Ciąża wiele zmienia, również w strukturze kobiecego mózgu.
Ciąża wiele zmienia, również w strukturze kobiecego mózgu. Prawo autorskie: 2nix / 123RF Zdjęcie Seryjne
Reklama.
Naukowcy z Universitat Autonoma de Barcelona i Leiden University zbadali mózgi kobiet przed ciąża, po tym jak w nią zaszły, oraz dwa lata po porodzie. Obserwowali skany mózgu 25 matek, oraz 20 kobiet, które nigdy nie rodziły pod kątem zmian. I co się okazało?
Ciąża zmniejsza ilość szarych komórek w niektórych częściach kobiecego mózgu. Według badaczy, przygotowuje to organizm przyszłej mamy do budowania silnej więzi z dzieckiem, możliwości skupienia się na jego wychowywaniu i realizowaniu jego potrzeb w pierwszej kolejności, gdyż wtedy to staje się dla nich najistotniejsze. Zmiany te zachodzą właśnie w obszarze mózgu odpowiedzialnym za interakcje społeczne, czyli myśli i uczucia kierowane do innych.
Tylko analizując zdjęcia mózgu, komputer był w stanie wybrać po nich te kobiety, które były już w ciąży.
Monitorując prace mózgu, pokazano młodym mamom zdjęcia ich maluchów, oraz obcych. Zaobserwowane silne reakcje na fotografie własnych dzieci, co łączy się z przemianą struktur w mózgu i są tym większe, im silniejsza wieź mamy i dziecka.
Chociaż badania przeprowadzono na grupie zaledwie 25 matek, to skany wyraźnie wskazują, że zmiany strukturalne w mózgu utrzymują się przez co najmniej dwa lata po urodzeniu. Ponadto, skala tych zmian była podobna do tych, które obserwuje się u dzieci wchodzących w wiek dojrzewana. Na pocieszenie dla wszystkich mam dodali, że nie znaleziono żadnych dowodów na to, żeby przez te zmiany ich pamięć ogólnie ulegała pogorszeniu. Co więcej, nie zauważono żadnych zmian w istocie białej.
Przebadano także mężczyzn, którzy po raz pierwszy mieli zostać tatusiami. W ich mózgu nie znaleziono żadnych różnic.

Źródło: bbc.com