!

Napisz do autora: magda.wozniak@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć