1500 złotych na zatrudnienie niani – tyle urząd da rodzicom

Wybór niani wiąże się z nadwyrężeniem domowego budżetu. Niewiele osób stać na taki komfort.
Wybór niani wiąże się z nadwyrężeniem domowego budżetu. Niewiele osób stać na taki komfort. 123rf.com
To może być naprawdę super rozwiązanie dla sporej ilości rodzin. Inicjatywa województwa małopolskiego jest tak ciekawa, że pozostaje niecierpliwie czekać na rozszerzenie jej zasięgu na ogólnokrajowy.


Pilotaż z apetytem na więcej
Zarząd województwa małopolskiego zaproponował dopłaty w wysokości 1500 złotych na zatrudnienie niani. Projekt ma objąć sto rodzin z Małopolski i działać przez najbliższe 10 miesięcy. Projekt ma charakter pilotażowy.

Program „ Małopolska Niania” ma objąć te gminy, w których dostęp do żłobków jest ograniczony a komunikacja pomiędzy poszczególnymi miejscowościami wyjątkowo trudna. Do tej pory do projektu wybrano około trzydziestu gmin. Dofinansowanie na zatrudnienie opiekunki ma pomóc rodzicom w powrocie do pracy.

O programie dla radia RFM FM mówił wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak. Wyjaśnił, że programem objęte będą rodziny, w których zarobki kształtują się nawet poniżej dwóch tys. złotych i sytuacja finansowa wymusza powrót do pracy zarobkowej rodziców.

Uzupełniać, nie konkurować
Zapytany o to, czy program ma stanowić element konkurencyjny dla rządowego programu 500 plus, mówi zdecydowanie – Nie. To jest zdecydowanie jego uzupełnienie. Naszym głównym celem jest zapewnienie opieki dzieciom do 3 r.ż. tam, gdzie z jakichkolwiek przyczyn było to niemożliwe lub trudne – dodaje.


1000 złotych z całej kwoty wypłacane będzie z budżetu wojewódzkiego, pozostałą część ma finansować konkretna gmina. Po pilotażu przewidywana jest kontynuacja programu.

Trzymamy kciuki za powodzenie programu i oczekujemy na więcej pomysłów, które zamiast utrudniać, ułatwiają życie rodziców w naszym kraju.
Źródło: RMF FM

Napisz do autora: magda.wozniak@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...