Czy wiesz jak karmić swoje dziecko? Zobacz, jak różnią się składem mleko mamy i modyfikowane

Nie zawsze możemy karmić piersią. Wtedy należy wybrać najlepsze mleko modyfikowane.
Nie zawsze możemy karmić piersią. Wtedy należy wybrać najlepsze mleko modyfikowane. Fot. Oksana Kuzmina/123rf.com
Troszczysz się o swoje dziecko już od momentu, kiedy dowiedziałaś się o ciąży. Zdrowa dieta, dostosowany do twojego stanu tryb życia. Po dziewięciu miesiącach rodzi się twoje upragnione maleństwo, o które dalej chcesz dbać, coraz bardziej i bardziej. Starasz się karmić tym, co najlepsze, odpowiednio rozszerzasz dietę dziecka, w końcu przychodzi czas na mleko następne, które też musi być najlepsze.

Każda z nas zna modyfikowane mleko krowie, jednak nie jest to jedyny wybór. Dostępne są także mleka kozie. Czy jest różnica, które mleko wybierzesz?

Najlepsze mleko mamy
Nie ma jeszcze na rynku mleka, które byłoby identyczne z pokarmem mamy. Jego skład jest wręcz idealny dla małego, rozwijającego się człowieka, ponieważ zawiera wszystko to, co potrzebne jest do jego rozwoju. W żołądku dziecka tworzy delikatny skrzep, z którego trawieniem maluch nie ma problemu. Dlatego dzieci karmione piersią rzadziej cierpią na bóle brzuszka czy kolki.


Modyfikowane mleko krowie
W poszukiwaniu najbardziej zbliżonego mleka do tego matczynego, zaczęto modyfikować mleko krowie. Dlaczego nie możemy podawać zwykłego, niemodyfikowanego mleka po szóstym miesiącu życia? Ponieważ u dzieci, które nie skończyły jeszcze roku taka ilość białka, jaka jest w nim zawarta, może za bardzo obciążać organizm. Nie ma w nim też tyle składników odżywczych, ile potrzebnych jest maluchowi. Niestety nawet modyfikowane mleko krowie nie jest idealne. Ponieważ jego produkcja oparta jest głównie na serwatce, skrzep, jaki tworzy w żołądku dziecka, jest dużo mniej gąbczasty niż ten, tworzący się z mleka mamy. Przez to dla układu pokarmowego dziecka trudniejsze jest do strawienia. Dziecko może też mieć kłopoty z ulewaniem czy wzdęciami i kolkami.

Modyfikowane mleko kozie
Pięć lat temu producent mleka Capricare z Nowej Zelandii przeprowadził badania kliniczne mleka koziego. Okazało się, że jest ono świetną bazą do produkcji mleka modyfikowanego. Mleko następne uzyskane z niego jest dużo bardziej zbliżone do kobiecego niż modyfikowane mleko krowie. Dzięki temu, że u kóz proces wydzielania mleka jest zbliżony do tego u kobiety, już na wstępie jest ono lepsze dla dziecka. Zawiera więcej substancji odżywczych i witamin niż krowie, więc w mniejszym stopniu trzeba je modyfikować.


Do produkcji następnego mleka koziego używa się pełnego mleka, a nie serwatki jak w przypadku mleka krowiego. W związku z tym skrzep kazeinowy, który tworzy się w żołądku malucha, jest delikatniejszy i zbliżony do tego wytworzonego z mleka kobiecego. Tym samym taki podanie takiego pokarmu minimalizuje możliwości wystąpienia bólów brzucha i ulewania u dziecka.

Mleko kozie zawiera także mniej białek powodujących alergie. Jeśli maluch ma skłonności do uczuleń, lepiej podać mleko następne kozie niż krowie, ponieważ mniejsze jest prawdopodobieństwo, że uczuli dziecko.

Nie zawsze możemy karmić piersią. Czasem z różnych powodów trzeba podać mleko modyfikowane. Wszystko robimy dla dobra dziecka i nie możemy pozwolić, żeby maluch był głodny. Pamiętajmy jednak, że szukając mleka następnego też mamy wybór i możemy podać dziecku takie, które będzie najbardziej zbliżone do mleka mamy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE