Wiemy co, ale nie wiemy jak
Firma Brass Research&Development postanowiła przeprowadzić ankietę wśród kobiet, na temat ich wiedzy z prawidłowego stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Udało się zebrać opinie blisko 18 tys. pacjentek, które były przez 12 m-cy (od października 2015 r. do października 2016 r.) odpytywane przez ginekologów w czasie wizyty. Wnioski płynące z tego badania potwierdzają, że choć panie wykazują się znajomością mechanizmu działania takiego produktu (91% udzieliło poprawnych odpowiedzi), to jednak nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest jego właściwe używanie.
Wyniki raportu „Poszerzenie wiedzy pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną w zakresie prawidłowego stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych w celu zapewnienia jak największej skuteczności antykoncepcyjnej” są wyraźnym sygnałem, że dalsza edukacja kobiet w tym zakresie jest potrzebna.
Antykoncepcja a choroby przenoszone drogą płciową
Pacjentki nie wiedzą na przykład, czy tabletki zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 19,9% badanych nie miało pewności czy to prawda, w tym 4,3% udzieliło złej odpowiedzi. Ze względu na to, że w poprzednich latach wiedza pacjentek była na podobnym poziomie, jest to wynik bardzo zastanawiający.
Kolejnym niepokojącym faktem, który wynika z raportu, jest sprawa prawidłowego zażywania tabletek. To tu pojawia się najwięcej problemów, wątpliwości i błędów. Ponad 20% kobiet nie wie, co powinna zrobić, gdy pominie jedną tabletkę. 21,6% Polek nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji nieregularnego zażywania tabletek. Jest to spory odsetek badanych, a przecież informacja o tym, że każde odstępstwo od normy (czyli od określonej godziny przyjmowania tabletki) może zmniejszyć skuteczność leku, powinna być znana absolutnie każdej kobiecie stosującej antykoncepcję. W skrócie-kobieta nie jest już tak chroniona, jak zapewnia producent, tyle że na „własne życzenie”.
Tabletki,a inne leki
Ostatni wniosek płynący z ankiety, a mający najwyższy wskaźnik niewiedzy, to skuteczność antykoncepcji zmieniająca się w przypadku stosowania innych preparatów, takich jak np. leki uspokajające, antybiotyki, przeciwpadaczkowe, czy też zawierające dziurawiec. 40,9% kobiet nie zdawało sobie sprawy, że to ma znaczenie i nie konsultowało z lekarzami brania dodatkowych leków. To właśnie kontakt ze specjalistą jest najbardziej pożądanym źródłem wiedzy odnośnie stosowania antykoncepcji. Choć wiele Polek czerpie wiedzę także z poradników i Internetu (prawie 39% kobiet), to jednak 62,7% woli skonsultować się z ginekologiem.
Podsumowując wyniki tego raportu, trudno nie zauważyć, że Polkom brakuje podstawowej wiedzy na temat prawidłowego stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. O ile wiedzą, jak ważny jest prawidłowy wybór rodzaju i sposobu antykoncepcji, o tyle ich wiedza odnośnie jej stosowania nie jest już tak oczywista. Pytanie tylko, czy zaprezentowane wyniki badań będą początkiem jakiejś większej akcji edukacyjnej, czy pozostaną tylko źródłem niepokoju. Biorąc jednak pod uwagę skalę problemu i to, że aż 40,6% kobiet posiada tylko częściową wiedzę o stosowanej przez siebie metodzie antykoncepcji, można mieć nadzieję, że problem nie zostanie zamieciony pod dywan.
źródło: eco-supplements.com
Reklama.
prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
dla eco-supplements.com
Antykoncepcja hormonalna jest jednym z ważniejszych osiągnięć medycyny XX wieku, gdyż zabezpiecza przed nieplanowaną ciążą, dając poczucie bezpieczeństwa i wolności kobiecie, ale również odgrywa ogromną rolę terapeutyczną, wykorzystując swe działania pozaantykoncepcyjne. Przedstawione wyniki badania wskazują na coraz większą świadomość kobiet w kwestii pozaantykoncepcyjnych korzyści wynikających ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Ponadto, kobiety bardziej świadomie rozmawiają z lekarzem o swoich potrzebach zdrowotnych, w których zaspokojeniu może pomóc stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Znikają popularne mity dotyczące antykoncepcji hormonalnej jak np. ciąża mnoga po jej odstawieniu, czy niepłodność. Kobiety mają świadomość, iż odpowiedni dobór terapii jest kwestią kluczową, aby mogły cieszyć się wszystkimi zaletami wynikającymi z korzystania danej metody. Wydaje się, że XXI wiek to czas na jeszcze lepszą edukację personelu medycznego oraz pacjentek w zakresie antykoncepcji, oraz szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej”