„Ona nie umie zajmować się dzieckiem”, „Zobacz, jak ona je ubrała!”, „Ja nie zrobiłabym tego dziecku”… Znacie to?

Kobiety często oceniają się nawzajem.
Kobiety często oceniają się nawzajem. highwaystarz / 123RF
Dlaczego mamy osądzają się nawzajem? Oto 5 sposobów, jak przestać to robić!

Hejt zamiast konstruktywnej krytyki
Mamy powinny się wspierać i trzymać razem-to jednak często tylko pobożne życzenia. Wiele kobiet doświadcza czegoś odwrotnego i deklaruje, że nie odczuwa wsparcia i nie dostaje pomocnej dłoni od innych kobiet. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec?

Kobiety często rywalizują między sobą, choć robią to nieświadomie. Która urodziła najszybciej, której dziecko było największe, która karmi piersią, a która mm? Która schudła najszybciej, a która nie dbała o siebie i nadal walczy z rozstępami i nadwagą? Choć nie ma nic złego w wymianie doświadczeń, przykre staje się jednak ocenianie kobiet. Gdy mama zamieszcza post na stronie skierowanej do kobiet wychowujących dzieci, spodziewa się, że dostanie przyjazne rady i cenne wskazówki od bardziej doświadczonych matek. Niestety, często kończy się to tak, że zamiast odpowiedzi na pytanie, dostaje w zamian całą serię niepotrzebnej i demotywującej krytyki. Dlaczego?

Trudno zgadnąć. Czy kobiety czują się lepiej, dokładając komuś cierpienia? Czy pragną w ten sposób same pokazać się w lepszym świetle? A może jest to dla nich sposób na dowartościowanie się? Są oczywiście mamy, które naprawdę stają na wysokości zadania i potrafią być wsparciem dla innych. Niestety nie ma ich aż tak wiele. Co więc robić, by uniknąć oceniania innych mam?

Oto 5 sposobów, by nie osądzać innych mam


1. Miej otwarty umysł
Każda kobieta jest inna, poznaj ją i jej zwyczaje, zanim ocenisz. Może jej sposób na życie nie będzie taki zły, jak ci się wydaje? Miej otwarty umysł na innych ludzi i czerp z doświadczenia innych. Inne nie znaczy złe, niech więc nowa znajoma jawi ci się jako „przyszła przyjaciółka”, a nie „przyszły wróg”.

2. Druga szansa
Daj każdemu drugą szansę. Pierwsze wrażenia nie powinny decydować, jakim człowiekiem jest dana osoba. Nawet jeżeli ktoś postąpił niemądrze, powinien mieć szansę, by naprawić swój błąd. Zamiast wyśmiewać błędy innej mamy, odezwij się do niej i opowiedz, jak ty byś zrobiła w jej sytuacji, oczywiście racjonalnie to argumentując. Szydzenie i krytykowanie niewiele pomoże, jeżeli osądzona mama nie dostanie wskazówek, co zrobiła źle, dlaczego i jak może to zmienić.

3. Szczera rozmowa
Najlepiej, gdy odbywa się w czasie spotkania twarzą w twarz. Jeżeli nie ma takiej możliwości, postaraj się jednak zachować uczciwie wobec drugiej kobiety, nie oczerniając jej za plecami. Powiedz co myślisz, mając na uwadze to, że ta rozmowa ma być konstruktywna, a nie oceniająca.

4. Dobre słowo
Zawsze staraj się powiedzieć innej mamie coś miłego. Nawet nie wiesz, jak wielką przyjemność możesz zrobić tak prostym gestem. Zamiast patrzeć na nią oceniającym wzrokiem, powiedz, że pięknie dziś wygląda, ma fajną fryzurę, oraz że doskonale spełnia się w roli matki. Takie komplementy są potrzebne każdej kobiecie, zastanów się-lubisz ich słuchać?

5. Postaw się na czyimś miejscu
Zanim ruszysz do ataku na inną matkę, zastanów się, czy na pewno nie masz sobie nic do zarzucenia. Nigdy nie popełniłaś błędu, nie zapomniałaś o czymś? Nigdy nie krzyknęłaś na dziecko, gdy czułaś się wyczerpana i zmęczona? Łatwo siebie wybielić, bo nasze winy nie wydają się tak poważne, jak błędy innych.

W idealnym świecie kobiety trzymałyby się razem na dobre i na złe. Możemy postarać się go stworzyć. Wystarczy, że zanim powiemy innej mamie kilka słów prawdy, zastosujemy tych 5 zasad.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE