5 sposobów na wspieranie rozwoju dziecka, które z łatwością możesz wykorzystać w domu

Stymulujmy mózg dziecka poprzez muzykę czy mowę.
Stymulujmy mózg dziecka poprzez muzykę czy mowę. Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czy wiesz, że dzieci zaczynają naukę już w łonie matki? Jak stymulować mózg malucha, tak aby ułatwić mu rozwój fizyczny i poznawczy? Poznaj 5 łatwych sposobów, które przygotują je do nauki w przyszłości.

Jak stymulować mózg dziecka?
Badania wskazują, że już prosta stymulacja mózgu poprzez muzykę czy mowę sprawia, że przychodzące na świat maluchy są lepiej przygotowane do dalszej nauki i rozwoju. A już w kilkumiesięcznym dziecku tkwią niesamowite możliwości chłonięcia dźwięków z otoczenia i ich rozpoznawania, co ma kluczowe znaczenie podczas nauki języka. Jeśli stworzymy mu odpowiednie warunki rozwojowe i okazję do nauki, maluch jest w stanie nauczyć się kilku języków naraz! Brytyjska lingwistka Helen Doron wykorzystała wrodzone predyspozycje dziecka do nauki języka. Takie naturalne nauczanie dzieci można rozpocząć już w wieku 3 miesięcy. Oprócz specjalnie skonstruowanego kursu, bardzo istotną częścią nauki są też działania rodziców, wspierające naturalny rozwój i radość poznawania otaczającego świata.

5 sposobów na lepszy start rozwojowy twojego dziecka, które z łatwością możesz wykorzystać w domu:

1. Pokazuj na migi

Maluchy rozwijają mięśnie dłoni wcześniej niż mięśnie aparatu mowy, które są potrzebne do artykułowania. Pokazywanie "na migi" umożliwia więc wczesne sygnalizowanie podstawowych potrzeb, co redukuje różne dziecięce frustracje, a jednocześnie przygotowuje maluszka do kolejnego etapu, czyli komunikacji werbalnej. Pokazując i jednocześnie prowadząc narrację przygotowujesz swoje dziecko do nauki samodzielnego nazywania rzeczy i zjawisk – "mama jest wesoła", "tato śpi".
2. Czytaj dziecku
Nie trzeba nikogo przekonywać o korzyściach płynących z czytania maluchom. Dzieci uwielbiają słuchanie w kółko tych samych historii, które po prostu im się nie nudzą. Regularne czytanie dziecku wpływa korzystnie na tempo rozwoju mowy i jest swojego rodzaju inwestycją w jego wiek szkolny, kiedy będzie uczyło się czytać samodzielnie. Wprowadź do waszego dnia codziennego rutynę 20 minut czytania – to przede wszystkim rozwijająca forma spędzania czasu i doskonała zabawa!

3. Huśtaj i kołysz
Zastanawiało cię kiedyś jak bardzo dzieci uwielbiają huśtawki, karuzele i bujaki? To dlatego, że jednym z pierwszych zmysłów, który rozwija się u dziecka już podczas życia płodowego jest zmysł równowagi, odpowiedzialny również za koordynację. Dostarcza on mózgowi informacji dotyczących pozycji ciała w przestrzeni, co pozwala czuć się bezpiecznie w polu grawitacyjnym, mieć świadomość i orientację kierunku. Jednym z najlepszych i zarazem instynktownie najprostszym sposobem na stymulację tego zmysłu jest huśtanie lub bujanie maluszka (które również potrafi go uspokoić). Do tego celu możesz wykorzystać chustę lub szeroki szalik, z którego z łatwością zrobisz hamak. Im więcej takiej stymulacji w postaci bujania i huśtania, tym szybszy rozwój fizyczny dziecka.


4. Licz
Rymowanki i piosenki polegające na liczeniu wzmocnią występujące naturalnie u twojego dziecka matematyczne predyspozycje. Mózg malucha jest niejako zaprogramowany na matematykę, dlatego ważne jest, by stymulować te zdolności jak najwcześniej. Badania pokazują, że małe dzieci odróżniają określone liczby obiektów i mają tendencje do symetrii i grupowania. W codziennym życiu nie brakuje sytuacji, w których pojawia się matematyka – szukaj ich i wspieraj w nich dziecko, niezależnie od tego czy rozmawiacie, gotujecie, bawicie się czy spacerujecie. Stymulowanie dzieci matematycznie gdy są wciąż małe, zaprocentuje podczas ich późniejszej nauki.

5. Śpiewaj i rymuj
Nie bój się śpiewać swojemu dziecku – nawet jeśli uważasz, że brakuje ci zdolności wokalnych. Nie znasz piosenek czy rymowanek? Z pomocą przyjdzie Internet, a zwłaszcza serwis YouTube. Kołysz, bujaj i przytulaj dziecko w trakcie śpiewania, zrób z tego wieczorny rytuał. Częste powtarzanie rymowanek z klaskaniem rytmu podnosi świadomość fonetyczną dziecka, czyli pomaga mu w stopniowym rozumieniu dźwięków, które samo wydaje. Już najmniejsze dzieci są w stanie błyskawicznie przyswajać dźwięki i słowa w różnych językach – rymować i śpiewać warto zatem również po angielsku – YouTube’owy kanał Helen Doron Song Club to prawdziwa kopalnia piosenek.

Pamiętaj, że im częściej dziecko wystawione jest na werbalne i dźwiękowe bodźce i im bardziej osłuchuje się z językiem, z tym większą łatwością będzie go przyswajało i używało. I dotyczy to zarówno języka ojczystego, jak i każdego kolejnego języka poznawanego przez dziecko.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE